Jejím studijním jazykem je angličtina. „Stát se zahraničním studentem, může váš život změnit v mnoha aspektech,” řekla Alfiya Rustemova.

Status cizince ji donutil udělat a naučit se mnoho věcí, ale z počátku to pro ni bylo obtížné. Vybrala si Českou republiku, protože je v pomyslném srdci Evropy. Chtěla studovat na vysokém stupni odbornosti a jeden z jejích přátel ji doporučil Česko, protože je známé pro své kvalitní a dobré vysoké školy. Její sen studovat a žít v evropských zemích se splnil. Je ráda, že si vybrala Českou republiku. Považuje ji za krásnou, kulturní a zajímavou zemi. Před třemi lety nastala doba, kdy se měla poprvé vydat z domova na tak dlouhý čas. Bylo jí osmnáct, když přišla do Česka, a věděla, že od nynějška je zodpovědná za svůj život a své chování. Naučila se nezávislosti.

Když se rozhodla studovat univerzitu v Hradci Králové, nevěděla, co může očekávat a byla malinko vystrašená. Avšak po příchodu do Hradce si brzy uvědomila, že město je obklopené báječnými lidmi, kvalifikovanými pedagogy a přátelskými studenty. Za nějaký čas se tu začala cítit jako doma. Studuje Informační management. Studia ji baví, protože nejsou pouze o IT technologiích ani managementu, ale také se na fakultě učí ekonomiku, která je její oblíbenou součástí studia. “Na naší fakultě máme dobré a kvalitní učite!”

Zprvu postrádala svoji rodinu a vše pro ni bylo nové: lidé, kultura, jídlo a životní filozofie. Za nedlouho se začala všemu učit a teď se tu cítí opravdu dobře. Přišla sem s kamarádkou, takže na vzájem podporují jedna druhou. Také našly péči a podporu u organizace Buddy System, která se v Hradci Králové stará o zahraniční studenty. Buddy System je skupina českých studentů, kteří pomáhají lidem na univerzitě. „Jsem jim vděčná, vždycky se o nás postarali, organizují tolik různých aktivit, že o nudě tu nemůže být řeč. Je to vždycky něco nového a zajímavého,”

Je šťastná, že studuje a žije v Hradci Králové. Podle ní je to malé, krásné a útulné město. Překvapilo ji, že je tu tolik lidí, kteří jezdí na kolech. Dokonce i těch starších, což jí připadá skvělé. Je spokojená, že tu cyklisté mají tolik cest. Univerzita je známá pro svoji přátelskou a kosmopolitní atmosféru. Alfiya zde potkala mnoho nových a nevšedních lidí z celého světa, za což je vděčná.