Veřejnost zřejmě nejvíce zasáhne protest zdravotníků z hradecké fakultní nemocnice, kterým se nelíbí zejména chystaný převod fakultních nemocnic na akciové společnosti. „Jsou to riskantní kroky, které mohou vést ke zhoršení zdravotní péče,“ obává se předseda Lékařského odborového klubu v nemocnici David Doležal.

Podle něho se do celodenní stávky v nemocnici zapojí tolik lidí, že bude zrušen plánovaný operační i ambulantní provoz. Ošetřovány budou pouze akutní případy. To potvrdil i ředitel nemocnice Leoš Heger, ale upřesnil, že provoz ambulancí bude omezen pouze částečně. Od 13 do 14 hodin se lékaři a veřejnost sejdou na hapeningu před pavilonem interních odborů. Budou hovořit o nebezpečnosti připravované transformace zdravotnictví.

Dnes od 13 do 14 hodin zůstane uzavřen státní zámek Hrádek u Nechanic. Odboráři východočeských národních památkových ústavů se připojují k celokonfederační stávce. Chtějí upozornit na dlouhodobé nedostatečné financování péče o kulturní dědictví ve správě státu včetně nedůstojného platového ohodnocení těch, kteří se o ně starají. Práce zaměstnanců památkového ústavu v hradeckém kraji včetně víkendů je podle nich ohodnocena průměrným platem 12 218 korun hrubého.

Hradecká městská hromadná doprava bude dnes fungovat normálně. Neznamená to však, že by odboráři obou organizací působících v hradeckém dopravním podniku důvody stávky nepodporovali.

„Část byla pro stávku, část ne. Jelikož se neshodneme, nebudeme nic vyhlašovat,“ sdělil předseda základní organizace odborového svazu Dosia v dopravním podniku Václav Špina. Dodal, že stávkou by nepoškodili vládu, proti jejichž krokům protestují, ale zaměstnavatele, s nímž mají uzavřen sociální smír. Do stávky nejde ani druhá odborová organizace Alternativa. Potvrdil to její předseda Vladimír Podzimek.

S podobou reformy jsou sice nespokojeni, ale nechtějí brát cestující jako rukojmí.

Normálně dnes bude fungovat i uzlová železniční stanice Hradec Králové. Podle předsedy tamních odborů Stanislava Noska stávku odvolalo ústředí odborového svazu železničářů. (čer)