Proto se tu také objevovaly transparenty: „Proč chcete kuchařkám brát? Nevíte, jaký máme plat? Že vám není hanba, vemte dvacet procent sobě,“ kuchařky ze 4. ZŠ Jičín. Ale také další, vždyť se tu sešli školníci, kuchařky ze základních a mateřských škol či gymnázia i Fakultní nemocnice v Hradci Králové, pracovníci okresních soudů, ale také zástupci z výrobní sféry. Přišli nejen zaměstnanci z Hradecka, ale také z Jičínska, Trutnovska či Rychnovska.

Na Hradecku se tak v některých místech omezil provoz, další zůstala zavřená: Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové – zavřeno, Dům dětí a mládeže v Rautenkrancově ulici – zavřeno, Finanční úřad v Hradci Králové – provoz omezen, Krajský a Okresní soud Hradec Králové – provoz omezen, školní jídelny v Mandysově a Bezručově ulici a na Pouchově nevařily.

Podle předsedy Okresního soudu v Hradci Králové Milana Plhala ze zhruba sto čtyřiceti zaměstnanců jichvčera nepřišlo do práce pětašedesát. Některá jednání museli odložit, ale netýkalo se to mimořádných případů. Proto také byla budova soudu pro veřejnost mimo nařízená jednání uzavřena.

Hradecký úřad práce včera fungoval normálně, pracovníci, kteří chtěli stávkovat, si vzali dovolenou. „Někteří zaměstnanci dali najevo podporu stávce tím, že označili svoje stoly nebo kanceláře, nicméně nic to nemění na tom, že normálně pracují,“ řekl ředitel Martin Horák.

Jak řekly kuchařky ze 4. ZŠ v Jičíně, není spravedlivé, že přijdou o peníze. Berou deset jedenáct tisíc korun hrubého a příští rok by se jim podle navrhovaných tabulek snížit zhruba o tři tisíce korun hrubého.

Před ostatními hovořil také školník Miroslav Rousek ze ZŠ a MŠ na Jiráskově náměstí v Hradci králové. Uvedl, že jeho pracovní doba má být osmihodinová, ale skutečnost je jiná. Musí ovládat všechna řemesla a na starosti má i zabezpečení školy. Je jedno, zda o víkendech nebo v noci. Zatím dostává deset tisíc čistého, ale příští rok zřejmě přijde o zhruba patnáct set korun. „A tak se ptám, proč chtějí brát peníze lidem, kteří mají už v této době nízké platy a stát z nich udělá jen sociálně slabé,“ ptal se.

„Stávku hodnotím kladně, i proto, že se jí účastnili také lidé z výrobní sféry. Je vidět, že odboráři jsou na jedné lodi a nepohybují se jako vláda z jednoho břehu na druhý. Je dobře, že se lidé nebojí říci svůj názor,“ řekla po stávce Růžena Rýglová, předsedkyně Regionální rady odborových svazů v kraji. (red)

Co stávkujícím nejvíce vadí
snižování platů
prodlužování zkušební lhůty
zrušení platebních tarifů
vláda by se spíš měla zabývat daňovými úniky a ne šetřením na lidech, co mají nejnižší platy
úsporná opatření ve zdravotnictví
důchodová reforma
změny v nemocenských dávkách
změny v sociálním pojištění
změny ve stavebním spoření

On-line zpravodajství z místa stávky

Na Baťkově náměstí protestovala většina zaměstnanců školních jídelen, soudů, ale i dalších.

Stávky na Baťkově náměstí se zúčastnilo přibližně sedm set lidí.

close zoom_in 12:54 Předsedkyně regionální rady odborových svazů Růžena Rýglová ukončuje stávku. Hodnotí ji kladně i proto, že zde jsou zástupci všech dotčených sfér: "Je to výstraha, možná budou další. Lidi se nesmí bát, " povzbuzuje dav: "Podpora odborů vzrůstá!"

12:53 Policie odvedla výtržníka.

12:49 Blíží se závěr. Ke stávkujícím horoří předseda policejních odborů Milan Štěpánek.

12:42 Dále se rozčiluje nepedagogický pracovník z Jičína: "Nemáme osobní ohodnocení, odměny, jen holé platy! A to nám chcete vzít? Jestli ano, v protestech setrváme!"

Opilý výtržník opět křičí a policie jej znovu odvádí.

12:37 Strážníci odvádějí výtržníka, který vykřikuje, že by je všechny vyhodil z práce.

Začala hovořit předsedkyně odborové organizace z hradeckého okresního soudu Anna Pospíšilová. Uvedla, že na pracovníky justice se často zapomíná, ale určitě neprávem. Ani oni nemají lehkou situaci. Například zapisovatelka dostane měsíčně 16 200 hrubého, po škrtech ale přijde o tři až pět tisíc hrubého podle tříd. Například vyšší soudní úřednice, která má nyní rok a půl do důchodu, škrty přijde až o osm tisíc korun hrubého za měsíc. Přitom poslanci a senátoři, kteří nestihli o svém snížení platů včas rozhodnout, naopak dostanou v lednu příštího roku přidáno.

12:33 Ke shromážděným promluvila Michaela Špinová z Odborové organizace Fakultní nemocnice Hradec Králové: "Nesmíme si to nechat líbit, chtějí ušetřit jedno procento ze státního rozpočtu právě z našich platů. Je to výsměch!"

Za všechny kuchařky a uklízečky promluvila další ze zúčastněných: "Děkujeme ředitelům, že podpořili náš protest. Nechápu, proč berou těm, co mají nejmíň." A dodává: "Kuchařka osm hodin denně tahá těžké hrnce a přinese domů osm tisíc čistého. Ať vezmou těm, co mají nejvíc!"

12:20 Zaznívají projevy protestujících. Promlouvá Miroslav Rousek, školník ze ZŠ Jiráskovo náměstí. Seznamuje přítomné s rozsahem své práce, kdy musí být nepřetržitě k dispozici, dokonce i o víkendu, znát všechna řemesla, starat se o prostory školy a pozemky a na školní byt platí tržní nájemné. "Tak proč nám chtějí vzít peníze!", zvolává Rousek.

Po něm přebírá štafetu na stupínku Drahomíra Škrabalová z Odborového svazu knihoven: "Nejde jen o deset procent snížení platu. Vláda chce zrušit i platební tarify, což může snížit platy až o třetinu! Není odpovědné snížit naši kupní sílu!"

12:08 Začala hovořit Růžena Ryglová za Regionální radu Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a všechny přivítala.

11:50 Na náměstí už stojí desítky lidí s transparenty a všichni mají na klopě odznak s nápisem "Stávka". Česká daňová správa nese transparent "Daní máme vybrat více, sami přijdem o tisíce". Kuchařky z Jičína prohlašují "Proč chcete kuchařkám brát? To nevíte, jaký máme plat?" Své zástupce vyslal i okresní soud z Rychnova nad Kněžnou.

Demonstranti hlasitě pískají, zvoní klíči a řehtačkami.

Školní jídelny jdou protestovat k Centrálu

11:30 Před dvanáctou hodinou už by se do města měly sjíždět autobusy z jiných měst. Alespoň tomu tak je podle slov Růženy Rýglové, předsedkyně regionální rady odborových svazů v hradeckém kraji.

"Dostala jsem informaci od 75 školských zařízení, že se stávky zúčastňují. Do Hradce míří autobusy z Jičína a Trutnova, z Rychnova nad Kněžnou přijížděí autobus se soudními zapisovatelkami," uvedla.

Rovněž personál fakultní nemocnice se chystá protestovat do centra města. "Myslím, že půjde kolem jednoho až dvou set lidí. Provoz nemocnice ohrožen není," řekla Michaela Špinová, předsedkyně odborové organizace hradecké fakultní nemocnice. (hod)

close zoom_in SOUHLASÍTE SE STÁVKOU? Hlasujte v anketě vpravo.



Soudy mají zavřeno

Jak nám řekl mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové, do práce ve středu nepřišlo 63 zaměstnanců, většinou středního personálu, asistenti či zapisovatelky. Mají omluvenou absenci, ale sami si za tento den musí hradit všechny běžné dávky, sociální a zdravotní pojištění. Někteří z těch, kteří v práci zůstali, mají na dveřích nápisy s tím, že stávku podporují.

Také Okresní soud v Hradci Králové se připojil k celodenní protestní stávce. Pětašedesát z nich nepřišlo do práce. Proto také byla budova soudu pro veřejnost mimo nařízená jednání uzavřena.

Jak nám řekl předseda Okresního soudu v Hradci Králové Milan Plhal, ze zhruba 140 zaměstnanců (počítáni jsou i soudci) jich opravdu dnes do práce nepřišlo 65. Některá jednání proto museli odložit, ale netýkalo se to mimořádných případů. Stejně tak jako u krajského soudu si ti, klteří dnes nepřišli do práce, musí hradit sociální a zdravotní pojištění a nedostanou za středu plat. (pov)
Více podrobností o stávce si přečtěte zde.

Magistrát stávka nezavře, dům dětí a mládeže ano

close zoom_in Středeční stávka chod magistrátu města nepoznamená. Platy zaměstnanců jsou hrazeny z městského rozpočtu, takže se jich státní škrty přímo netýkají. Ani u škol nebude situace dramatická.

„Většina hradeckých školských zařízení bude stávkovat jen symbolicky. Je to pozitivní výsledek dlouhodobé spolupráce. Stojíme za oprávněnými požadavky zaměstnanců a vysoce oceňujeme jejich přístup k povinnostem. Všechny školy na území města zajistí standardní provoz, a tak rodiče nemusí zajišťovat pro své děti náhradní péči nebo si brát dovolenou,“ sdělil Martin Soukup, dosavadní radní města.

Rovněž podle vedoucí odboru školství hradeckého magistrátu Aleny Synkové poznamená dnešní stávka vzdělávací instituce jen minimálně. „Školská zařízení jsou povinna nahlásit účast ve stávce v třídenním předstihu. V daném termínu tuto skutečnost nahlásil pouze Dům dětí a mládeže v Rautenkrancově ulici, který bude ve středu uzavřen,“ prohlásila.

Dodala, že k protestní akci se připojí také školní jídelny základních škol v Mandysově ulici, Bezručově ulici a na Pouchově. „Ve Štefánikově ulici se připojí ke stávce jen symbolicky pomocí výlepu cedulí s podporou stávky. Mateřská škola Pohádka bude mít zabezpečené náhradní stravování, protože v této školce právě vaří stávkující školní jídelna v Mandysově ulici,“ doplnila Synková.

JITKA HODASOVÁ

ANKETA V ULICÍCH HRADCE

Jak se díváte na středeční stávku?

close zoom_in Jaroslav Zákravský, Hradec Králové

Jsem trochu ze stávky v rozpacích. Na jedné straně souhlasím, aby o svá práva bojovali. Na straně druhé ale státní zaměstnanci nemyslí na ostatní, jak je to zasáhne. Například se budou muset postarat o děti, brát si dovolenou.

close zoom_in Jaroslav Páv, Hradec Králové

Stávka se nedotkne mne, ale mé rodiny. Budu hlídat vnoučata. Osobně se stávkou nesouhlasím, odboráři by měli vědět, jaká je situace v ekonomice. Ale na druhou stranu by vláda mohla udělat vstřícný krok a pomoci jim.

close zoom_in Václav Voska, Olomouc

Já jim fandím, Připadá mi nespravedlivé, že místo aby státní zaměstnanci dostali přidáno, pořád se jim ubírá. Doufám, že dosáhnou toho, aby se jejich požadavky alespoň částečně splnily.

close zoom_in Dagmar Krupičková, Hradec Králové

Stávku odsuzuji. Je to šaškárna odborů, aby je bylo vidět. Co pamatuji, tak odboráři mysleli hlavně na svůj prospěch, na obyčejné lidi nemysleli – ať se to týkalo rekreací nebo odměn. Teď je to totéž.