Osmapadesát nových bytů ve čtvrti Třebeš na okraji města nabízí mladým rodinám hradecká radnice. Počet startovacích bytů v majetku města se tak zvýšil na 97. Radnice jich hodlá pořídit celkem 150.

„Je tady hodně vysokoškoláků a my chceme, aby tu zůstávali. Pořídit si byt je nad možnosti studentů, a proto jsme se rozhodli pro stavbu startovacích domů. Během tří let, kdy budou mít zvýhodněné nájemné, by se měli postavit na vlastní nohy,“ uvedl primátor Otakar Divíšek.

Za dva domy, které stavební firma budovala rok, radnice zaplatí dohromady zhruba 80 milionů korun.

„Jejich součástí je 42 dvoupokojových a 16 jednopokojových bytů. Nechybí jim vůbec nic, snad jen záclony. Narozdíl od ostatních, které nabízíme na trhu, je tu i kuchyňská linka. Do dvou týdnů by tady měla být také optická síť mobilního operátora s vysokorychlostním internetem,“ řekl Josef Buchta z firmy Fato, která objekty stavěla.

Uchazeči o pronájem bytů mohou podat žádost na magistrátu do 29. dubna. V případě, že poptávka převýší počet bytů, přijde na řadu los. Na byty ale zdaleka nedosáhne každý. Žadatelé musí splnit řadu podmínek. „Tou základní je trvalý pobyt v Hradci Králové,“ řekl primátor Otakar Divíšek.

Budoucí nájemník, kterému nesmí být více než 32 let, může podat pouze jednu žádost. To platí také pro páry. Jeho hrubý měsíční příjem musí být minimálně 16 479 korun, nesmí vlastnit jinou nemovitost. Všichni uchazeči navíc zaplatí nevratný poplatek ve výši 1190 korun.

„Po uplynutí tří let může nájemník v bytě zůstat. Nájem se ale bude postupně zvyšovat až na tržní hodnotu,“ doplnil ekonomický náměstek primátora Boris Herman.

Startovací byty mladým lidem nabízí také radnice v Novém Bydžově. „Máme dvacet bytů, které pronajímáme na jeden rok. Jedinou podmínkou je, že lidé platí nájem dopředu. Za menší zaplatí 30 a za větší přes 40 tisíc korun. Zájem je velký. Všechny jsou obsazené,“ řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

V sousedním Chlumci nad Cidlinou zvolili jednorázovou podporu bydlení. „Před lety jsme postavili 106 bytů, za které lidé zaplatili pouze polovinu. V některých případech šlo třeba jen o 200 tisíc korun. Na druhou část jsme získali státní dotaci,“ dodal starosta Miroslav Uchytil.