Připojují se zaměstnanci školních zařízení, personál nemocnice, státní úředníci, ale třeba i pracovníci muzea nebo vědecké knihovny. Některá zařízení budou uzavřena úplně, jinde vyjádří podporu samolepkami nebo omezeným provozem.

„Vím, že se vůbec nebude vařit v jídelnách škol v Mandysově ulici, Bezručově ulici a na Pouchově. Ve Štefánikově ulici se připojí ke stávce cedulemi, což možná budou praktikovat i jinde,“ uvedla Alena Synková, vedoucí odboru školství magistrátu.

„Já ve středu zůstávám doma, díky opatřením mi plat z dvanácti tisíc hrubého klesne o více než tři tisíce, což je pro moji rodinu zničující,“ říká Eva Sehnoutková, kuchařka základní školy ve Svobodných Dvorech. „Naše jídelna se ke stávce připojuje, nicméně vařit budeme,“ potvrdila Hana Dvořáková, zástupkyně ředitelky výše zmíněné školy.

Zavřené dveře bude ve středu mít i Dům dětí a mládeže v Rautenkraucově ulici. „Kroužky ten den nepojedou, rodiče o tom jsou informováni, cedule visí na vstupních dveřích,“ řekl Vojtěch Horák, ředitel domu. Hradecká vědecká knihovna bude ve středu také pro veřejnost uzavřena. „Stávku podporuje 81 procent zaměstnanců knihovny, tak není možné zajistit provoz,“ visí na internetových stránkách vědecké knihovny.

Škrty se dotknou například i pracovníků muzea. „Provoz Muzea východních Čech omezen nebude, nicméně přibližně jedna pětina zaměstnanců půjde na Baťkovo náměstí,“ uvedla Dana Barvová z muzea.

Kolem dvou stovek zaměstnanců hradecké Fakultní nemocnice posílí řady stávkujících v centru města. „Provoz nemocnice by neměl být omezen. Do ulic vyjde především nezdravotnický personál, jako jsou sanitářky, uklízečky a podobně. Jejich platy se pohybují kolem deseti tisíc korun a plánované snížení by pro ně bylo katastrofální,“ řekla Michaela Špinová, předsedkyně odborové organizace hradecké fakultní nemocnice.

Ve středu také mnoho nepořídí lidé, kteří se vydají na hradecký finanční úřad. Tamní provoz bude kvůli stávce omezen. „Zapojuje se přes stovka zaměstnanců. Podatelna bude v provozu, ale jinak činnost ostatních odděleních bude omezená,“ upřesnil Miroslav Zehnálek, ředitel úřadu.

Co se týká Úřadu práce v Hradci Králové, naprostá většina jeho zaměstnanců bude normálně plnit své pracovní úkoly. „Když se někdo bude chtít zapojit, může to udělat tak, že si vezme neplacené nebo náhradní volno, ale úřední hodiny máme jako v každý jiný den,“ řekl ředitel úřadu Martin Horák.
Magistrát by měl být stávkou nedotčený. „Našich zaměstnanců se škrty nedotýkají, jejich mzdy jsou hrazeny z městského rozpočtu, takže všechna naše oddělení budou normálně fungovat,“ uvedla tisková mluvčí Markéta Baldrychová.

Ke středeční stávce se v Královéhradeckém kraji různou formou připojí podle odhadů tisíce lidí. Stávky na Baťkově náměstí by se mohly zúčastnit stovky lidí. „Svazů, které se do stávky zapojily, je zhruba patnáct, takže odhadovat přesné počty lidí, kteří se zapojí do stávky, je dnes ještě brzy,“ řekla Růžena Rýglová předsedkyně regionální rady odborových svazů v hradeckém kraji. Například z Jičína a Trutnova by měly dorazit speciálně vypravené autobusy.

JITKA HODASOVÁ

Kde narazíte na zavřené dveře:

- Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové – zavřeno
- Dům dětí a mládeže vRautenkraucově ulici – zavřeno
- Finanční úřad v Hradci Králové – provoz omezen
- školní jídelny v Mandysově, Bezručově a na Pouchově nevaří

Na náměstích budou demonstrovat stovky lidí

close zoom_in Odboráři očekávají účast kolem 300 lidí jak na zítřejším shromáždění v Hradci Králové, tak v Pardubicích. Začnou symbolicky ve 12.05 hodin

Hradec Králové/Pardubice – Na Baťkově náměstí v Hradci Králové a na náměstí Republiky v Pardubicích budou zítra od pravého poledne demonstrovat stovky lidí, které se sem sjedou z celých východních Čech. Odboráři očekávají účast kolem 300 lidí na každém shromáždění.

Tisíce dalších státních zaměstnanců se připojí ke stávce přímo na pracovištích. Zapojit se chce zhruba stovka školských zařízení, především školních jídelen, v nemocnicích budou protesty s ohledem na pacienty spíše manifestační. Pracovníci si na klopy například připevní „stávkové“ placky.

„Ve školních jídelnách je situace přímo katastrofální. Jak může někdo lidem, kteří jsou už nyní na hranici minimální mzdy, obratem ruky sebrat deset procent? Však to také kuchařky rozhlásily a rodiče už vědí, že mají dětem přibalit do školy svačinky. Zapojit se do protestů chtějí knihovníci, památkáři a také policisté či hasiči, kteří zrovna nebudou ve službě,“ uvedla předsedkyně hradecké krajské rady odborových svazů Růžena Rýglová.

Vedle demonstrace v Hradci a Pardubicích se mělo původně protestovat ještě na nádvoří areálu Hamzovy odborné léčebny v Luži na Chrudimsku. Zdejší zdravotníci se však nakonec k protestům připojí po domluvě s ředitelem jen manifestačně.

„Budeme podepisovat petici a zdravotníci si mohou na klopy připevnit placky s označenou podporou stávce. Od demonstrace jsme s ohledem na péči o pacienty, kterých tu máme přes pět set, upustili. Kolegy, kteří nebudou zítra v práci, jsme ale vyzvali k účasti na pardubickém shromáždění,“ řekl odborářský předák léčebny Jaroslav Gála.

Podle odborářů na demonstrace, které začnou symbolicky přesně v 12.05 hodin, dorazí i lidé ze vzdálenějších míst krajů. Svozové autobusy do Hradce pojedou třeba z Jičína či Trutnova.

Podle šéfky Regionální rady odborových svazů na Pardubicku Jany Šauerové stávku podporuje 80 procent zaměstnanců, kvůli obavám o práci bude ale reálná účast pochopitelně nižší. „Zaměstnavatel mohl nařídit zaměstnancům na zítřek dovolenou, ale musel by jim to oznámit dostatečně předem,“ podotkla k tomu Rýglová.

Stávkovat? Dobrá. Ale musí se vědět, jak…

close zoom_in Východní Čechy – Stávka vyhlášená na středu je podle právníků zcela legální. Její organizace má však celou řadu zásad, které je nutné z hlediska zákona dodržet.

1. Odborová organizace by měla písemně oznámit zaměstnavateli alespoň tři pracovní dny předem, kdy bude stávka zahájena, důvody a cíle stávky, počet zaměstnanců, kteří se stávky zúčastní, a seznamy pracovišť, která nebudou v době stávky v provozu.

2. Stávkující by měli zaměstnavateli umožnit přístup na pracoviště.

3. Nesmějí také bránit zaměstnancům, kteří chtějí pracovat, v přístupu na pracoviště a odchodu z něho nebo jim vyhrožovat jakoukoli újmou. O přerušení práce s nimi mohou pouze jednat.

4. Na druhou stranu zaměstnavatel nesmí zaměstnanci bránit v účasti na stávce a trestat ho kvůli ní. Zaměstnanec ovšem nemá za dobu účasti na stávce nárok na mzdu ani její náhradu.

5. Zaměstnanci, který nestávkuje a chce pracovat, ale kvůli stávce nemůže, by zaměstnavatel měl vyplatit náhradu mzdy ve výši průměrného platu.

Někteří zaměstnanci přitom nesmějí stávkovat vůbec, například pracovníci obsluhující zařízení v jaderných elektrárnách, zařízení ropovodů nebo plynovodů, soudci, státní zástupci, vojáci, policisté a zaměstnanci řídící letový provoz. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, proto naplánovaly protest na 15. prosince.

Velké stávky a demonstrace odborářů v regionu

close zoom_in • 21. prosince 1994 - Výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích v celém Česku se uskutečnila na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle ČMKOS se zúčastnilo 4600 odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků odborů se zúčastnilo 1 680 000 lidí.

• 4. prosince 2007 – V celé zemi stávkovali učitelé. V Hradci Králové se asi 250 kantorů sešlo na demonstraci na Baťkově náměstí. V samotném královéhradeckém okrese se k jednodenní výstražné stávce připojilo 85 procent základních škol. U středních škol byla podpora stávky podle čísel odborářů kolem 60 procent. Podle údajů z okresů však zavřela nebo výrazně omezila chod sotva polovina mateřských, základních a středních škol.

• 24. června 2008 - Hodinové výstražné stávky proti vládním reformám se v celé zemi zúčastnil téměř milion lidí, z toho asi 300 tisíc zaměstnanců na hodinu přerušilo práci. Součástí byl protest zdravotníků proti reformám tehdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). V mnoha městech se zastavila doprava. Strojvedoucí mezi 13:00 a 14:15 zastavili většinu dálkových i regionálních vlaků. Jen v hradecké „fakultce“ se do protestu zapojilo 40 procent zdravotníků.

KAMIL DUBSKÝ