VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soukromé školy do stávky nejdou, ale protest podporují

HRADEC KRÁLOVÉ - Na Hradecku dnes zůstanou uzavřeny brány sedmdesáti procent škol. Stávkující učitelé přijdou o denní mzdu.

4.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Taneček

Neplánované prázdniny dnes dostala většina dětí v Česku. Učitelé a další zaměstnanci ve školství stávkují. Chtějí více peněz na mzdy i školní pomůcky.

„Do stávky vstoupí sedmdesát procent škol. Například v Hradci se bude učit jen v šesti základních školách, na venkově protestují všichni,“ uvedla předsedkyně oblastní rady Odborového svazu pracovníků školství Růžena Ryglová.

Protest podporují také soukromé školy, ale stávkovat nebudou. „Soukromé školy podléhají jinému režimu. U nás si žáci platí školné a kdybychom stávkovali, mohlo by se stát, že by rodiče po nás mohli požadovat vrácení školného za jeden neodučený den. Důvody stávky chápeme a kolegy podporujeme,“ řekl Vladimír Zelinka, ředitel a provozovatel hradecké VOŠ a SOŠ podnikatelské a také předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.

Do lavic zasednou také studenti soukromé třebechovické školy Trivis. „Ani jsme se o stávce nebavili. Učitelů máme málo a navíc máme jiné financování provozu,“ vysvětlil ředitel Miroslav Hofman.

Stávka však nemine Základní školu v Třebechovicích pod Orebem. Ze 45 pedagogů bude protestovat 40 lidí.

„Stávkující učitelé budou ve škole bez nároků na plat a budou si dělat přípravu. Zřejmě se zúčastní i protestního shromáždění na Baťkově náměstí v Hradci,“ uvedl ředitel Roman Drašnar. Dodal, že ve stávce nejde jen o mzdy. „Například na školní pomůcky na příští rok dostaneme o 150 000 korun méně,“ řekl ředitel.

Podobná situace je v hradeckém Gymnáziu Boženy Němcové, kde jde do stávky 41 ze 47 kantorů. „Nejde jen o zmrazení platů učitelů, kdy při čtyřprocentní inflaci je u nás zvýšení platů jedno a půl procenta, ale celkový finanční výhled pro školství na příští tři roky. Přitom všude slyšíme, jak je na tom hospodářství báječně,“ řekl šéf odborové organizace Milan Pertot.

Protestní shromáždění na hradeckém Baťkově náměstí začne dnes v 9.30 hodin.

Učitelé stávkují, děti si užijí volna

Učitelé ve většině z18 královéhradeckých základních škol zřizovaných městem se připojí kplánované úterní stávce. Zavřené zůstanou dveře 12 základních škol, ke kterým se ve stávce připojí také zaměstnanci Domu dětí a mládeže a tří mateřských škol při Základních školách Štefánikova, Pražská a ZŠ Jih.

„Podle zákona o kolektivním vyjednávání nenáleží zaměstnancům za dobu stávky mzda ani náhrada mzdy. My bychom byli ochotni stávku učitelů alespoň morálně podpořit, pokud by ovšem školy zajistily dětem náhradní program,“ vysvětlila vedoucí Odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže královéhradeckého magistrátu Ing. Alena Synková. Alternativu však dětem nabídly pouze dvě základní školy. „Nabídli jsme rodičům, že se o jejich děti samozřejmě postaráme, ale nikdo znich o to neprojevil zájem,“ sdělila Mgr. Jaroslava Kačerová, ředitelka ZŠ Svobodné Dvory. Podobná situace nastala i v Základní škole Jiráskovo náměstí, kam vúterý přijde jen deset dětí. „Pro děti máme připraveno například promítání filmů a také vycházku,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Jiráskovo náměstí Mgr. Marie Dušánková.

Ředitelé základních škol informovali o plánované stávce vpředstihu jak královéhradecký magistrát, tak rodiče dětí. „Na konci minulého týdne přinesl syn ze školy dopis, kde jsou vysvětleny důvody stávky a podrobnosti, jak bude stávka na naší škole probíhat,“ řekla jedna zmaminek žáka ZŠ Štefcova. Někteří ředitelé zapsali informace pro rodiče přímo do žákovských knížek dětí.

Ve výhodě jsou rodiče starších dětí, které už se o sebe dokáží postarat samy. Ti ostatní se většinou obracejí pro pomoc kbabičkám nebo budou čerpat dovolenou. „Jako matce mi stávka učitelů také přidělala drobné starosti, přesto na ni mají nepopiratelný nárok. Koneckonců i rodičům by mělo záležet na tom, aby jejich děti vychovávali kvalifikovaní, sebevědomí a adekvátně ohodnocení učitelé,“ dodala Mgr. Markéta Pešková, matka žáka ZŠ Bezručova.

Přehled situace na základních školách zřizovaných statutárním městem Hradec Králové

Název ZŠ

Družina

ZŠ Bezručova, HK

stávka

stávka

ZŠ Habrmanova, HK

stávka

stávka

ZŠ Jiráskovo n., HK

stávka

stávka

ZŠ JIH, HK

stávka

stávka

ZŠ Pražská, HK

stávka

stávka

ZŠ Mandysova, HK

stávka

stávka

ZŠ Milady Horákové, HK

stávka

stávka

ZŠ Nový Hradec, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ Masarykova, HK-Plotiště

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ HK-Pouchov

stávka

stávka

ZŠ SEVER, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ tř. SNP, HK

stávka

stávka

ZŠ, HK-Svobodné Dvory

stávka

stávka

ZŠ Štefánikova, HK

stávka

stávka

ZŠ Štefcova, HK

stávka

stávka

ZŠ Úprkova, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ J.Gočára, HK

běžný provoz

běžný provoz

ZŠ, HK - Malšova Lhota

běžný provoz

běžný provoz

DDM HK

stávka /11 pracovníků

Mateřská škola, HK, Štefánikova - MŠ Sluníčko

stávka

Základní škola a Mateřská škola, HK-Kukleny, Pražská

stávka

Základní škola Jih a Mateřská škola, HK, Luční

stávka


VHradci Králové 3. prosince 2007, Václav Svoboda, tiskový mluvčí MmHK

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Právo - Specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech 25 000 Kč

Specialisté v oblasti práva a příbuzných oblastech jinde neuvedení PRÁVNÍK/-ČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRÁVNÍK/-ČKA, - PP na dobu určitou, nástup od února 2018, - Náplň práce: • sledování dodržování zákonnosti v činnosti organizace s důrazem na právní prevenci, včetně kontroly dodržování právních předpisů a smluvní kázně; • vydávání právních stanovisek; • zastupování organizace v právních záležitostech před soudy a orgány státní správy; • zpracování smluvních dokumentů; • organizování zadávání veřejných zakázek; • kontrola a zpracování smluvních dokumentů v oblasti obchodněprávních vztahů; • zpracování a správa interních předpisů; • vedení agendy svobodného přístupu k informacím (zák. č.106/1999 Sb.); • vedení agendy stížností a petic; • spolupráce s ekonomickým úsekem při vymáhání pohledávek organizace; • vedení agendy škodných událostí a jejich likvidace, - Požadavky: • VŠ/Mgr. - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti práva, - Znalosti zákonů a dalších právních předpisů: • Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek; • Zákon č. 340/2015 Sb., o registru smluv; • Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích; • Vyhláška MD č. 104/1997 Sb.; • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník; • Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů; • Zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí; • Zákon č. 90/2012 Sb., obchodní zákoník , - Další požadované dovednosti, znalosti a schopnosti: • uživatelská znalost práce na PC; • aktivní přístup a profesionální vystupování; • komunikační dovednosti a velmi dobré vyjadřovací schopnosti zejména v písemném projevu; • schopnost rychlého rozhodování; • řidičský průkaz skupiny B; • bezúhonnost, - Nabízíme: samostatnou různorodou práci a stabilní zázemí; pružnou pracovní dobu, jednosměnný provoz, 5 týdnů dovolené, stravenky; sick days; příjemné pracovní podmínky, platovou třídu 12* (platový stupeň 1-12 dle započtené praxe) + osobní ohodnocení , - Uzávěrka přihlášek: 31.1.2018 , - Více informací naleznete na našich webových stránkách www.sskhk.cz. Pracoviště: Správa silnic královéhradeckého kraje, Kutnohorská, č.p. 59, 500 04 Hradec Králové 4. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219,725 929 139.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zahradníci krajináři REALIZÁTOR-/KA KRAJINNÝCH A PARKOVÝCH ÚPRAV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: REALIZÁTOR KRAJINNÝCH ÚPRAV, - PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup v květnu 2018 , - Náplň práce: realizace zakázek v oboru péče o zeleň, sadové úpravy, výsadba okrasné zeleňe a další zajímavá činnost v přírodě, - Požadujeme: min. vyučení, časovou flexibilitu, samostatnost, loajalitu k firmě, zodpovědný přístup ke svěřeným úkolům, selský rozum, praxe v oboru zahradnictví nebo jemu podobném je vítaná (ne však podmínkou), ŘP sk. B, výhodou T a E, - Nabízíme: odpovídající finanční ohodnocení, bezplatná odborná školení a další možnost vzdělávání, firemní benefity, profesní a finanční růst, roční odměny, osobní přístup, dny dovolené navíc apod. , - Prosíme, životopisy zasílejte na e-mailovou adresu: info@agroparkservis.cz, kde Vám rádi zodpovíme i Vaše dotazy k volnému pracovnímu místu. Pracoviště: Agropark servis s.r.o. - provozovna, 504 01 Nový Bydžov. Informace: Pavla Švecová, +420 732 974 254.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ČÍŠNÍK/ SERVÍRKA, - PP plný na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: samostatnost, chuť do práce a učit se nové věci, práce v kolektivu a s lidmi, milé chování a dobrá komunikace se zákazníky, flexibilita, zvládat stresové situace, základní praxe v oboru, - Nabízíme: stravu zdarma, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu nás kontaktujte osobně, e-mailem nebo telefonicky. Kontaktní osoba: Mašterová Petra, tel.: 606 051 844, e-mail: masterova.petra@seznam.cz. Pracoviště: Petra mašterová - provozovna, Kozelkova, č.p. 51, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Petra Mašterová, +420 607 624 601.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou (3 roky), nástup ihned, nepřetržitý provoz, - Požadujeme: vyučení, bezúhonnost, osvědčení strážný 68-008-E, - Nabízíme: stravenky, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky i pro OZP, - V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: hk@wakkenhat.cz, info na tel.: 724 010 386 (pí. Vošická). Pracoviště: Wakkenhat zetta s.r.o., březhrad, Březhradská, č.p. 204, 503 32 Hradec Králové 22. Informace: Martina Vošická, +420 724 010 386.


Ilustrační foto.

Dvořák: Tragédie a ostuda

Ilustrační fotografie.

Do práce na kole začne projížďkou

Dvě masáže srdce za 24 hodin. Policisté zachránili dva životy

Hradec Králové - Jejich heslem je Pomáhat a chránit. A právě první slovo svého motta splnili v minulých dnech hradečtí policisté doslova.

Lvice chtějí srovnat sérii o bronz

Hradec Králové - Odčinit nevydařený úvodní duel a pokusit se srovnat zápasový stav na 1:1. To je hlavní cíl a úkol pro hradecké „lvice“ před druhým utkáním série o třetí místo v play off Ženské basketbalové ligy.

Místo okurek našli policisté zbraně. Kvůli podezřelému uzavřeli ulici

Královéhradecko - Revolvery, pistole, dlouhé zbraně, tlumiče, pyrotechnické prostředky a větší množství munice. To je výčet úlovků, které ve svém „skladu zeleniny“ uchovával čtyřiačtyřicetiletý muž.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT