VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soukromé školy do stávky nejdou, ale protest podporují

HRADEC KRÁLOVÉ - Na Hradecku dnes zůstanou uzavřeny brány sedmdesáti procent škol. Stávkující učitelé přijdou o denní mzdu.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Neplánované prázdniny dnes dostala většina dětí v Česku. Učitelé a další zaměstnanci ve školství stávkují. Chtějí více peněz na mzdy i školní pomůcky.

„Do stávky vstoupí sedmdesát procent škol. Například v Hradci se bude učit jen v šesti základních školách, na venkově protestují všichni,“ uvedla předsedkyně oblastní rady Odborového svazu pracovníků školství Růžena Ryglová.

Protest podporují také soukromé školy, ale stávkovat nebudou. „Soukromé školy podléhají jinému režimu. U nás si žáci platí školné a kdybychom stávkovali, mohlo by se stát, že by rodiče po nás mohli požadovat vrácení školného za jeden neodučený den. Důvody stávky chápeme a kolegy podporujeme,“ řekl Vladimír Zelinka, ředitel a provozovatel hradecké VOŠ a SOŠ podnikatelské a také předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Do lavic zasednou také studenti soukromé třebechovické školy Trivis. „Ani jsme se o stávce nebavili. Učitelů máme málo a navíc máme jiné financování provozu,“ vysvětlil ředitel Miroslav Hofman.

Stávka však nemine Základní školu v Třebechovicích pod Orebem. Ze 45 pedagogů bude protestovat 40 lidí.

„Stávkující učitelé budou ve škole bez nároků na plat a budou si dělat přípravu. Zřejmě se zúčastní i protestního shromáždění na Baťkově náměstí v Hradci,“ uvedl ředitel Roman Drašnar. Dodal, že ve stávce nejde jen o mzdy. „Například na školní pomůcky na příští rok dostaneme o 150 000 korun méně,“ řekl ředitel.

Podobná situace je v hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové, kde jde do stávky 41 ze 47 kantorů. „Nejde jen o zmrazení platů učitelů, kdy při čtyřprocentní inflaci je u nás zvýšení platů jedno a půl procenta, ale celkový finanční výhled pro školství na příští tři roky. Přitom všude slyšíme, jak je na tom hospodářství báječně,“ řekl šéf odborové organizace Milan Pertot.

Protestní shromáždění na hradeckém Baťkově náměstí začne dnes v 9.30 hodin.

Učitelé stávkují, děti si užijí volna

Učitelé ve většině z18 královéhradeckých základních škol zřizovaných městem se připojí kplánované úterní stávce. Zavřené zůstanou dveře 12 základních škol, ke kterým se ve stávce připojí také zaměstnanci Domu dětí a mládeže a tří mateřských škol při Základních školách Štefánikova, Pražská a ZŠ Jih.

„Podle zákona o kolektivním vyjednávání nenáleží zaměstnancům za dobu stávky mzda ani náhrada mzdy. My bychom byli ochotni stávku učitelů alespoň morálně podpořit, pokud by ovšem školy zajistily dětem náhradní program,“ vysvětlila vedoucí Odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže královéhradeckého magistrátu Ing. Alena Synková. Alternativu však dětem nabídly pouze dvě základní školy. „Nabídli jsme rodičům, že se o jejich děti samozřejmě postaráme, ale nikdo znich o to neprojevil zájem,“ sdělila Mgr. Jaroslava Kačerová, ředitelka ZŠ Svobodné Dvory. Podobná situace nastala i v Základní škole Jiráskovo náměstí, kam vúterý přijde jen deset dětí. „Pro děti máme připraveno například promítání filmů a také vycházku,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Jiráskovo náměstí Mgr. Marie Dušánková.

Ředitelé základních škol informovali o plánované stávce vpředstihu jak královéhradecký magistrát, tak rodiče dětí. „Na konci minulého týdne přinesl syn ze školy dopis, kde jsou vysvětleny důvody stávky a podrobnosti, jak bude stávka na naší škole probíhat,“ řekla jedna zmaminek žáka ZŠ Štefcova. Někteří ředitelé zapsali informace pro rodiče přímo do žákovských knížek dětí.

Ve výhodě jsou rodiče starších dětí, které už se o sebe dokáží postarat samy. Ti ostatní se většinou obracejí pro pomoc kbabičkám nebo budou čerpat dovolenou. „Jako matce mi stávka učitelů také přidělala drobné starosti, přesto na ni mají nepopiratelný nárok. Koneckonců i rodičům by mělo záležet na tom, aby jejich děti vychovávali kvalifikovaní, sebevědomí a adekvátně ohodnocení učitelé,“ dodala Mgr. Markéta Pešková, matka žáka ZŠ Bezručova.

Přehled situace na základních školách zřizovaných statutárním městem Hradec Králové

Název ZŠ

Družina

ZŠ Bezručova, HK

stávka

stávka

ZŠ Habrmanova, HK

stávka

stávka

ZŠ Jiráskovo n., HK

stávka

stávka

ZŠ JIH, HK

stávka

stávka

ZŠ Pražská, HK

stávka

stávka

ZŠ Mandysova, HK

stávka

stávka

ZŠ Milady Horákové, HK

stávka

stávka

ZŠ Nový Hradec, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ Masarykova, HK-Plotiště

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ HK-Pouchov

stávka

stávka

ZŠ SEVER, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ tř. SNP, HK

stávka

stávka

ZŠ, HK-Svobodné Dvory

stávka

stávka

ZŠ Štefánikova, HK

stávka

stávka

ZŠ Štefcova, HK

stávka

stávka

ZŠ Úprkova, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ J.Gočára, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ, HK - Malšova Lhota

běžný provoz

běžný provoz

DDM HK

stávka /11 pracovníků

Mateřská škola, HK, Štefánikova - MŠ Sluníčko

stávka

Základní škola a Mateřská škola, HK-Kukleny, Pražská

stávka

Základní škola Jih a Mateřská škola, HK, Luční

stávka


VHradci Králové 3. prosince 2007, Václav Svoboda, tiskový mluvčí MmHK

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný 1.8.2018, turnusové služby, - Požadujeme: vyučení, zkušenosti s obsluhou (1 rok), - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky, - Upřednostňujeme telefonický kontakt na tel.: 495 510 991, 608 977 508 (p. Jedlička). Pracoviště: Restaurant na statku, Pražská třída, č.p. 29, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Robert Jedlička, +420 495 510 991,608 977 508.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci OBCHODNÍ REFERENTK/-KA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBCHODNÍ REFERENTK/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned , - Náplň práce: příprava účetních podkladů, příprava cenových nabídek, zpracování smluv, - Požadujeme: práce na PC, spolehlivost, samostatnost, výhodou: německý příp. anglický jazyk, znalost fakturace, - Nabízíme: odměny a příplatky dle aktivního přístupu k práci, příspěvek na stravování, - V případě zájmu nás e-mailem, kontaktní osoba: Krnošová Nela, e-mail: nela.krnosova@ab-cont.cz,. Pracoviště: Ab - cont s.r.o.:, Kladská, č.p. 465, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Nela Krnošová, +420 605 164 891.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 28 000 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu PŘÍPRAVÁŘ/-KA STAVEB/ROZPOČTÁŘ/-KA STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘÍPRAVÁŘ/-KA STAVEB/ROZPOČTÁŘ/-KA STAVEB, - PP po zapracování na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: SŠ/VŠ vzdělání stavební, min. 3 roky praxe na pozici přípravář/-ka pozemních staveb, dobrá znalost programu Kros plus, orientace v projektové dokumentaci, ŘP sk. B, vysoké pracovní nasazení, časová flexibilita, přehled o cenách stavebních prací na trhu, preciznost, odpovědný přístup k práci, samostatnost, schopnost převzít zodpovědnost za svěřené projekty, zájem dále se rozvíjet v oboru, poctivost a charakter, - Nabízíme: příspěvek na stravování, - Prosíme, nevolejte, zasílejte životopisy na e-mail: valctomas@valc-hk.cz. Pracoviště: Valc s.r.o., Pražská třída, č.p. 13, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Tomáš Valc, .

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA 6 500 Kč

Technici v oboru biologie OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OŠETŘOVATEL/-KA LABORATORNÍCH ZVÍŘAT, - PP na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, nástup možný od září/října 2018 příp. dle dohody , - Náplň práce: Ošetřování laboratorních zvířat, pomoc VŠ pracovníkům při manipulaci se zvířaty,, Čistění a mytí chovného zařízení, úklid chovných prostor včetně likvidace odpadů, - Požadujeme: Ideálně SŠ vzdělání biologického zaměření (není podmínkou), bezúhonnost, svědomitost, pracovitost, výhodou předchozí zkušenost s chovem hlodavců (potkan, myš)- - - Nabízíme: Práci v prestižní vzdělávací a vědecké instituci Univerzity Karlovy, poloviční pracovní úvazek, pracovní doba v dopoledních hodinách/služby o víkendech, 5 týdnů dovolené za rok, příspěvek na stravování, FAFÍK - dětská skupina (možnost využít služby dětské skupiny pro děti zaměstnanců fakulty), ČSOB motivační program (balíček nadstandartních výhod pro všechny zaměstnance), benefity UK (slevy a výhody pro zaměstnance UK u externích subjektů), - Strukturovaný životopis, motivační dopis, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a souhlas k nakládání s poskytnutými osobními údaji zasílejte poštou nebo doručte osobně do 31.7.2018 na adresu:, Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Ing. Lenka Vlčková - tajemnice,, Akademika Heyrovského 1203/8, 500 05 Hradec Králové, - Obálku označte slovy "Ošetřovatel/ka laboratorních zvířat".. Pracoviště: Univerzita karlova, farmaceutická fakulta v hradci králové, Akademika Heyrovského, č.p. 1203, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Ivan Vokřál, +420 733 690 764,495 067 353.


Budova bývalé VZP v Jičíně.

Radnice už vybrala firmu pro VZP

Český oštěpař Petr Frydrych na Zlaté tretře.

Oštěpařská bomba explodovala předčasně, na mítink bohužel nedorazí

Park před terminálem doplní socha jezevčíka. Ocení ji i děti

Hradec Králové - Socha jezevčíka ozdobí park před Terminálem hromadné dopravy v krajském městě.

Slavíček obhajuje. Medailové šance mají i ostatní

Hradec Králové - Obhajoba se blíží. Hradecký skeetař Miloš Slavíček loni šokoval střelecký svět, když se v Baku stal překvapivým mistrem Evropy. Nyní bude v rakouském Leobersdorfu patřit k favoritům na jednu z medailí.

Práce na směny. Postel taky

Královéhradecko, Rychnovsko - To, že Rychnovsko má nejnižší nezaměstnanost díky kvasinské průmyslové zóně, je známý fakt. Během krátké doby však automobilka obrátila podhorský region vzhůru nohama.

V Trutnově přestavují Nivy, s moderním centrem volného času vyroste 3D bludiště

Královéhradecko, Trutnov - Areál Na Nivách se mění v moderní víceúčelový prostor pro Středisko volného času, sport a veřejnost. Největší investiční akce od doby postavení Společenského centra UFFO přijde Trutnov na 197 milionů korun. „Platíme si ji sami z městských peněz, nemáme na ni žádnou dotaci,“ upozornil starosta Trutnova Ivan Adamec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT