Za pár měsíců se tu z nich stane hlína. A Hradec ji dál využije – třeba na výsadbu nových stromků nebo k vyrovnávání některých terénních nerovností.

Kam se stromky? Ke kontejnerům
Aby se však usychající jehličnany dostaly tam, kam mají, je třeba je umístit na ta správná místa. A to ke kontejnerům na komunální odpad. Od začátku ledna jsou odtud pravidelně sváženy dvěma lisovacími vozidly a dalšími stroji.

Stromky by lidé měli zbavit všech háčků, ozdob, třásní a dalších do kompostu nepatřících nečistot. Po smíchání s ostatním biologickým materiálem a měsíce trvající fermentací se z nich stane dále využitelný substrát.

Pravidelný svoz skončí zhruba do 20. ledna. I pak však budou jehličnany technické služby s nižší frekvencí dál odvážet.

"Pokud někde uvidíme stromeček i po skončení intenzivního svozu, tak ho samozřejmě do kompostárny odvezeme. Lidé se stromků sice nejčastěji zbavují po Třech králích, ale někteří je mají doma mnohem déle," slibuje Vlastimil Ondráček z Technických služeb Hradec Králové.

Hradec zpracuje na 170 tun jehličnanů
V loňských letech se takto svezlo do kompostárny kolem 170 tun stromků. Letos by to podle odhadů mělo být stejné množství.

„Před několika lety to bývalo o něco méně, protože si lidé kupovali umělé stromky, ale teď se opět vracejí k přírodním. Nyní je množství svážených stromů stabilizované a pohybuje se kolem 170 tun," tvrdí Vlastimil Ondráček.   (skr)