Od loňského podzimu město intenzivně řeší problém s romskou komunitou a zvýšenou trestnou činnost. "Atmosféra není úplně klidná, je vyhrocená. My se snažíme vzájemně spolupracovat s Romy, vysvětlovat si navzájem stanoviska, věřím, že uspějeme," řekl ČTK starosta Pavel Louda (ODS).
V Bydžově žije 7500 lidí, z toho je přibližně 400 Romů. Situace se ve městě vyostřila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění jedenadvacetileté dívky. Téměř polovina obyvatel podepsala petici s požadavkem na zajištění bezpečnosti. Starosta vydal prohlášení s ostrými výroky na adresu Romů, kvůli němuž teď čelí trestnímu oznámení. Tehdejší výroky však podle něj k současné vyhrocené náladě nevedly.

"Někdo si to tak může vykládat, nebylo to v mém zájmu. Nejsem zvyklý řešit problémy násilím, ale v rámci legislativy. Činím to tak teď i do budoucna," řekl starosta.

Podle Romů měl starosta nechat pracovat policii, aby znásilnění objasnila, a ne případ medializovat. "Žijeme tady 40 roků a s 'bílýma' jsme vycházeli. Chovali jsme se slušně. Nemusíme si to odpykávat kvůli jednomu člověku," řekl Štefan Mital.

Romové se nyní obávají mítinku krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, která se 12. března chystá pochodovat městem. Nebudou prý ale provokovat a nechtějí, aby došlo k násilnostem.
Oslovení obyvatelé za starostou Pavlem Loudou a jeho opatřeními stojí. Ve městě například funguje bezpečností agentura, která dohlíží na pořádek. Podle Josefa Janečka klesnou kvůli romské komunitě ceny nemovitostí ve městě. Sám ale s menšinou žádné konflikty neměl, řekl ČTK.

"Lidé jsou podráždění z toho, co se stalo. Osobně jsem se tady s ničím nesetkal, ale vím o trestné činnosti Romů zprostředkovaně od jiných osob. Přišel jsem si debatu poslechnout, tato otázka mě zajímá. Řešení je ale dlouhodobější záležitost," řekl Filip Archalous.

V Novém Bydžově se v pondělí sejdou zástupci téměř pěti desítek měst a obcí, které mají problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Chtějí jednat o opatřeních, díky nimž by se jim potíže podařilo zvládnout. Podle novobydžovského starosty by radnice měly mít větší pravomoci a s nimi třeba možnost odebrat sociální dávky. Požadavek na větší adresnost sociálních dávek podporuje i starostka Obrnic u Mostu Drahomíra Miklošová (ODS). Chybí jí totiž vymahatelnost pokut nebo nesplacených poplatků.

Naopak šéf vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček v dnešních Otázkách Václava Moravce řekl, že je nutné spíše "zmasivnit sociální práci". Uvedl, že například v Novém Bydžově by bylo potřeba bránit dalšímu zadlužování romských rodin prostřednictvím podpory zaměstnávání a vzdělávání. Sám se pondělní akce v Novém Bydžově zúčastní. Program setkání je podle něj ale zaměřen spíš na represe. "Chybí opatření prointegrační, která by oba přístupy svazovala," uvedl Šimáček.