Neplánované prázdniny dnes dostala většina dětí v Česku. Učitelé a další zaměstnanci ve školství stávkují. Chtějí více peněz na mzdy i školní pomůcky.

„Do stávky vstoupí sedmdesát procent škol. Například v Hradci se bude učit jen v šesti základních školách, na venkově protestují všichni,“ uvedla předsedkyně oblastní rady Odborového svazu pracovníků školství Růžena Ryglová.

Protest podporují také soukromé školy, ale stávkovat nebudou. „Soukromé školy podléhají jinému režimu. U nás si žáci platí školné a kdybychom stávkovali, mohlo by se stát, že by rodiče po nás mohli požadovat vrácení školného za jeden neodučený den. Důvody stávky chápeme a kolegy podporujeme,“ řekl Vladimír Zelinka, ředitel a provozovatel hradecké VOŠ a SOŠ podnikatelské a také předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Do lavic zasednou také studenti soukromé třebechovické školy Trivis. „Ani jsme se o stávce nebavili. Učitelů máme málo a navíc máme jiné financování provozu,“ vysvětlil ředitel Miroslav Hofman.

Stávka však nemine Základní školu v Třebechovicích pod Orebem. Ze 45 pedagogů bude protestovat 40 lidí.

„Stávkující učitelé budou ve škole bez nároků na plat a budou si dělat přípravu. Zřejmě se zúčastní i protestního shromáždění na Baťkově náměstí v Hradci,“ uvedl ředitel Roman Drašnar. Dodal, že ve stávce nejde jen o mzdy. „Například na školní pomůcky na příští rok dostaneme o 150 000 korun méně,“ řekl ředitel.

Podobná situace je v hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové, kde jde do stávky 41 ze 47 kantorů. „Nejde jen o zmrazení platů učitelů, kdy při čtyřprocentní inflaci je u nás zvýšení platů jedno a půl procenta, ale celkový finanční výhled pro školství na příští tři roky. Přitom všude slyšíme, jak je na tom hospodářství báječně,“ řekl šéf odborové organizace Milan Pertot.

Protestní shromáždění na hradeckém Baťkově náměstí začne dnes v 9.30 hodin.

Učitelé stávkují, děti si užijí volna

Učitelé ve většině z18 královéhradeckých základních škol zřizovaných městem se připojí kplánované úterní stávce. Zavřené zůstanou dveře 12 základních škol, ke kterým se ve stávce připojí také zaměstnanci Domu dětí a mládeže a tří mateřských škol při Základních školách Štefánikova, Pražská a ZŠ Jih.

„Podle zákona o kolektivním vyjednávání nenáleží zaměstnancům za dobu stávky mzda ani náhrada mzdy. My bychom byli ochotni stávku učitelů alespoň morálně podpořit, pokud by ovšem školy zajistily dětem náhradní program,“ vysvětlila vedoucí Odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže královéhradeckého magistrátu Ing. Alena Synková. Alternativu však dětem nabídly pouze dvě základní školy. „Nabídli jsme rodičům, že se o jejich děti samozřejmě postaráme, ale nikdo znich o to neprojevil zájem,“ sdělila Mgr. Jaroslava Kačerová, ředitelka ZŠ Svobodné Dvory. Podobná situace nastala i v Základní škole Jiráskovo náměstí, kam vúterý přijde jen deset dětí. „Pro děti máme připraveno například promítání filmů a také vycházku,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Jiráskovo náměstí Mgr. Marie Dušánková.

Ředitelé základních škol informovali o plánované stávce vpředstihu jak královéhradecký magistrát, tak rodiče dětí. „Na konci minulého týdne přinesl syn ze školy dopis, kde jsou vysvětleny důvody stávky a podrobnosti, jak bude stávka na naší škole probíhat,“ řekla jedna zmaminek žáka ZŠ Štefcova. Někteří ředitelé zapsali informace pro rodiče přímo do žákovských knížek dětí.

Ve výhodě jsou rodiče starších dětí, které už se o sebe dokáží postarat samy. Ti ostatní se většinou obracejí pro pomoc kbabičkám nebo budou čerpat dovolenou. „Jako matce mi stávka učitelů také přidělala drobné starosti, přesto na ni mají nepopiratelný nárok. Koneckonců i rodičům by mělo záležet na tom, aby jejich děti vychovávali kvalifikovaní, sebevědomí a adekvátně ohodnocení učitelé,“ dodala Mgr. Markéta Pešková, matka žáka ZŠ Bezručova.

Přehled situace na základních školách zřizovaných statutárním městem Hradec Králové

Název ZŠ

Družina

ZŠ Bezručova, HK

stávka

stávka

ZŠ Habrmanova, HK

stávka

stávka

ZŠ Jiráskovo n., HK

stávka

stávka

ZŠ JIH, HK

stávka

stávka

ZŠ Pražská, HK

stávka

stávka

ZŠ Mandysova, HK

stávka

stávka

ZŠ Milady Horákové, HK

stávka

stávka

ZŠ Nový Hradec, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ Masarykova, HK-Plotiště

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ HK-Pouchov

stávka

stávka

ZŠ SEVER, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ tř. SNP, HK

stávka

stávka

ZŠ, HK-Svobodné Dvory

stávka

stávka

ZŠ Štefánikova, HK

stávka

stávka

ZŠ Štefcova, HK

stávka

stávka

ZŠ Úprkova, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ J.Gočára, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ, HK - Malšova Lhota

běžný provoz

běžný provoz

DDM HK

stávka /11 pracovníků

Mateřská škola, HK, Štefánikova - MŠ Sluníčko

stávka

Základní škola a Mateřská škola, HK-Kukleny, Pražská

stávka

Základní škola Jih a Mateřská škola, HK, Luční

stávka


VHradci Králové 3. prosince 2007, Václav Svoboda, tiskový mluvčí MmHK