Otevření stadionu, jehož dokončení se oproti plánům zpozdilo, umožňuje dohoda města a zhotovitele stavby o převzetí a užívání větší části stavby. „Nyní ze strany města a správce stavby začal proces převzetí částí stadionu, které mají potřebná kolaudační rozhodnutí pro konání fotbalových utkání,“ sdělil mluvčí města Petr Vinklář.

„Podařilo se získat poslední razítko k tomu, aby se na stadionu mohlo v sobotu hrát. Nyní tak můžeme naplnit usnesení, které včera schválili zastupitelé, tedy převzít fotbalovou část stavby multifunkční arény a se stavebním sdružením podepsat dohodu, která stanovuje podmínky a zodpovědnost v rámci užívání převzaté části stavby. Všichni se velmi těšíme na tuto historickou událost, vstupenky zmizely během několika desítek minut, bude plný stadion,“ říká primátorka města Pavlína Springerová.

Generální manažer klubu Richard Jukl s kolaudačním souhlasem.Generální manažer klubu Richard Jukl s kolaudačním souhlasem.Zdroj: Deník/Petr Vaňous

Speciální dohodu zastupitelé schválili v úterý:

Pohled na rozsvícený fotbalový stadion.
Hradečtí zastupitelé schválili dohodu mezi městem a zhotovitelem stadionu

Pokud by se nepodařilo stadion připravit na sobotní domácí utkání hradeckých fotbalistů, musel by klub celou podzimní část první ligy odehrát v Plzni, kde měl domluvený případný exil pro svá domácí utkání.

„Je to skvělá zpráva pro Hradec a pro klub. Všichni dělali maximum pro to, aby se to podařilo. Stavební práce ale tímto nekončí, stavbu jako celek město převezme až po získání kompletně všech kolaudačních rozhodnutí, současně se bude pokračovat na odstranění dílčích nedodělků a vad, které město se svým správcem stavby eviduje,“ dodává investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek.

Stavba arény za 763 milionů korun včetně DPH nabrala zpoždění, začala v srpnu 2021 a původně měla být hotová k 30. červnu. K tomu ale nedošlo. Podle posledních informací radnice by stadion jako celek měl získat kompletní kolaudaci, tedy včetně například nedokončených ubytovacích kapacit, do konce srpna.

Dílčí kolaudace stadionu je klíčová pro odehrání nejen sobotního, ale i dalších prvoligových utkání v Hradci Králové. Základní myšlenkou dohody je, že první domácí fotbalový zápas se v sobotu odehraje v režimu spoluodpovědnosti zhotovitele. V čele stavebního konsorcia stojí stavební firma Strabag.

Dohodu mezi městem a stavebním konsorciem o převzetí a užívání části stavby stadionu schválili hradečtí zastupitelé 1. srpna. Dohoda je důležitá z toho důvodu, že smlouva o dílo, kterou dříve město uzavřelo se zhotovitelem stavby, předpokládala převzetí stadionu jako celku. Vzhledem k současnému stavu stavby ale nešlo dílo kompletně převzít a tudíž by nebylo možné odehrát první zápas doma.

Podle radnice proto město muselo přijít s alternativním návrhem, kdy by bylo možné převzít jen části stadionu a ke stávající smlouvě o dílo tak uzavřít dohodu o podmínkách převzetí a užívání části díla. Dohoda stanoví, za jakých podmínek a za co bude dál - i ve vztahu k převzaté části - odpovídat zhotovitel, uvedli zástupci města.

Podrobnosti o klíčové dohodě jsme psali:

Takto vypadala stavba stadionu v pátek 21. července dopoledne. 15 dní před ligovou premiérou.
Speciální dohoda má umožnit premiéru Votroků pod lízátky v Hradci Králové

„Formálně teď město převezme část stadionu, tím pádem se aktivuje i smlouva s pronajímatelem - FC Hradec Králové a v tu chvíli je vše připraveno za podmínek dohody, která byla v úterý odsouhlasena, k odehrání zápasu,“ řekl Řádek.

Dohoda předpokládá, že město převezme jen takovou část stavby, která bude stavebně dokončena, bude pro ni vydán kolaudační souhlas nebo jiné příslušné povolení a nebude mít vady, které by bránily jejímu užívání, zejména pak odehrání fotbalových zápasů, a která bude pro fotbalová utkání certifikována ze strany FAČR.

Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Kapacitu bude mít 9300 diváků. A na první utkání by měl být naplněný. Jak potvrdil mluvčí klubu Petr Šatalík, zápas proti Českým Budějovicím byl vyprodaný hodinu a půl po spuštění prodeje vstupenek.