Podle něj nebyly splněny jejich požadavky týkající se platů pracovníků ve školství.

Letos slibovaná půl miliarda navíc a v dalším roce čtyři miliardy nejsou dostatečné. Navíc to podle zástupců odborů neřeší propad reálných mezd u provozních a správních pracovníků. V pondělí se tak sejdou před Úřadem vlády. Pokud by ani tato stávka nepřiměla vládu jednat, odboráři nevylučují, že by se školy prvního září neotevřely.

„I takové hlasy se již ozývají. Projednávat tuto možnost budeme až podle toho, jak vše dopadne,“ uvedla Růžena Ryglová z regionální rady odborových svazů pro Královéhradec­ký kraj.

„Nevíme, z jakého důvodu jsou odlišné platové tabulky pro zaměstnance ve školství a zaměstnance státní správy. Rozdíly v platech jsou kolikrát větší než tři tisíce korun měsíčně,“ doplnila další z důvodů rozhořčení Růžena Ryglová. S odbory souhlasí také většina škol v regionu, avšak některé se do stávky nezapojí.

Už dříve se jednodenní stávky zúčastnily, ale ta podle nich žádný výsledek nepřinesla. „Stávkovat nebudeme. Jeden den nic nevyřeší,“ poznamenala ředitelka ZŠ a MŠ Hořiněves Naděžda Petrusová. Podobné hlasy se ozývají i z dalších škol. Ředitelé se také shodují, že horší období si svaz už vybrat nemohl.

„Blíží se konec roku, kdy je nejvíce práce. Navíc první protest neměl moc valný úspěch. S kritikou souhlasíme, ale nebudeme ji podporovat formou stávky,“ vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ Štefcova Eduard Hlávka. V potaz je třeba brát i období školních výletů a dopředu zaplacených pobytů v přírodě. I to je důvod, proč některé školy zůstanou otevřené.

„Stávkovat nebudeme, protože máme na pondělí dlouhodobě naplánovanou školu v přírodě. Jinak bychom se připojili,“ řekl ředitel ZŠ a MŠ v Praseku Jaroslav Novák.

Avšak 14 základních škol se do protestu zapojí. Jejich dveře tak zůstanou v pondělí zavřené. „Rodiče jsme již informovali. Několik pracovníků tady zůstane a v případě potřeby může dítě do školy přijít a my se o něj postaráme. Učit se však nebude,“ upřesnil František Obr, ředitel ZŠ a MŠ Bezručova. Stejný postup zvolila většina stávkujících škol. Další tři školy se protestu také zúčastní, ale výuka přerušena nebude. Pouze několik zástupců vyrazí do Prahy po skončení vyučování svých hodin. (sir)

Do stávky za vyšší platy se zapojí pět tisíc škol

Stávka ve školách za vyšší platy by se svým rozsahem mohla rovnat té z loňského prosince. Doufají v to alespoň školští odboráři, kteří plánují příští pondělí 9. června zavřít školská zařízení.

Ti chtějí také v den stávky svézt tisíce rozzlobených zaměstnanců do Prahy na demonstraci před úřadem vlády ve Strakově akademii. V loňském prosinci se jednodenní stávky zúčastnilo 130 tisíc zaměstnanců. V celém resortu školství přitom pracuje 256 tisíc lidí.

Zkomplikuje vám tato stávka učitelů život? Jak vyřešíte fakt, že vaše dítě nebude ve škole?
„Podle našich údajů by se to mělo pohybovat kolem pěti tisíc škol, což představuje více než 100 tisíc zaměstnanců,“ říká místopředsedkyně odborů Markéta Vondráčková. K protestu by se tak připojila téměř polovina regionálních škol, jejichž zřizovatelem jsou kraje nebo obce. Další se možná ještě dnes přihlásí.

Právě v regionech budou ale zřejmě výrazné rozdíly. Zatímco odboráři zmiňují že na Znojemsku bude v pondělí pro školáky zavřeno 90 procent zařízení, podle průzkumu Deníku se například v Pardubickém kraji zapojí jen kolem 10 procent škol.

Odbory opět připomněly i důvody, proč do stávky jdou. Vadí jim zejména to, že platy ve školství rostou pomalu a příjmy zaměstnanců ve školství znehodnocuje vysoká inflace. Požadovali proto, aby ještě letos přišlo na mzdy tři miliardy korun. Dostanou ale jen půl miliardy a na příští rok jim ministr školství Ondřej Liška přislíbil čtyři miliardy. „Zaměstnancům by podle nás měl plat zaměstnanců zvýšit ještě letos o více než tisíc korun, pan Liška nabízí pouze dvě stě korun,“ říká šéf školských odborů František Dobšík. Podle mluvčí ministerstva školství Kateřiny Böhmové ale odboráři vědí, že stávka k dalšímu navyšování peněz pedagogickým pracovníkům nepovede.

Platy postihla inflace

Nespokojenost vyvolává i fakt, že nárůst platů se týká jen pedagogických pracovníků a nikoli správních a provozních zaměstnanců jako jsou školníci, hospodáři, ekonomové, uklízečky či správci sítí. Ti na školách po republice podepisují protestní petici. Příjem těchto pracovníků často nedosahuje ani poloviny průměrného platu v České republice. Průměrná hrubá mzda přitom meziročně stoupla o 10 procent a v letošním prvním čtvrtletí dosáhla 22 531 korun. Meziročně ale výrazně stouply spotřebitelské ceny a to za první letošní čtvrtletí o 7,4 procenta (loni rostly jen 2,8 procenta). Právě vysoká inflace znamenala pro řadu odvětví značný propad mezd a to včetně školství.

Podle údajů z Českého statistického úřadu lidem v tomto rezortu sice stouply oproti loňsku příjmy o 3 procenta, pokud se ale do mezd započítá inflace, vychází podle statistiků propad mezd o 4,1 procenta. Odboráři, kteří se zaměřují na školy zřizované samosprávnými celky v regionech, hlásí propad reálných mezd u tohoto typu škol dokonce na 5,2 procent. Ani nominální mzdy zde nerostly tak rychle jako v celém rezortu, do kterého statistici zahrnují například i vysoké nebo soukromé školy. Jejich růst ve veřejných školách byl ve výši 1,8 procent. „Ve Zlínském kraji byl nárůst platů dokonce jen 0,59 procent,“ upozorňuje právník odborářů Vít Berka na regionální rozdíly.

Stávka jen v kantýně

Ne u všech škol budou ale poměry v rezortu důvodem, aby příští pondělí zavřely učebny. „Na škole nemáme odbory, takže tu není ani vytvořený stávkový výbor. Se stávkou osobně příliš nesypatizuji. Faktem ale je, že finanční stav ve školství není dobrý. Skeptický jsem pouze v tom, že si myslím, že se stávkou stejně nic nezmění," uvedl ředitel Masarykovy obchodní akademie v Rakovníku Miloslav Blecha.

Na některých místech se navíc připojí ke stávce jen část pracovníků a tak bude v den stávky mimo provoz například jen školní jídelna. Řada škol se připojí ke stávce jen symbolickou podporou. V době stávky dokončují maturity nebo už mají domluvené výlety a školy v přírodě. A ty kvůli stávce za vyšší platy nezruší.

Jak se bude stávkovat v různých částech republiky:

Příbram

Ve Středních Čechách v okrese Příbram bude stávkovat pouze menšina pedagogů. Z počtu šestatřiceti základních škol bzdou stávkovat pouze dvě, šest se jich ještě rozhoduje. Z 38 mateřských škol budou stávkovat 4 a další čtyři se také ještě rozhodují. Střední školy s poukazem na to, že právě probíhají maturity stávkovat nebudou.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji se do stávky zapojí většina škol. „Uvědomujeme si, že stávka je důležitá nejen pro pedagogy, ale i pro žáky a rodiče. Doufáme, že lidé pochopí, že hlavním motivem nejsou peníze, ale zkvalitnění podmínek výuky,“ uvedl František Balák, předseda Krajské rady odborového svazu školství. Přesné počty škol bude podle svých slov znát až v pondělí, protože školy se připojují postupně. V Chebu se zatím zapojí 10 škol z 11, v Karlových Varech zřejmě školy z Tuhnic, Staré Role a Dvorů. V Nejdku to budou obě základní školy.

Brno

Na Brněnsku bude stávkovat asi čtyřistá škol, což je asi 50% všech škol v regionu.
Přímo v Brně bude stávkovat 65 základních škol, 138 mateřských škol, 14 školních jídelen a jeden domov mládeže. V Brně-venkov pak 87 základních škol, asi 60 mateřských škol a celkem asi 25 středních škol

Jihočeský kraj

V kraji je celkem 259 základních škol a 99 středních škol, ale řada z nich ještě není rozhodnuta, zda se ke stávce připojí. Stanovit podíl škol, které budou stávkovat a těch, které naopak do stávky nepůjdou, proto zatím není možné.
Jindřichův Hradec: 8 škol bude stávkovat, 5 škol se stále rozhoduje
České Budějovice: Bude stávkovat 5 základních škol ( 36 % z celkového počtu) a 11 mateřských škol ( 73 % ze všech školek).
Strakonice: Celkem 38 škol: 22 nebude stávkovat, 6 bude stávkovat a 10 zatím neví
ZŠ a MŠ Střelské Hoštice vyrazí místo stávky na výlet. „V pondělí 9. června celá škola kromě MŠ vyrazí na výlet do Kašperských Hor a na Čeňkovu Pilu. Školní jídelna bude vařit pro MŠ a cizí strávníky,“ uvedl ředitel Roman Krejčí. V ZŠ Povážská ve Strakonicích bude stávkovat jenom jeden učitel.
Písek: Budou stávkovat tyto školy: ZŠ E. Beneše – Písek – pouze 2. stupeň, 2.MŠ při ZŠ E. Beneše, ZŠ Husova, 13. MŠ při ZŠ Husova, ZŠ Bernartice, ZŠ Mirotice, předběžně řekla stávce ano také SŠ - Obchodní akademie v Písku. Rozmýšlí se ZŠ Svobodná – škola waldorfského typu. Ostatní školy vyčkávají nebo stávkovat nebudou. Školy, které budou stávkovat, budou uzavřeny úplně, nebo omezí svůj provoz s ohledem na počet učitelů, kteří se připojí ke stávce.
Český Krumlov: Na Českokrumlovsku se momentálně ještě většina škol rozhoduje, zda do stávky půjde. Jisté jsou zatím ZŠ Velešín, ZŠ Fantova Kaplice, ZŠ Linecká Č. Krumlov, ZŠ T.G: Masaryka Č. Krumlov. ZŠ Plešivec Č. Krumlov do stávky nejde, ZŠ Za Nádražím Č. Krumlov ještě neví, ale spíš stávkovat nebudou.
Prachatice: Do stávky se zatím oficiálně přihlásilo celkem 6 základních škol, 4 mateřské školy, 1 gymnázium a 1 základní umělecká škola. Školy se mohou ke stávce hlásit u odborového svazu do čtvrtka. Zatím je zapojena menšina.

Plzeň

Podle zatím dostupných informací bude kvůli stávce 9. června v Plzni zcela uzavřeno 10 základních škol, dvě mateřské školy a Gymnázium Plzeň na Mikulášském náměstí. Některé školy svou účast na stávce ještě řeší, jako například Střední průmyslová škola elektrotechnická , kde 20 učitelů stávkovat chce a zbytek ne. Jiné školy podpoří stávku alespoň symbolicky. „Plzeňská konzervatoř se stávkou plně souhlasí, ale protože se tam nyní konají závěrečné zkoušky, nemohou školu zavřít, připojují se tedy alespoň písemným vyjádřením na vchodu školy,“ uvádí předsedkyně okresní odborové rady Plzeň – město Věra Volfová.
Ze škol na severním Plzeňsku se odborářům zatím přihlásilo 7 základních škol, které v pondělí neotevřou. Jedná se o Kralovice, Kozojedy, Manětín, Dolní Bělou, Třemošnou, Horní Břízu a Kožlany. Částečně se ke stávce připojují ještě ZŠ v Pernarci a Blatnici, odboráři nemají zatím zprávy z Nýřanska.
Informace stále ještě chybí odborům na jižním Plzeňsku. „Nemáme zatím nic potvrzené, určitě se některé ZŠ i MŠ zúčastní, které ale zatím říci nemohu. Více informací bych měla mít během čtvrtku,“ vysvětluje předsedkyně odborové rady Plzeň – Jih Marie Sikytová.
Společně s odbory z Plzně vypravují v den stávky do Prahy autobus se zástupci škol, Plzeň – sever vypravuje autobus vlastní.

Zlínský kraj

Více než stovka škol ve Zlínském kraji hlásí v pondělí zavřeno. Učitelé chtějí totiž bojovat o vyšší mzdy a rozpočet. Mimo provoz budou i některé družiny, rodiče proto musejí počítat s náhradním hlídáním. Ke včerejšímu dni evidoval Českomoravský odborový svaz pracovníků školství přes padesát procent zájemců o stávku z řad škol Zlínského kraje. „Přihlašovat se mohou do pátku, takže čísla ještě určitě narostou,“ sdělila vedoucí organizačního oddělení Jaroslava Doležalová.