Jejich řidiči jen na oknech vylepí letáky vyjadřující sympatie k protestu, namířenému proti vládním reformám. Nic víc.

„Budeme normálně jezdit,“ prohlásil projektový manažer velké východočeské autobusové společnosti ICOM transport Petr Palovčík. O posílení některých linek firma uvažuje. Sbírá ale informace o možných blokádách silnic, v nichž by spoje mohly uváznout. Ty se však naštěstí budou týkat pravděpodobně jen Prahy a navíc nemají být centrálně plánované.

,,Rozhodně dopravní spojení bude zachováno, umožnili jsme však našim odborářům účastnit se stávky symbolicky, například vyvěšením letáků,“ dodal ředitel společnosti Osnado Milan Kovář.

Jen symbolicky, například zmíněnými plakáty, se ke stávce připojí i řidiči dalších velkých autobusových dopravců či MHD v obou krajských městech. Vyloučena však není odpolední demonstrace „dopraváků“ na hradeckém Baťkově náměstí.

Největší problém tak budou mít lidé dojíždějící do Prahy. Nejen že jim nepojedou vlaky, nebudou se moci ani dostat po městě, stávkuje celá tamní MHD včetně převážné většiny spojů metra.

„Ve čtvrtek mám přijímací zkoušky na Univerzitu Palackého v Olomouci, a když jsem tam volala, jestli nebude termín změněný kvůli komplikacím v dopravě, tak mi řekli, že je to můj problém,“ stěžuje si na stávku dopravců Monika Šolcová z Hradce Králové.

České dráhy se snaží alespoň částečně výpadek nahradit autobusy. „Jednáme s našimi smluvními autobusovými dopravci, kteří by v Pardubicích mohli popřípadě některé vlakové spoje nahradit,“ řekl ředitel krajského centra osobní dopravy Českých drah Michal Štěpán.

Policie dokonce kvůli možným problémům a střetům na nádraží a do ulic vypraví svůj antikonfliktní tým.

Dovolenky si však berou na čtvrtek i lidé, kteří jezdí vlakem do práce jen do sousedního města. Stejný problém se týká dětí dojíždějících do škol. Pomocné autobusy vlaky plně nenahradí. „Budeme chtít omluvenky od rodičů, aby se nestalo, že některé menší dítě zůstane bez dozoru,“ podotkl ředitel králického gymnázia Vlastimil Kubíček.

Pecková bez diváků? To ne!

Na nejhorší se už připravilo vedení právě probíhajícího festivalu Smetanova Litomyšl. Pro pražské diváky čtvrtečního koncertu světoznámé mezzosopranistky Dagmar Peckové pošle kvůli stojícím vlakům autobus.

„Pro držitele vstupenek na čtvrteční koncert, kteří se chystali do Litomyšle přijet vlakem z Prahy či míst na trati přes Kolín, Přelouč a Pardubice, přijede festivalový autobus,“ potvrdil ředitel festivalu Jan Pikna. Zájemci o přepravu se mohou přihlásit na telefonní číslo 724 063 040. Autobus je po koncertě odveze i zpět.

Autobus přijede i pro cestující, kteří dorazí ve středu posledním večerním rychlíkem z Prahy do Pardubic a nemohli by se jak dostat dál do Chrudimě a Hradce Králové. V 0.25 hodin je vyzvednou spoje, které domluvily České dráhy. (red)