Většina z radnic proto dosud nejednala o případném náhradním programu pro děti, jejichž škola zůstane zavřená a rodiče se o ně nebudou moci postarat. "Školy mají nahlásit, zda se ke stávce připojí, do pondělního odpoledne. Zatím neumím odhadnout, kolik školských zařízení se v kraji k akci připojí," řekla předsedkyně školských odborů v Královéhradeckém kraji Růžena Ryglová.

Tvrdí, že školští odboráři by se měli v úterý od 09:30 sejít na Baťkově náměstí v Hradci Králové. "Školy, které budou zavřené, žádný program pro děti zajišťovat nebudou," řekla Ryglová.

Náměstek hradeckého primátora Martin Soukup v pátek řekl, že ke stávce se připojí většina škol v Hradci Králové. "Máme potvrzeno, že dvě školy zajistí pro žáky náhradní program, u ostatních škol budou ředitelé informovat přímo rodiče," řekl Soukup.

Mnohá města zatím žádný náhradní program nepřipravila. "Zatím ještě ani nevíme, které školy se ke stávce připojí. Lze však předpokládat, že město připraví pro děti nějaký program. Rozhodnutí však zatím nepadlo," řekla vedoucí odboru školství rychnovské radnice Ludmila Cabalková.

Obdobná situace je v Trutnově. "O tom, kolik škol se do stávky případně připojí, zatím nemáme přehled. Zajištění programu pro děti je na ředitelích jednotlivých škol, žádný nás zatím o pomoc nepožádal," řekl vedoucí odboru sociálních věcí, školství a zdravotnictví trutnovské radnice Karel Rouha.

Do stávky se připojí například Základní škola Komenského v Trutnově. "Provoz zachováme jen minimální pro školáky, kterým rodiče nejsou schopni zajistit jiný dozor. Vydáme obědy, ale družina v provozu nebude," uvedl v dnešním vydání Krkonošského deníku ředitel školy Roman Hásek.

Školské odbory vyhlásily stávku na úterý 4. prosince. Nesouhlasí s návrhem rozpočtu na příští rok, který počítá s rozpočtem pro školství ve výši 118,3 miliardy korun. Odbory požadují další tři miliardy korun na platy, pomůcky a vzdělávání pedagogů.