Jaké kroky vedly k zatčení dubinského starosty, to policie zatím tají.

Zatčen byl spolu s Kasičem také Svatopluk Kodet, vydavatel časopisu Patriot a donedávna také šéfredaktor týdeníku Pernštejn.

Kodet rovněž působil jako mediální poradce pardubické sociální demokracie.

Jeho zatčení předcházelo několikatýdenní natáčení, a to pro pořad Janka Kroupy Soukromá dramata. Ten se má zabývat právě minulostí pardubického starosty Jána Kasiče. Ten mimo jiné jako příslušník Veřejné bezpečnosti měl v roce 1983 v Kuněticích nechat rozehnat hudební akci a někteří účastníci tehdy dokonce skončili ve vězení.

Kasiče v průběhu natáčení štáb televize Prima konfrontoval přímo s jedním z účastníků této akce, který byl soudem potrestán.

Trpět měly i rodiny

Starosta Kasič se poté zřejmě měl snažit televizní reportéry umlčet.

„Nejdříve jsme dostali nabídnutý úplatek, později nám dokonce vyhrožovali a nakonec přinesli i peníze,“ uvedl reportér televize Prima Bohumil Roub.

Jenže na okamžik, kdy mělo dojít k předání úplatku, nečekal jen televizní štáb, ale také policisté z útvaru, který se zabývá organizovaným zločinem. Zastavení natáčení reportáže totiž měl kromě peněz zařídit i objednaný útok na rodiny reportérů. Ten měl při výsleších kriminalistům potvrdit jeden ze svědků. Reportéři televize Prima to ale s ohledem na vyšetřování nechtěli komentovat. Jestli měl reportéry a jejich rodiny někdo jen postrašit, nebo si starosta objednal přímo jejich likvidaci nikdo nemůže potvrdit. Účast detektivů z ÚOOZ však dává tušit, že šlo ze strany Kasiče a Kodeta o závažnější čin, než jen obyčejné uplácení.

K předání úplatku pak skutečně došlo. Štáb televize Prima celou akci, kdy jim Svatopluk Kodet spolu s Jánem Kasičem předávají obálku s šedesáti tisíci korunami, natočil skrytou kamerou. Následně pak oběma korupčníkům reportéři oznámili, že jejich pokus o podplacení nahráli. Na ten okamžik už čekali i ukrytí policisté, kteří dvojici vzápětí zadrželi.

Zatímco Ján Kasič utrpěl náhlou ztrátu paměti a ihned tvrdil, že si na peníze, které před minutou reportérům předal, ani nepamatuje, Kodet se při zatýkání před kamerou rovnou podřekl. Na otázku „Za co jsou ty peníze?“ odvětil do zapnuté kamery, že za reportáž.

„Mohu potvrdit, že jsme v Pardubicích zadrželi osoby v souvislosti s uplácením. V této chvíli jsou stále v policejní cele, ale vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme zatím podávat konkrétnější informace,“ sdělil mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

Je možné, že zatčené bude policie stíhat vazebně.