Zastavit dětskou obezitu a vštípit mládeži zdravý životní styl. Taková je vidina Ministerstva školství, které do nového školního roku připravilo všem vzdělávacím institucím „kuchařku" potravin, které jsou v rozporu s výživovými požadavky na zdravou stravu, a tudíž mají vstup na půdu školy přísně zakázán.

Novela vstoupí v platnost 20. září a školy budou mít další tři měsíce na to, aby se s novinkou popasovaly. Už teď je jisté, že některé budou muset zavřít své bufety. Jednou z kantýn, která doprodá své zásoby sladkostí a nezdravých pochutin do konce roku a 1. ledna již své okénko neotevře, bude ta, kterou před dvaceti lety otevřely v Základní škole Bezručova. „S největší pravděpodobností to vypadá, že zdejší bufet opravdu po dvaceti letech své existence skončí. A nebude jediný," posteskl si ředitel školy František Obr a ohlédl se do minulosti, kdy i jeho škola zkoušela najet na model zdravých potravin.

„Příliš velký ohlas to však nemělo," dodal ředitel, který vidí velký deficit ve výchově ke zdravému životnímu stylu v rodinách školáků.

„My musíme suplovat to, co jim doma rodiče neřeknou. A děti ty návyky z domova nemají. Podle mého by se tak celá situace kolem stravování měla řešit jinak. Úplný zákaz nezdravých potravin v bufetech to však nevyřeší. Vždyť v okolí škol je tolik obchodů a krámků, kde žádná vyhláška neplatí a děti budou chodit tam," dodal František Obr.

Stejného názoru je i ředitel Základní školy Milady Horákové Ondřej Fajfr. Ten však chce dál za bufet ve škole bojovat. „Je to jenom odsunutí problémů o kousek dál. Problém s obezitou a přijímáním velkého množství kalorií to nevyřeší. A opravdu bude tato vyhláška pro mnoho bufetů likvidační. Já však chci ten náš zachovat. A to i kvůli svačinkám, které tu děláme," uvedl Ondřej Fajfr.

Na 150 vesměs zdravých svačin připraví ve své kantýně na škole Milady Horákové Dagmar Filipová.

„Nejvíc si tu děti kupují obložený rohlík se šunkou a sýrem. Jen občas si sem zajdou na rohlík s vysočinou," říká žena u okénka, kde jsou k vidění i malé sladkosti.

Lízátko na cestu

„Cukrovinky si kupují hlavně malé děti. Ale jen po kouskách. Lízátko či bonbon si zde vezmou většinou 
na cestu ze školy. Ty větší si pak kupují hlavně nápoje. A to bude asi ten největší kámen úrazu. Nová norma totiž udává, že by v pití neměly být víc, než čtyři gramy cukru. A to je problém, " dodává Dagmar Filipová, jež se už teď připravuje na prodej omezeného sortimentu a odhodlaně tvrdí, že skončit s prodejem nechce.

„I když budu mít velmi svázané ruce, tak chci pokračovat dál. Ta práce pro děti mě strašně baví. Ještě se však musím pořádně podívat na to, zda ve vyhlášce bude povoleno bílé pečivo. To by byl další problém. Děti totiž tmavé pečivo moc nejedí a navíc je dražší," vypočítává další úskalí nového nařízení Dagmar Filipová, kterou kromě mazání rohlíků živí i doplňková služba školního bufetu - prodej školních pomůcek.

„Já plně naši milou paní kantýnskou podporuji. Na druhou stranu vím, že naše svačinky asi čeká cenové navýšení tak, aby se pokryly náklady na režii," říká ředitel školy Ondřej Fajfr s tím, že pokud se nakonec Dagmar Filipová rozhodne, že i přes veškerou podporu z kantýny odejde, je připraven nalézt nového provozovatele. „Ale to teď není na pořadu dne. Budeme se snažit, aby tu paní Dagmar zůstala," dodává ředitel školy , který také ještě vidí spoustu otazníků kolem celého balíčku povolených potravin.

Podobný problém však vůbec nemusí řešit ředitel ZŠ Úprkova Petr Lehký.

„Vůbec se nás to nedotkne. Automaty jsem vyhodil už před rokem a navíc jsem do školního řádu zakotvil zákaz požívání energetických nápojů, což podpořili i rodiče," říká Petr Lehký jehož školu již dlouhou dobu zásobuje zdravými potravinami, jogurty, obloženými houskami a saláty obecně prospěšná organizace Skok do života.