VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka! V hradecké fakultní nemocnici se k ní připojilo 1600 lidí

Hradec Králové - Výstražná stávka proti vládním reformám byla v úterý v okrese nejviditelnější ve fakultní nemocnici. (Situace v Královéhradeckém kraji.)

25.6.2008
SDÍLEJ:

Stávka 24. června 2008Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Některé plánované operace byly v Hradci Králové odloženy, omezen byl provoz v některých ambulancích i na lůžkových odděleních.

K celodenní stávce se tady připojilo více než 1250 zaměstnanců, dalších téměř 360 se připojilo k jednohodinové výstražné stávce. To je zhruba 40 procent zaměstnanců.

V pavilonu interních oborů fungovala většina poraden normálně. Na kontrolu tady čekala i Libuše Veselá. „Doufám, že když jsem objednaná, tak mě vezmou,“ věřila. Naopak na dětské klinice byla ambulantní část uzavřena a akutní pacienty leták odkazoval na pohotovost.

Na odpoledním mítinku se v nemocnici sešlo odhadem 300 až 400 lidí. „Nestávkujeme proti našemu zaměstnavateli, tedy fakultní nemocnici, ale proti legislativním změnám, které by podle našeho názoru měly negativní dopad na poskytovanou zdravotní péči pro občany i na nás, zaměstnance. Zahodit to, co se dlouhá léta budovalo a co funguje, a nahradit to něčím, čehož fungování je velice těžko předvídatelné, nelze nazvat jinak než hazardérstvím,“ prohlásil místopředseda místní organizace Lékařského odborového klubu Herbert Vaníček.

Ředitel nemocnice Leoš Heger řekl, že se stávkou nesouhlasí. Stávající forma fakultních nemocnic jako státních příspěvkových organizací podle něho vede ke špatnému hospodaření.

Do stávky se zapojily i další subjekty. Hodinu byly mimo provoz například královéhradecká Studijní a vědecká knihovna či státní zámek Hrádek u Nechanic. (čer)

Nemocnice stávkovaly, pacienti ale ohroženi nebyli

Trutnov/ Včerejší generální stávku proti vládním reformám podpořili v regionu vedle zdravotníků také šoféři, strojvedoucí a zaměstnanci vrchlabské automobilky Škoda Auto.

Oblastní nemocnice Trutnov, v níž protest odborářů podpořily dvě třetiny zaměstnanců a která se do stávky zapojila mezi 6. a 14. hodinou, fungovala včera v pohotovostním režimu. Přeloženy tedy byly plánované výkony, například operace. „Postupovali jsme podle propozic, které byly ke stávce určeny. Podle mých informací ve všech nemocnicích holdingu se stávkou souhlasí,“ konstatoval David Pech, zástupce Lékařského odborového klubu, a pokračoval: „Vzhledem k tomu, že péče o pacienty na lůžkových oddělených je pojímána jako akutní péče, tak tam vše probíhalo, stejně jako v jiné dny. Na odděleních, kde se lékaři dohodli, že stávku nepodpoří, se nestávkovalo.“

Ve 13 hodin se v areálu trutnovské nemocnice uskutečnil mítink, kterého se zúčastnilo asi 80 lékařů a sester. „Účast na mítinku neodpovídá počtu stávkujících. Mnozí z těch, co stávku podporují, pracují a zajišťují akutní režim,“ podotkl Pech. Iva Řezníčková, zástupkyně ZO Odborového svazu zdravotnictví, dodala: „Mítink byl svolán na třináctou hodinu, protože v tu chvíli začala stávka všech ostatních profesí, která je protestem proti reformám nejen ve zdravotnictví. “

Negativní hlasy na stávku lékaři nezaznamenali ani ze strany pacientů. „Svaz pacientů stávku jednomyslně podporuje, navíc informoval pacienty o tom, aby do nemocnic nechodili. Někteří pacienti dokonce přišli na mítink lékaře podpořit,“ konstatovala Řezníčková.

Celorepublikový protest podpořila rovněž soukromá nemocnice ve Vrchlabí, která mezi 13. a 14. hodinou péči omezila pouze na akutní případy.

Do hodinové stávky se zapojili také strojvedoucí a v trutnovském regionu, podobně jako v dalších oblastech, se na hodinu zastavily vlaky. Spoje na trati 032 Jaroměř – Trutnov byly zcela zrušeny, stejně jako spoj na trati 044 Kunčice nad Labem – Vrchlabí a částečně spoje na trati 047 Trutnov – Teplice nad Metují. Smůlu měli i lidé cestující mezi 13. a 14. hodinou z Trutnova do Vrchlabí anebo zpět.

Provoz se na hodinu zastavil také ve vrchlabském závodě Škody Auto. (mj, top)

Železničáři nešli do stávky, ale třetina nemocnice protestovala

Náchod/ Na rozdíl od jiných měst, kde 75minutová stávka strojvedoucích způsobila blokaci dopravy, v Náchodě v úterý 24. června nestávkoval nikdo. Přesto se na nádraží pohybovala spousta zmatených lidí, kteří nevěděli, zda vlaky pojedou nebo ne. Na jejich dotazy nedokázali odpovědět ani někteří zaměstnanci Českých drah. Informace o provozu vlaků byly dostupné pro cestující pouze v dopravní kanceláři železniční stanice. „Z našich zaměstnanců není členem Federace strojvedoucích, kteří stávku na železnici pořádají, nikdo. Ti, kteří se organizují, patří k Odborovému sdružení železničářů,“ uvedl Aleš Gonák, dozorčí provozu na nádraží v Náchodě. Federace strojvedoucích nesouhlasí s důchodovou reformou ministra práce Petra Nečase. Podle ní by strojvedoucí šli do důchodu až v šedesáti pěti letech, kdy už nejsou schopni tak rychle reagovat a snášet velkou psychickou zátěž. ⋌

V Oblastní nemocnici Náchod vyjádřila svou podporu stávce třetina zaměstnanců. „Vůbec nepracuje 146 lidí a 217 zaměstnanců, kteří stávkovat nemohou, podepsalo prohlášení o nesouhlasu s chystanými reformami ministra zdravotnictví Tomáše Julínka,“ uvedla Eva Smolová, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Během stávky nenastaly žádné zdravotní komplikace, péče o nemocné byla plně zajištěna. Pacienti o stávce věděli, a tak svou návštěvu nemocnice většinou odložili na jindy, pokud se nejednalo o akutní případy. Jejich reakce byla překvapivě příznivá. „Pacienti nás chápou. Svou podporu nám vyjádřil i Svaz pacientů České republiky,“ dodává Eva Smolová.

Stávka neohrozila pacienty ani výrobu

Rychnovsko/ Přestože Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila na úterní 13. až 14. hodinu stávku proti vládním reformám, aroganci a síle, jakou vláda změny prosazuje, stávka neochromila Rychnovsko. Do protestů se mimo jiných zapojili zaměstnanci obou nemocnici v regionu, ale podporu stávky pacienti nepocítili, jelikož se dočkali ošetření jako. Na hodinu se zastavila výroba v kvasinské automobilce i v rychnovské firmě na výrobu zámků automobilů. Stávkující za hodinový protest nedostanou mzdy. Firmy s výlukou počítaly. Stávka výrobní plány neohrozí. (ehl)

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ostatní - Písaři ZAPISOVATEL/-KA, ADMINISTRATIVNÍ 14 740 Kč

Písaři ZAPISOVATEL/-KA, ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAPISOVATEL/-KA, ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-ICE, - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup od 1.9.2018, - Požadujeme: znalost obchodní korespondence, státní zkouška z kancelářského psaní výhodou, velmi dobrou znalost psaní na klávesnici (minim. 250 úhozů/min), velmi dobrou znalost českého pravopisu, uživatelskou znalost práce s PC, bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, spolehlivost a komunikativní schopnosti, Více k pracovní pozici na www.justice.cz/soudy/Hradec Králové/Personální informace, - Nabízíme: příspěvek na stravování, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem: iprauseova@ksoud.hrk.justice.cz (upřednostňujeme zaslání životopisu) nebo telefonicky: tel.: 498 016 288, kontaktní osoba: Prauseová Iva. Pracoviště: Krajský soud hradec králové, Československé armády, č.p. 218, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Iva Prauseová, +420 498 016 288.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 500 Kč

Operátoři velínů montážních linek OPERÁTOR/-KA VÝROBY V NEPŘETRŽITÉM PROVOZU. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 26500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPERÁTOR/-KA VÝROBY V NEPŘETRŽITÉM PROVOZU, - PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, - Náplň práce: samostatná práce v nepřetržitém provozu v jedenáctihodinových směnách (6-18, 18-06), sledování parametrů, evidence výrobků, jedná se o fyzicky náročnou práci, - Nabízíme: práci ve stabilní české společnosti, možnost zaučení, zajímavou práci ve výrobě, ohodnocení dle odvedené práce, příplatky za odpolední a noční směny, příspěvek na stravování (stravenka 75 Kč za odpracovaný den), měsíční odměna za pracovní kázeň ve výši 1200 Kč, životní nebo penzijní pojištění. Příspěvek na kartu Multisport, - V případě zájmu zasílejte: Oberreiterová Dana, tel.: 724 155 751, 495 408 509, e-mail: oberreiterova@elceram.cz. Pracoviště: Elceram, a.s., Okružní, č.p. 1144, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Dana Oberreiterová, +420 724 155 751,495 408 509.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) SEŘIZOVAČ/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ/-KA, - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, nástup možný ihned, práce na směny dle výrobní linky (více variant - dvousměnný/třísměnný/nepřetržitý) , - Náplň práce: provádí předepsané preventivní údržby všech strojů na dané lince; vedení předepsaných záznamů o provozu strojů na lince; zaškolování operátorek výroby; zodpovědnost za kvalitu výroby; provádění záznamů do výrobních dokumentů - chybové karty, regulační karty měření , - Nabízíme: zajímavé mzdové ohodnocení; měsíční odměna dle plnění osobních cílů do výše až 2.860 Kč; 13. mzda ve formě roční odměny dle splnění podmínek; příplatky za práci v noci a v odpolední směně nad rámec zákoníku práce dle kolektivní smlouvy; nástupní bonus 25.000 Kč, který bude vyplacen po dovršení 6 odpracovaných měsíců; odměna při zařazení do třísměnného provozu 500 Kč/měs., při zařazení do nepřetr. režimu 1.500 Kč/měs.; příspěvek na penzijní připojištění; odměna za doporučení nového zaměstnance; finanční odměna při příležitosti životních výročí; finanční odměna za odpracované roky; příspěvek na letní tábory/ozdravné pobyty dětí zaměstnanců; týden dovolené navíc; pracovní prostředí - tichá a čistá výroba; příspěvek zaměstnavatele na stravování - Upřednostňujeme zaslání životopisu na e-mail: radka.kuncova@buehlermotor.com. Pracoviště: Bühler motor s.r.o, U Mostku, č.p. 466, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: Radka Kuncová, +420 495 737 665.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 8 500 Kč

Prodavači potravinářského zboží KANTÝNSKÝ/-Á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KANTÝNSKÝ/-Á, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, poloviční úvazek, možnost i DPP, - Požadujeme: zodpovědnost, bezúhonnost - práci s hotovostí, - Nabízíme: příspěvek na stravování, zvláštní peněžité odměny, - V případě zájmu kontaktujte: Myšák Jan, tel.: 775 985 148, e-mail: as.n@seznam.cz. Pracoviště: Dobroty od myšáka s.r.o. -, Rovná, č.p. 181, 503 32 Hradec Králové 22. Informace: Jan Myšák, +420 775 985 148.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Bílé Třemešné je kruhový objezd

Trénink královéhradeckých fotbalistů.
18

Andílky ne, chce čerty...

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Královéhradecko, Trutnov - Obscénní a extrémní divadlo loni přitáhlo na trutnovské Bojiště zástupce 65 národností. Rovněž letos skládá mozaiku účastníků jubilejního 20. ročníku nejtvrdšího hudebního festivalu pestrá národnostní paleta.

Sabou: Tvoříme tým, který by měl mít ligové parametry

Hradec Králové - Na židli výkonného ředitele klubu sedí Jiří Sabou přes půl roku. Před startem nové sezony FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je v prognózách a cílech mužstva opatrný.

Stavaři musí odstranit sedmdesát vad

Královéhradecko, Hronov - Město informovalo, že začalo řízení o předání a převzetí stavby „Revitalizace parku A. Jiráska - Hronov“ mezi dodavatelem stavebních prací a investorem - městem Hronov.

NEOBYČEJNÉ STAROSTOVÁNÍ: Lucie Potůčková v čele odporu občanů proti festivalu

Královéhradecko, Mladé Buky - Seriál Deníku s názvem Neobyčejné starostování odhaluje nevšední náplň práce podkrkonošských starostů. Tentokrát jedeme do Mladých Buků za Lucií Potůčkovou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT