Koželužnu v Kuklenách už zřejmě na luxusní byty nikdo nepřestaví. Po krachu společnosti Eube, která chtěla polorozpadlý objekt přestavět na byty, areál dál chátral.

Město se do rekonstrukce už pouštět nebude. „Chceme začít s demolicí," potvrdil Martin Soukup, náměstek primátora.

Nezachránili ani plechovou věžičku

„Sběrači kovů koželužnu  rozebrali tak, že je na demolici," dodáví náměstek a přidává příhodu s tamním podnikatele. „Pokoušel se zachránit alespoň plechovou věžičku z areálu, že by ji přemístil někam jinam do Kuklen. Nicméně, když k ní dojeli s technikou, zjistili, že nedrží pohromadě."

Magistrát chce začít s demolicí zdí u chodníku, pak se stavbami v havarijním stavu. „Je to kvůli bezpečnosti," vysvětlil Soukup. První etapa demolice radnici přijde na milion korun. Postupně by měl jít k zemi celý objekt. Náklady se odhadují na šest milionů korun. „Přijdeme o historickou industriální stavbu, ale už se nedá nic dělat," dodal náměstek. „Nostalgie ano, ale ochranu památkářů budovy nemají. Areál byl hodně zdevastovaný už před dvaceti lety," řekl Jan Falta z odboru památkové péče města.

Cílem radnice je místo vyčistit a připravit pro nové stavby. Konkrétně nové sociální byty pro seniory. Mělo by jich tam vzniknout asi padesát.

Areál bude součástí úprav Kuklen

Z plánů radnice je patrné, že z koželužny zůstane zachován pouze komín. Využití území koželužny má být také součástí revitalizace rozsáhlé lokality Malého labského náhonu v Kuklenách. „Počítá se tam s vybudováním dvou parků, dalšího sportoviště v areálu Olympie a s celkovou revitalizací území," řekl náměstek primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.

Nyní už nestojí úřadu nic v cestě.  Na lokalitu  mělo město smlouvu se společností Eube o budoucím prodeji pozemků. Firma tam chtěla vybudovat luxusní byty. Projekt od Eube následně převzala společnost Komerční Centrum Kollárova, která je od roku 2011 v likvidaci. „Letos na konci ledna dal soud návrh na její výmaz. Tím pádem se město ze smlouvy o smlouvě budoucí kupní vyváže a bude moci s pozemky nakládat," dodal Vedlich.

V koželužně se rodila i auta
Unikátní automobil značky KAN v hradecké městské knihovně.Koželužna v Kuklenách pochází z devatenáctého století. Hradecký obchodník Antonín Komárek zřídil roku 1881 v Kuklenách cukrovar. Za  tři roky jej však zrušil a objekt prodal Josefu Nejedlému, který jej přebudoval na továrnu na kůže. Koželužna se záhy stala akciovou společností a nesla jméno „Spojené koželužské závody A. + J. Nejedlý v Kuklenách, a.s.". S koželužnou souvisí i malý osobní vůz značky KAN, který se v tamním areálu vyráběl. Auta se v Kuklenách vyráběla krátce, jen v letech 1911 až 1914. Alois Nejedlý cukrovar přestavěl na koželužnu a později na automobilku KAN (Kukleny Alois Nejedlý). Vůz byl loni vystaven v městské knihovně.