Ten má zájem o téměř jedenáctihektarový městský pozemek v severní zóně, tedy na louce mezi továrnou Rubena, železniční tratí, areálem dopravního podniku a obchodním domem Kaufland.

Potvrdil to primátor města Otakar Divíšek. „Na tento pozemek máme čtyři zájemce. Jedním z nich je i firma zastupující Globus,“ prohlásil.

Společnost Globus zatím nechtěla ústy svého jednatele Petra Vyhnálka o záměru hovořit. Projekty, u nichž není jisté, zda se uskuteční, prý nekomentuje. „Nevylučujeme, že budeme jednat, pokud se v Hradci Králové objeví lokalita, která by nám vyhovovala,“ uvedl.

Podle mluvčího radnice Václava Svobody chce město dotčený pozemek prodat nebo pronajmout. „Ve hře jsou obě možnosti,“ konstatoval. Primátor Otakar Divíšek uvedl, že pozemek je v současnosti částečně využíván zemědělsky a město z něho má pouze „pár korun za nájem“, což hodlá změnit. „Bude se to řešit v nejbližší době,“ doplnil.

Jedním z rozhodujících kritérií při výběru zájemce má být skutečnost, jakou dopravní zátěž projekt přinese.

Dopravní obslužnost dalšího obchodního domu přes nedalekou křižovatku Gumokov je však za současné situace podle policejního dopravního inženýra Lubomíra Šitiny bez stavebních úprav vyloučena.

Kapacita křižovatky je naplněna. Investor by tedy musel svoji provozovnu napojit na silniční síť jinde.

Kromě Globusu se o pozemek ucházejí dva zájemci, kteří tady chtějí postavit sluneční elektrárnu. Čtvrtý adept by zde rád vybudoval golfové hřiště.

Hradec Králové je městem s jednou z největších prodejních ploch na jednoho obyvatele v republice. Na každého Hradečana už vychází více než dva metry čtvereční.

Přesto se v Hradci v nejbližších letech chystá otevření několika dalších obchodních komplexů. V listopadu bude u obchodního domu Tesco v centru města zprovozněna obchodní pasáž Atrium, která na 6500 metrech čtverečních nabídne přes čtyřicet obchodů a restaurací. Více než sto obchodů později vznikne v Auparku Koruna u nádraží. Ještě větší má být komplex Arkády u budoucí fotbalové arény v Malšovicích. O Hradec má stále zájem také Ikea.