V noci tu svítí jen pár oken a na chodbě bez problémů uslyšíte sebemenší hluk. Dům v hradecké Stromovce, kde město nabízí startovací byty teď takřka zeje prázdnotou. „Občas je to tu docela strašidelné. Pokud se nepletu, tak na celé chodbě je jen můj byt obsazený. Ještě před pár týdny jsem tu měla úžasného souseda, ale od té doby, co se odstěhoval, zeje jeho bývalý byt prázdnotou,“ rozléhal se po tiché chodbě hlas jedné z nájemnic startovacího domu. Ta byt získala před rokem ve výběrovém řízení, kdy se l němu dostala losováním. „Teď jsem slyšela, že se má uskutečnit nový výběr. Tak snad budu mít zase sousedy a už to tu bude veselejší. Nicméně jsem moc ráda, že tuto možnost Hradec nabízí,“ dodala nájemnice startovacího bytu.

Kapacity nestačí

To, že by měla mít v brzké době opět sousedy potvrdil i mluvčí radnice Petr Vinklář. „Město pronajme uvolněné startovací byty v ulicích Svatojánská a Ve Stromovce. Ve výběrovém řízení nabízíme 10 bytů o velikosti 1 + kk a 36 bytů 2 + kk,“ uvedl mluvčí radnice, který i letos předpokládá, že zájem žadatelů několikanásobně převýší nabídku města. Například v roce 2016 přišlo na 60 uvolněných bytů 480 žádostí.

Letos to zatím vypadá, že zájem o necelou padesátku startovacích bytů bude ještě daleko vyšší, než v minulých letech.

I když ještě nejsou k dispozici konečná čísla, žádosti magistrát přijímá až do 27. září, tak už nyní je jasné, že o takřka padesát bytů bude „soutěžit“ více než 500 lidí.

Pomůže stát

„Na v současnosti volné startovací byty se přihlásilo již zhruba 600 zájemců, město bude nájemce losovat, zároveň se budou losovat i náhradníci pro případ, kdy někdo odmítne nebo pro další byty, které se budou postupně uvolňovat v průběhu následujícího období,“ dodal mluvčí magistrátu Petr Vinklář s tím, že v současné době má Hradec Králové sto třicet startovacích bytů. O jejich navýšení však radnice zatím neuvažuje. Pokud by vláda výstavbu nových městských bytů podpořila avizovaným dotačním programem, jistě by to spuštění takovéhoto projektu uspíšilo i v Hradci Králové.

Budou nové byty?

„Především by se to mohlo týkat malometrážních bytů pro seniory a startovacího bydlení pro mladé. Bohužel zatím nejsou k dispozici podrobnější informace k výši dotace a dalším podmínkám této dotace,“ doplnil informace mluvčí magistrátu.

Kdo může požádat o startovací byt?
Uchazeči nesmí být více než 32 let. Žadatel také nesmí být vlastníkem bytu či jiné nemovitosti na území města. Nesmí být dlužníkem radnice. K úspěšnému zařazení do veřejného losování je i podmínka měsíčního výdělku minimálně 16 500 korun hrubého.

S úspěšnými žadateli, kterými mohou být i manželé či registrovaní partneři, město podepíše smlouvu na tři roky bez možnosti prodloužení. Měsíční nájemné je pak stanoveno na 45,30 korun za metr čtvereční. Samotná velikost bytů se pohybuje od 1+kk po 2+kk.

Název startovací byty odkazuje k omezené délce, po kterou mohou mladí lidé byt se zvýhodněnou cenou nájemného užívat. Nájemníci nesmí s někým jiným po dobu užívání byt směňovat a v neposlední řadě účast nelze opakovat.