Nepomohou tomu ani hlasité všeobecně známé proklamace typu, že hazard je velmi, velmi špatný jev.

Kdyby radnice vypudily čerta, nastoupil by na jeho místo ďábel. A ruku na srdce, čerta lze ve prospěch města „podojit“, satanáše nikoliv. Toho si pro penízky hýčká sám stát.

Peníze nesmrdí

Hradec Králové může díky hracím automatům ve svém rozpočtu ročně kalkulovat s příjmem více než devět milionů korun.

Zákazem heren by o milion ročně přišla města velikosti Nového Bydžova a Chlumce nad Cidlinou.

Pět podniků s herními automaty funguje ve Smiřicích a v Třebechovicích. Starosty to nijak nepálí: „Máme ve městě pět heren. Vloni jsme vybrali na poplatcích kolem třičtvrtě milionu,“ uvedl pro Deník starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Pozor, děti

Města před časem vydala novou obecně závaznou vyhlášku o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je zakázáno provozování výherních hracích přístrojů.

„Stop stav v počtu heren stanovilo zastupitelstvo již vloni na podzim, kdy schválilo vyhlášku o stanovení míst a času, ve kterém mohou být výherní hrací přístroje provozovány. Vyhláška zakotvila sedm míst a čas od osmi hodin dopoledne do tří hodin po půlnoci,“ řekl starosta Holic Pavel Hladík. Dodal, že alespoň u těchto automatů může město provoz ovlivnit.

S omezením souhlasí rovněž starosta Rychnova nad Kněžnou Jiří Rokl.

„Vyhláška má působit i preventivně. Například na Poláčkově náměstí žádný hrací automat zatím není, a tak chceme zabránit i jejich případnému rozšiřování. Jde o místo, kde se hojně vyskytují děti. To se týká i Komenského ulice, kde je kromě školy nízkoprahové centrum, pro jehož návštěvníky by automaty byly nebezpečným lákadlem,“ komentoval rychnovský starosta Jiří Rokl zavedení vyhlášky.

Terminál neohlídají

Poté, kdy mnohé obce začaly bojovat proti rozšiřování výherních hracích automatů a přijímaly obecně závazné vyhlášky, začalo jim do míst bývalých heren ministerstvo financí povolovat k nerozeznání podobné, avšak mnohem nebezpečnější videoterminály.

Poplatky z výherních loterijních terminálů však neputují do městských kasiček, ale přímo do státní pokladny.

Podle ministerstva financí bylo vloni v České republice v různých loteriích a hazardních hrách vsazeno celkem 128 miliard korun. Vyplaceno na výhrách bylo 98 miliard.

Z rozdílu plyne, že lidé „prohráli“ třicet miliard korun. Nejvíce na výherních hracích přístrojích, kterých je u nás v provozu více než 74 tisíc a u nichž objem sázek meziročně narostl o 62 procent. Následovaly technické hry, kurzové sázky, kasina, loterie a bingo.

Zákonné odvody sázkových společností přitom loni dosáhly 7,7 miliardy korun a mají se zvýšit.

Ročně se v Česku prosází na 130 miliard korun. Až sto tisíc lidí propadá patologickému hráčství, rozpadne se deset tisíc manželství a 6000 lidí skončí ve vězení.

„Hazard by bylo nejlepší zrušit, nebo ho alespoň vykázat do nějaké rezervace,“ říká primář oddělení léčby závislostí psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

„Tíživá finanční situace v současné krizi může u některých lidí podporovat zkratové jednání. Uvěří, že můžou vydělat na hazardu, a dostanou se do problémů,“ varuje Nešpor před dalším negativním vývojem.

ZPRVODAJOVÉ DENÍKU