Staré slabikáře, kalamáře, vysvědčení, aktovky, ale i fotografie. Vzpomínky na svá dávná školní léta řada lidí stále ještě skladuje. Pokud mezi ně patříte i vy, možná je nejvyšší čas po nich zapátrat. Muzeum východních Čech totiž plánuje výstavu s názvem Hurá do školy! a o pomoc prosí právě veřejnost.
(Před)školní léta
„Jedná se o výstavu přibližující historii školního a předškolního vzdělávání, takže bychom uvítali zejména fotografie žáků a žákyň ze školy," přibližuje kurátorka výstavy Pavla Koritenská. Fotografie, které zachycují cestu do první třídy nebo se spolužáky ve třídě jsou podle ní poměrně vzácné. Proto muzeum uvítá obrázky nejen z Hradce, ale i z celého regionu. Muzeu udělají radost i kalamáře, vysvědčení, nebo zkrátka cokoliv, co se vztahuje k první třídě či mateřské škole.
A z jakého období mají věci pocházet? „Čím starší tím lepší," usmívá se Pavla Koritenská. Výstava se však bude zaměřovat především na první polovinu 20. století. „Potěšily by nás hodně i školní aktovky do 70. let 20. století, málo dokumentovaný byl i pobyt dětí v mateřských školách do roku 1948," dodává kurátorka.
V Hradci se výstava otevře na podzim
Výstava přiblíží historii školního a předškolního vzdělávání nejen na Hradecku. Nápad vznikl v Praze – výstava byla převzata z Národního pedagogického muzea J.A. Komenského v Praze, kde probíhala loni. Od 18. září 2015 bude otevřena také v Muzeu východních Čech na Eliščině nábřeží, kde ji doplní regionální předměty.
A co konkrétně muzeum shání? V podstatě veškeré předměty, které se týkají školního a předškolního vzdělávaní a jsou datované do 60. let 20. století. Nosit můžete například historické fotografie, slabikáře, penály, kalamáře, břidlicové tabulky, předměty připomínající učitele, vysvědčení, tabla a školní aktovky
Fotky i vzpomínky
Lidé se nemusí bát, že by o své věci přišli. U fotek lze udělat kopii a nebo je pouze zapůjčit. Muzeum navíc uvítá i vzpomínky, se kterými se tu můžete jeho pracovníkům svěřit.
Školní předměty, o které byste chtěli výstavu rozšířit, noste nejlépe po telefonické nebo emailové domluvě buď do budovy muzea na Eliščině nábřeží nebo do Gayerových kasáren, kde mají muzejní zaměstnanci svá odborná pracoviště.
Muzeu východních Čech se podobná spolupráce s veřejností vyplatila už v minulosti. „Hodně mi pomohla při výstavě Cesta dívek za vzděláním o dívčím vzdělávání v Hradci, kdy bylo shromážděno mnoho unikátních a zajímavých fotografií, výrobků z odborných dívčích škol, vzorníků výšivek a látek, dostali jsme i šicí stroj, Střední odborná škola veterinární v Kuklenách nám například darovala unikátní školní pomůcku – model koně. Základní škola v Kuklenách nám zase věnovala prvorepublikovou učební pomůcku k výuce tělovědy – kostru člověka. Mnoho vzpomínek bylo pak zaznamenáno v publikaci, která k výstavě vyšla," vzpomíná na úspěšnou expozici Pavla Koritenská.