Průmyslová zóna, výstavba domova s pečovatelskou službou nebo příprava pozemků pro stavbu rodinných a řadových domů, to jsou projekty, které dlouholetý starosta Nového Bydžova Pavel Louda považuje za úspěchy posledního volebního období.

Naopak se nezdařilo vybudovat plánované protipovodňové poldry a hráz, protože město nesehnalo dotace. Nestaví se ani obchvat, po němž volá mnoho obyvatel města. Byl by totiž tak drahý, že zřejmě zůstane jen nesplněným snem.

Jen za letošní rok chce město investovat 96 milionů korun. Téměř polovina jde na výstavbu domu s pečovatelskými byty v ulici Na Šarlejích, kde má vzniknout 21 bytových jednotek a prostory pro pečovatelskou službu. Dům, na který Nový Bydžov dostal dotaci, má být dokončen už v lednu příštího roku.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Pavel Louda

Místostarosta:
Bohumil Orel

Radní:
Aleš Janouch
Vladimír Kulich
Romana Řehořková
Vratislav Smutný
Milan Štoček

Zastupitelé:
Petr Gracík
Miroslav Janoušek
Martin Kloz
Josef Kožíšek
Michal Krejčí
Jaromír Kubelka
Vladislav Motyčka
Michal Musílek
Vladimír Neuman
Marie Přibylová
Yumiko Satóová
Ladislav Slezáček
Václav Syřiště
Jaroslav Šedivý
Stanislava Tláskalová
Pavel Vodák
Jaroslav Zych
Josef Žibrún

Další velkou investiční akcí je příprava pozemků v prostoru, Dufkovy pily, aby zde mohlo být v budoucnu postaveno 22 rodinných domků a jedenáct domů řadových. Za odkup objektu, demolici, odvodnění, inženýrské sítě a další práce dá město 30 milionů korun.

Úspěchem se stalo dobudování průmyslové zóny, o kterou byl ze strany firem velký zájem. „V současné době je stoprocentně obsazená,“ uvedl Pavel Louda. I díky tomu se podařilo ve městě výrazně snížit nezaměstnanost z deseti na dnešní tři procenta

Soužití s menšinou

Radnice se i nadále snaží udržovat soužití obyvatel se zdejší romskou menšinou, které bylo ještě před několika lety tak problémové, že se stalo tématem celostátního zpravodajství.

„Podařilo se nám odstranit záležitosti, které lidem vadily nejvíce, tedy krádeže,“ řekl starosta. Město vsadilo na preventivní akce a spolupracuje s domovníky z domů, kde většinu obyvatel tvoří Romové, asistenty a preventisty, jejichž pomoc využívají i sociální pracovníci. Podle Pavla Loudy dostávají problémoví obyvatelé tak vysoké dávky, že nemusejí krást. Přesto je prý 90 procent z nich v insolvenci. „Snažíme se obrušovat hrany,“ povzdechne si starosta.

Radost mu nedělají ani projekty, které se radnici nepodařilo uskutečnit. Záměr jednoho z investorů, který tady chtěl stavět, ztroskotal na změně územního plánu. „Doběhl nás byrokratický systém a ani během jedenácti měsíců se nám nepodařilo dát dohromady podklady,“ vysvětlil Pavel Louda.

Vybudování dvou poldrů a ochranné hráze, které by v budoucnu měly zabránit podobné ničivé povodni, jaká město zasáhla v roce 2013, zase zmařily neudělené dotace. „Všichni pořád tvrdí, že města a vesnice v Česku nedostatečně čerpají dotace, ale to je lež. My jsme dotaci potřebovali, ale nedostali,“ podotýká starosta.

↑ Úspěch
Město pokračuje v úsilí o klidné soužití s romskou menšinou.

↓ Nezdar
Velká voda stále hrozí. Na poldry město nedostalo dotace.

Lidem v Novém Bydžově vadí i nedostatek parkovacích míst a mnozí by si přáli obchvat města. Ten by vak byl příliš drahý. „Na obchvat máme studii proveditelnosti. Ukázalo se, že by stál tři čtvrtě miliardy,“ uvedl Pavel Louda.

Nejlepší starosta

Starosta Nového Bydžova před dvěma týdny na Pražském hradě převzal za svou práci pro město, kterou vykonal v nynějším volebním období, cenu „Nejlepší starosta 2014 - 2018“, kterou mu předali zástupci Svazu měst a obcí České republiky. To, co následovalo, však prý nebylo jen příjemné.

„Moji 'příznivci' na Facebooku a dalších sociálních sítích mi to pěkně osolili,“ říká se smíchem.