Doprava a parkování na Benešově třídě doznají od příštího týdne výrazných změn. Vozovka bude o jeden jízdní pruh uzší a uvolněná polovina poslouží k parkování. Na zkoušku.

Ve směru od polikliniky ke kruhovému objezdu zvanému „vajíčko“ bude levý jízdní pruh přiléhající k zelenému dělicímu pásu vyhrazen pro parkování, takže průjezdný zůstane pouze jeden pruh. K tomuto opatření má dojít v průběhu pondělí, kdy sem technické služby rozmístí přenosné dopravní značky.

Policie očekává, že zúžená vozovka pojme dopravu bez problémů, protože Benešova třída ve stávající podobě je dopravně předimenzována. Potíže neočekává ani Dopravní podnik města Hradce Králové. „Nemělo by se nás to nijak negativně dotknout,“ míní dopravně–technický náměstek Vladimír Pejřil.

Policie, která tento krok navrhla, si od změny slibuje několik zlepšení. Podle Lubomíra Šitiny z hradeckého Dopravního inspektorátu Policie České republiky je jedním z nich zvýšení parkovacích míst v lokalitě. „Mělo by tam vzniknout asi šedesát stání,“ uvedl. Dalším kladem změny se má stát očekávané snížení počtu odřených a jinak poškozených vozů, což je v podzemních stáních na Benešově třídě velký problém. Stání na vozovce jsou totiž dobře viditelná, takže nebudou vandaly a zloděje tak lákat. Od zúžení vozovky policie rovněž očekává zvýšení bezpečnosti, protože řidiči budou muset jezdit pomaleji.

„Je to na zkoušku, uvidíme jaká bude odezva obyvatel,“ řekl policejní dopravní inženýr Lubomír Šitina. Dodal, že tato dočasná změna potrvá tři až čtyři týdny. „Pokud se osvědčí, tak policie bude každopádně pro, aby tato změna byla trvalá,“ uvedl dále.

Podobnou zkušební změnu v organizaci dopravy provedla na Benešově třídě před třemi lety společnost zabývající se její regenerací. Tento pokus se však nesetkal s velkým ohlasem. Jeho problémem bylo protínání dráhy aut a autobusů s cyklisty, což v tomto návrhu odpadá.