Za nepříliš valného zájmu se uskutečnila veřejná diskuse s občany na téma Park Malšovice, do sálu Muzea východních Čech přišlo pouhých dvaasedmdesát lidí.

Kromě výstavby tohoto obchodního centra se řeč většinu času točila kolem výstavby nového fotbalového stadionu.

O tomto společném partnerském projektu města Hradec Králové a firmy ECE bylo sice rozhodnuto už v roce 2007, ale od té doby prochází různými peripetiemi, překonává řadu překážek a průtahů.

S jasnou informací přišel na setkání Jindřich Vedlich (TOP 09), náměstek hradeckého primátora: „V současné době bylo pozastaveno územní řízení, předpokládáme však, že po vyjasnění všech záležitostí bude přijato, což je podle mého názoru otázka roku 2012. V roce 2013 by mohlo být vyřízeno stavební povolení a měla by začít demolice a vlastní stavba“.

Potvrdil, že byla zrušena původně zamýšlená etapizace, stavět se bude současně a náklady byly sníženy na 550 milionů korun.

Původně se hovořilo o částce 760 milionů, pak padla částka 620 milionů. Samotná výstavba stadionu by měla trvat dvanáct měsíců.

Město staví stadion, ECE centrum

Podle Vedlichovy informace však bude celý projekt rozdělen na dvě části – fotbalový stadion postaví město, o výstavbu obchodního centra Park Malšovice se postará společnost ECE, která vyhrála výběrové řízení. Zopakoval, že vítěz výběrového řízení městu zaplatí za pozemky 259 milionů korun a zavázal se po dobu deseti let přispívat fotbalovému klubu roční částkou 17,6 milionu korun.

„Jakým stylem? Bude uzavřena marketinková smlouva, která tuto záležitost přesně vymezí,“ řekl Vedlich.

V současné době se horečně jedná i na fotbalovém poli, všichni zainteresovaní hledají odpověď na otázku, kde budou votroci hrát mistrovské zápasy. Jednou z variant je nově budované mládežnické centrum Bavlna.

Vedlich: Návrat zpět není možný

Hodně se diskutovalo i o obchodním centru Park Malšovice. Náměstek Vedlich v této souvislosti reagoval na dotaz, zda je možné zvrátit stavbu tohoto obchodního centra. „V roce 2007 byla uzavřena partnerská smlouva, návrat nazpátek není možný.“

Na přetřes přišly územní plán, dopravní situace Gočárova okruhu, křižovatky Náhon a U Křížku i možné zhoršení ovzduší zvětšenou koncentrací emisí.

Nepříliš šťastné se ukázaly argumenty odborníka na emise Michala Vojtíška, kterému chyběly přesné údaje o situaci ve městě a rozladěnému auditoriu nabízel čísla z New Yorku, Bostonu či Prahy. Hlasování mu znemožnilo ve výkladu pokračovat.

Některé otázky si zasluhovaly okamžité reakce firmy ECE, ta však nebyla do muzea pozvána. V bouřlivém závěru organizátoři slíbili, že diskuse na toto ožehavé téma budou pokračovat.

(fr)