Demonstranti procházejí pěší zónou s hesly: „My chceme gympl!“ nebo ,,Hořice jdou do boje!“

Deset hodin, jde se do zasedací místnosti. Hejtman Lubomír Franc oznamuje, že bod podání stížnosti gymnazistů bude přesunut hned na začátek. Slova se ihned chopí zastupitelka Martina Berdychová, která s rozhodnutím rady o zrušení gymnázia také nesouhlasí, a podává návrh, aby zastupitelstvo usnesení rady revokovalo. Na to reaguje sám hejtman: „Kvůli slabým ročníkům se počty studentů na středních školách snižují. Optimalizace je nutná, a my musíme jednat zodpovědně. Proto doporučuji tento návrh neschválit.“

Vystupuje i radní pro školství Jiří Nosek, který odpovídá na body stížností podaných studenty, rodiči a kantory: ,,Gymnázia by měla zůstat výběrová. Je nepřípustné, aby uchazeči o studium byli bráni bez přijímacích zkoušek jen na základě vysvědčení ze základní školy, které je neobjektivní. Tady se tak dělo.“

Překvapivá novinka byla, že kraj stále uvažuje o sloučení gymnázia s obchodní akademií, o kterém se mluvilo minulý rok. Nakonec však mělo z návrhu sejít. Jedním z důvodů zrušení čtyřleté větve mohou tedy být také majetkové vztahy. Budova gymnázia patří městu a kraj mu ročně platí 800 tisíc korun. Kdyby se výuka přesunula naproti do obchodní akademie, kraj by ušetřil.

Na obhajobu gymnázia vystoupili zástupci studentů, kteří přednesli své argumenty, především naplněnost tříd, kvalitu vyučování, vynikající úspěchy studentů a možnost volitelných předmětů. Podpořil je i pedagog Jiří Slezák, starosta Hořic Ivan Doležal, a dokonce několik zastupitelů.

Výsledek hlasování o návrhu Martiny Berdychové byl těsný. Šestnáct přítomných bylo pro, osm proti a dvanáct se hlasování zdrželo. Zklamaní studenti odcházejí. Znamená to, že platí původní návrh na zrušení oboru.

TEREZA ČERNÁ

Demonstranti neuspěli, třídy na školách budou rušeny

Zatímco v Pardubickém kraji protesty ohrožených škol pomohly, nad hořickým gymnáziem se i po včerejšku stahují mračna.

close zoom_in My chceme gympl! Hořice jdou do boje! S podobnými hesly dorazily ve čtvrtek vlakem na jednání královéhradeckých krajských zastupitelů asi tři stovky demonstrantů, aby zabránily rušení čtyřletého stupně hořického gymnázia. Neuspěli. Zastupitelé návrh na zrušení záměru radních nepodpořili.
„Počty studentů na středních školách se snižují, v roce 2013 bude o 20 procent studentů méně než nyní, kraj na to musí reagovat,“ řekl hejtman kraje Lubomír Franc. Optimalizace sítě středních škol je podle něj nutná.

„Rozhodně s tím nesouhlasíme, jednání se nám nelíbilo, ale nevím, jestli budeme v protestech pokračovat,“ reagovala jedna ze studentek gymnázia Lenka Buštová.

Gymnázium a Střední odborná škola Hořice by podle rozhodnutí kraje v příštím školním roce již neměla otevřít první ročník čtyřletého gymnázia. Po jeho postupném zániku by na škole mělo zůstat jen osmileté gymnázium a obor sociálně správní.

Proti rušení části gymnázia demonstrovalo již 17. listopadu v Hořicích 400 lidí. Vedení školy argumentuje, že škola je naplněná a je o ni zájem, každá třída má v průměru 27 žáků. Ředitel školy na rozhodnutí kraje reagoval demisí.

Problém se přitom zdaleka netýká jen Hořic, nýbrž celých východních Čech. Jen v Královéhradeckém kraji by se od příštího školního roku nemělo na středních školách otevřít 17 tříd. Redukce se vedle Hořic týká dalších 15 škol.

V Pardubickém kraji je zatím útlum sítě středních škol zažehnán. Tady se školám protesty vyplatily, kraj z libozvučně znějící „optimalizace“ potichu couvá.

Hrozil tu zánik Střední odborné škole a Učilišti stavebnímu v Rybitví u Pardubic a Střední odborné škole technické v Litomyšli. Podobně tu nakonec pravděpodobně nebude snížen počet tříd na gymnáziích. S jejich řediteli se kraj ale dohodl na povinných přijímacích zkouškách, aby gymnázia byla opět výběrovými školami, a na stanovení minimálního počtu 22 žáků ve třídě.

„V případě, že dojde k nedodržení tohoto limitu ve dvou po sobě následujících školních rocích, nebude na dané škole v následujícím školním roce otevřen první ročník,“ řekl včera hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Některé zdejší školy však už letos první ročníky kvůli nízkému zájmu uchazečů neotevřely. Dokonce i na gymnázia se kvůli nedostatku zájemců berou žáci bez přijímacích zkoušek a úroveň vzdělání tak klesá. Na druhé straně se vedení obou východočeských krajů snaží stipendii podpořit technické obory na učilištích, která se potýkají s ještě masivnějším propadem počtu žáků.

KAMIL DUBSKÝ, ČTK