První etapa stezky Mechu a perníku, která má v budoucnu spojit Hradec Králové s Pardubicemi, začala růst na konci června. Úsek, který spojí hradeckou Třebeš se sportovním areálem ve Vysoké nad Labem, je podle slov starosty Vysoké Jiřího Horáka téměř dokončený.

„V úseku od Vysoké nad Labem až po budoucí most přes slepé rameno v Třebši je už hotová finální vrstva asfaltu,“ uvedl Horák s tím, že nyní se upravují krajnice a odpočinková místa. Samotný most dlouhý 55 metrů a vážící téměř 40 tun dělníci usadí v nejbližších dnech pomocí jeřábu na předbetonované základy. Pak už jim bude zbývat pouze betonáž mostovky a menší finální úpravy.

Podle smlouvy je termín odevzdání stavby 14. prosince, což stavaři i díky příznivému počasí podle Horáka bezpochyby stihnou.

Pětikilometrová cyklostezka bude výrazně bezpečnější variantou pro cyklisty, kteří dosud využívali k dopravě mezi Hradcem a Vysokou úzkou vytíženou silnici s několika nepřehlednými úseky.

Ilustrační fotografie.
Nezaměstnanost v kraji je na historickém minimu

Pro obyvatele Královéhradeckého kraje se nyní naskytne možnost projet si více než 30 kilometrů dlouhou trasu mezi Vysokou nad Labem a Kuksem po unikátní cyklostezce.

Již v září jsme informovali o tom, že na nedokončenou stezku vyrážely při příznivém počasí desítky cyklistických nedočkavců. To se podle starosty Horáka nijak nezměnilo. „Lidé se jezdí na stezku rozhlížet na kolech i na bruslích.

Technicky bude celý úsek průjezdný velmi brzy, ale oficiálně ho otevřeme až po dokončení. Kolaudaci očekávám na jaře příštího roku,“ doplnil Horák.

Cyklostezka bude tři metry široká a doplní ji půlmetrová krajnice na každé straně, která cyklistům usnadní případné vzájemné vyhýbání. Horák očekává, že nový asfalt přiláká na stezku také velké množství bruslařů.

Celkový rozpočet stavby činí 31,5 milionu, z toho 27 milionů pokryjí dotace z evropských fondů, zbylou část doplní příspěvky města Hradce Králové a kraje.

Kolik darují letos? Při loňské Národní potravinové sbírce darovali lidé v Trutnově rekordních 2067 kilogramů zboží.
Nákup potravin pomůže v národní sbírce