Radnice začala hledat silného investora na rekonstrukci fotbalového stadionu v Malšovicích. Vypsání soutěže doporučili zastupitelům hradečtí radní. Jako bonus město vybrané firmě pronajme či prodá lukrativní pozemky v okolí.

„Investorovi, který by se měl rovněž podílet na chodu fotbalového klubu, dáme k dispozici asi osm hektarů půdy. Na nich by mohlo vzniknout sportovní a obchodně–zábavní centrum. Tak velké území uvnitř městského okruhu pro podobné účely už nemáme,“ uvedl primátor Otakar Divíšek.
Pozemek ohraničený městským okruhem, areálem Tělovýchovné jednoty Slavia a silnicí u „staré“ nemocnice má už nyní podle vedení města v hledáčku několik firem z Velké Británie, Libanonu, Nizozemska či Izraele. „Tři až čtyři společnosti mají opravdu vážný zájem,“ potvrdil náměstek primátora Josef Malíř.

Současný územní plán města investorovi dovoluje výstavbu 25 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, po změně plánu by se rozloha mohla zvýšit až na 45 tisíc metrů.

Město chce soutěž vyhlásit ještě v letošním roce, postup však musí posvětit královéhradečtí zastupitelé.
„Nabídky bychom mohli vyhodnotit na jaře, smlouvu s firmou bychom měli podepsat nejpozději v září. Stavba by mohla začít v roce 2009,“ míní náměstek primátora.

Pokud město vhodného spojence nenajde, vrátí se zřejmě k variantě postupné přestavby fotbalového stadionu. „Buď slevíme z požadavků, nebo budeme stavět sami. Přestavba by město přišla na necelých 400 milionů,“ dodal Malíř.

Všesportovní stadion v Malšovicích. Foto: DENÍK/David Taneček.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

V centru Hradce Králové asi bude velké obchodní centrum

V centru Hradce Králové u malšovického stadionu asi bude velké obchodní a sportovně-zábavní centrum s kancelářemi či hotelem. Lukrativní pozemky pro centrum patří městu, které nyní bude hledat nejvhodnějšího investora. Vypsání soutěže doporučila zastupitelům v úterý rada města. Informoval o tom náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Pozemky mají rozlohu přibližně osm hektarů. Žádné jiné tak velké území uvnitř městského okruhu již pro investory k dispozici není. Jako podmínku si město klade, aby se investor podílel na čtyřistamilionové rekonstrukci fotbalového stadionu chystané radnicí. Město také chce, aby budoucí komerční aktivity investora nesly peníze na chod městského druholigového fotbalového klubu.

O území se již investoři podle radnice zajímají. Zájem projevily například firmy Hochtief, J&T a investoři z Nizozemska, Británie, Libanonu a Izraele. "Tři až čtyři investoři mají vážný zájem," řekl Malíř.

Podle stávajícího územního plánu by na dotčených pozemcích mohlo vzniknout asi 25.000 metrů čtverečních obchodních ploch, po změně územního plánu by to mohlo být až 45.000 metrů čtverečních. Pro srovnání: Nedávno otevřený komplex Palladium v centru Prahy má asi 60.000 metrů čtverečních maloobchodních, stravovacích, zábavních a kancelářských ploch.

Soutěž na nejvhodnější investora by město chtělo vyhlásit ještě letos. Konkrétní podmínky ještě bude muset schválit zastupitelstvo. Není přitom vyloučeno, že část pozemků by investor koupil a část si pronajal. Nabídky by radnice mohla posuzovat na jaře příštího roku. Již nyní vedení města odmítá případný projekt, který by se podobal halám supermarketů na okrajích měst.

Podobnou soutěží již město v minulosti našlo firmu pro přestavbu Nálepkových kasáren v centru města. Firma Stako nyní kasárna přestavuje na luxusní byty a hotel. Letos v květnu město vybralo investora pro plochu u Koruny nedaleko železničního nádraží. Nový městský blok s obchody, byty, kancelářemi a parkovištěm za asi 1,45 miliardy korun by tam měla postavit slovenská HB Reavis. Soutěž o pozemky u Koruny ale nedávno u soudu napadla izraelská Plaza Centers, která v soutěži neuspěla. (čtk)