V Den české státnosti ve středu 28. září je pro obyvatele a návštěvníky krajské metropole připraven program, ze kterého určitě vybere každý.

Již v deset hodin dopoledne začíná již čtvrtý ročník slavností vána a burčáku Hradecký koštýř. A protože má být hezké počasí, určitě zájemce potěší, že Hradecký koštýř má být na nádvoří městské hudební síně a na přilehlých severních terasách.

„Slavnosti vína a burčáku se od samého začátku setkaly se značným ohlasem. Kromě moravských vín budou zastoupena vína česká, slovenská, maďarská, francouzská či italská. Pro zvlášť vybíravé budou k dispozici například italská mešní vína či maďarská z Tokaje, vína gruzínská nebo arménské brandy,“ řekl Petr Švihlík z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která se na organizaci Hradeckého koštýře podílí.

Slavnosti zpestří hudební doprovod hradecké cimbálovky a dívčí folková skupina Bossorky z Úpice.

Na Velkém náměstí od 15 hodin začne Svatováclavská přehlídka koní, kočárů a lidí v dobových kostýmech, doprovodí je tradiční jarmark. Od 17 hodin se v kostele Nanebevzetí Panny Marie koná koncert v podání zdejšího chrámového sboru pod vedením Václava Uhlíře. V katedrále sv. Ducha se uskuteční slavnostní pontifikální bohoslužba, kterou bude od 18.30 hodin celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál.

Bez zajímavosti nebude ani slavnostní ceremoniál zvoníků. Slavnost začne v 17.30 hodin průvodem zvoníků, kteří projdou od staré radnice k Bílé věžií v čele s věžníkem s korouhví, radním a dalšími zvoníky. Vše se odehraje v dobových kostýmech a zvonit se začne úderem osmnácté hodiny. Hradečtí zvoníci přitom rozezní soustavu pěti pozdně gotických zvonů na Bílé věži a v katedrále sv. Ducha včetně zvonu sv. Augustina.

Výběr z akcí

- Hradecký koštýř : od 10 do 18 hodin na nádvoří městské hudební síně a severních terasách.
- Svatováclavská přehlídka koní: od 15 hodin na Velkém náměstí.
- Slavnostní ceremoniál zvoníků: od 17.30 hodin na Velkém náměstí, průvod zvoníků k Bílé věži a 18 hodin se začne zvonit.