Tansparent s obrazem Jana Amose Komenského a nápis „Více peněz do školství“ – s tím přišli na shromáždění učitelé ZŠ Kukleny. Zněly i píšťalky a zvonky. Přijeli také zástupci škol z Nového Bydžova a Třebechovic pod Orebem.
K shromážděným promluvila předsedkyně oblastní rady Odborového svazu pracovníků školství Růžena Ryglová. Připomněla, že s problémem financování se školství potýká už delší dobu a zopakovala požadavky na tři miliardy korun ze státního rozpočtu. Podle ní může na venkově řada menších škol zaniknout, a to kvůli snižování peněz na jejich celkový provoz a také kvůli zdražování energií.

„Uvidíme, jak se uvede nový ministr školství Ondřej Liška Je to mladý, progresivní člověk a řekl, že naše problémy chápe. Ale ani on by asi za plat 17 300 korun, který by jako učitel při pěti letech praxe dostal určitě, nedělal a nelíbílo by se mu to,“ řekla. „Nejde jen o zvýšeni platů, jak se někdy zdůrazňuje, ale také o peníze na školní pomůcky. My jsme minulý rok těžko připravovali nový školní vzdělávací plán, kde jsou i požadavky na školní pomůcky a zlepšení výuky. Letos to bude kvůli financím ještě horší,“ řekla Jarmila Rufertová ze ZŠ Kukleny.

Na shromáždění vystoupil také Milan Pertot z hradeckého Gymnázia Boženy Němcové. „Buďme připraveni práva učitelů a školství razantně hájit,“ uvedl mimo jiné. Podle něj se může stát, že budou protestní akce dál pokračovat. To připustila i šéfka odborů Růžena Ryglová. „O formě se ještě dohodneme na poradě našeho odborového svazu Ale učitelé jsou smířliví a dávají přednost vyjednávání,“ uvedla.

ČTĚTE TAKÉ

Soukromé školy školy do stávky nejdou

Učitelé vypekli rodiče žáků

Kantoři: Vyšší platy si zasloužíme