Stávkovat bude také část školních zaměstnanců v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, naopak v Chrudimi se protest fungování škol nedotkne. "Všech šest základních škol bude uzavřeno včetně jídelen a školních družin. Školy samy o tomto kroku rodiče informovaly," řekl vedoucí odboru školství svitavské radnice Jiří Petr.

Předškolní děti doma zůstat nemusejí, všech osm mateřských škol ve městě bude v provozu. Pardubický magistrát zatím přesné informace o stávkách ve svých školách nemá.

"Odhadujeme, že stávkovat se bude minimálně v polovině základních i mateřských škol. Přístup je ale v každém školském zařízení individuální, někde do toho nejdou vůbec, někde jen částečně, například nebude vařit školní jídelna nebo fungovat družina. Některé školy se připojí formálně, ředitelé se většinou nepřidají," uvedla vedoucí odboru školství Jaroslava Zemánková.

V Pardubicích je 33 základních, mateřských, uměleckých a speciálních škol. Zajistit provoz školních družin či stravování dětí je podle Zemánkové v kompetenci ředitelů škol, radnice v tomto směru žádné kroky nepodnikne.

Výuka v Základní škole Družstevní v pardubických Polabinách se v úterý nebude lišit od jiných dnů, i když učitelé stávku podporují. "Učit budeme všichni, provoz bude normální," řekl ředitel školy Radek Hejda. Ten napsal dopis poslancům, v němž je vyzývá, aby dofinancování škol zajistili z peněz na takzvané "porcování medvěda", nesystémové dotace při schvalování státního rozpočtu. "Vyčleněná částka by téměř stačila," uvedl Hejda.

Kopii dopisu zaslal i lidem z vedení pardubických škol, aby na zákonodárce apelovali i oni. V Základní škole Staňkova v Pardubicích půjdou podle zástupkyně ředitele Hany Froschové do stávky všichni pedagogičtí pracovníci kromě vedení školy a zaměstnanců školní jídelny. Fungovat nebude ani školní družina, ale škola nabízí rodičům, že se o děti od první do páté třídy postará, a to i o ty, které jinak družinu nevyužívají.

V úterý se uzavřou i dvě ze čtyř základních škol v Ústí nad Orlicí. "Stávkovat bude škola Bratří Čapků a Komenského včetně družin a jídelny. Obě již vyrozuměly rodiče, kteří se se situací musí vyrovnat. Žáci z Komenského chodí na oběd do jiné jídelny, která bude v provozu," řekla vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy v Ústí Marie Šimková. Mateřské školy ve městě se ke stávce nepřipojí.

Akci školských zaměstnanců nepocítí rodiče ani děti v Chrudimi. "Uzavřena nebude ani jediná základní, mateřská, umělecká nebo speciální škola ve městě. Pokud bude někde menší počet zaměstnanců stávkovat, je to věcí ředitelů škol, aby zajistili suplování nebo náhradu," uvedl vedoucí odboru školství a kultury chrudimské radnice Ivan Slejška. Chrudim zřizuje šest základních a stejný počet mateřských škol a po jedné základní umělecké a speciální škole.

Odboráři se ke stávce odhodlali po mnohaměsíční kritice návrhu rozpočtu školství na příští rok. Sněmovna nakonec školství zřejmě přidá jednu miliardu, odbory však žádaly tři, což prý byl minimální požadavek. Odměny zaměstnanců škol kvůli inflaci zřejmě reálně poklesnou i s tímto navýšením, na pomůcky se nepodařilo navíc vyjednat nic.