Je po prezidentských volbách, na Pražský hrad v březnu usedne Miloš Zeman. Ptali jsme se proto starostů měst Hradecka:

1. Je pro vás prezident důležitý, může vám nějak pomoci?
2. Dokážete si představit i přímou volbu starosty?
3. Potkali jste se někdy s Milošem Zemanem, jaký dojem na vás udělal?

Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové

1. Neočekávám zásadní změnu proti období Václava Klause s ohledem k výkonu mé funkce nebo fungování města či úřadu. Pro mne je důležitá spokojenost Hradečáků a rozpočet města.

2. Přímou volbu starosty si dokážu představit, ale mám obavy, co za zákonnou normu by opustilo naší poslaneckou sněmovnu ve vztahu takto zvoleného starosty k zastupitelstvu obce. Navíc nejsem příznivec ani přímé volby prezidenta. Myslím, že do tzv. neprezidentského státu nepatří.

3. S Milošem Zemanem jsem se loni setkal dvakrát. Poprvé mně nabízel místo na kandidátce do krajských voleb a podruhé v rámci jeho kampaně prezidentské na krátkém obědu v Hradci Králové. A dojem je přesně takový, jaký je. Chytrý, vzdělaný, agresivní kuřák s kladným vztahem k ovocným pálenkám.

Luboš Tuzar, starosta Smiřic

1. S ohledem na jeho omezené pravomoci, kterými disponuje jako hlava státu, se jeho existence obcí přímo nedotýká. Na druhou stranu může nepřímo ovlivňovat veřejné mínění, vyvíjet tlaky na poslaneckou sněmovnu, a to může mít důsledky na prosazování zákonů.

2. Ruku v ruce přímé volbě prezidenta musí přijít vyšší kompetence. Tím by mohl lépe prosazovat zájmy občanů, kteří si ho zvolili. To samé je to u starosty. I když bude zvolen přímo, tak stejně v podstatě ve všem podléhá zastupitelstvu.

3. S Milošem Zemanem jsem se nepotkal, ani když navštívil Smiřice. Není to člověk, se kterým bych se chtěl setkat. Za dobu, kdy byl premiérem, neudělal nic dobrého. Určitě si ho ani nevyvěsím v kanceláři.

Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem

1. Vzhledem k pravomocem a kompetencím, které prezident má, bych osobně nečekal jakékoliv dopady na města nebo obce.

2. Možné je všechno, tak proč ne třeba i přímou volbu starosty.

3. V Třebechovicích za mého působení Miloš Zeman nebyl a ani si nepamatuji, že by tu někdy byl. Jeho portrét mít v kanceláři nebudu, není to povinné a mám už tady jinou výzdobu.

Miroslav Uchytil, starosta Chlumce nad Cidlinou

1. Nový prezident by měl především naslouchat  zástupcům Svazu měst a obcí. Známe místní podmínky a naše připomínky by mohl při podpisu novel velice dobře využít. Mohl by se zabývat druhou fází reformy veřejné správy, kdy nám ministerstva opět chtějí oklešťovat naše pravomoci. Kdyby opravdu došlo na to, že se zruší matriky a stavební úřady, museli by lidé opět více  dojíždět.

2. A přímá volba starosty? Vždy jsem byl zastáncem právě této volby, ale po zkušenostech z druhého kola prezidentských voleb, jsem asi opatrnější. Bylo to vyřizování osobních účtů, zloba, mírně řečeno neslušná kampaň. Vždy jsem si myslel, že právě tyto volby i přímá volba starostů se oprostí od politických stran. Ale jak vidno, nestalo se tak. Zvlášť pro město je důležité, aby všichni spolupracovali bez ohledu na politiku, aby se řešily problémy města.

3. Osobně jsem s Milošem Zemanem nikdy nemluvil, setkali jsem se vždycky někde, kde bylo hodně lidí.

Jiří Pechar, starosta Nechanic

1. Naše republika je parlamentním systémem, takže nový prezident může vyslyšet naše bolístky, ale příliš s tím podle mého názoru nenadělá. I když odmítne podepsat nějakou z novel, poslanci ho přehlasují.

2. Pro přímou volbu starostů bych zvedl obě ruce, ale zase na druhé straně by se musely dořešit pravomoci a kompetence. Něco podobného již funguje například v Polsku, tam volí starostu a zastupitelstvo zvlášť. Starosta je vlastně manažerem obce či města. Ale dokázal bych si to představit i u nás. Vždyť hlavně v malých obcích se tak v podstatě už děje a volí. Lidé si vybírají  svého kandidáta, protože se mezi sebou dobře znají.

3. S novým prezidentem Milošem Zemanem jsem se nikdy nesetkal.