Facka dítěti? Tak to budete mít za tisícovku. I do takové situace by se mohli dostat mnozí rodiče po přijetí zákona, který zakazuje jakékoliv tělesné trestání dětí. Své děti si budeme vychovávat po svém! Nemluvte nám do života, shodli se čtenáři Deníku i lidé, které redakce oslovila.
Reagovali tak na návrh ministryně Džamily Stehlíkové, aby i plácnutí dítěte bylo nezákonné. Zákaz by se týkal nejen škol, ústavů, ale i fyzických trestů v rodině.

„Nezakáží nám poslanci i dýchat?“ „Žijeme v demokratickém státě. Poslední dobou zjišťuji, že nám vláda a poslanci začínají určovat podmínky života, a to i v rodině. Nějaké hranice být musí, ale toto už je moc. Kdy nám zakáží dýchat?“ napsala do diskuse na webu Deníku čtenářka, která se podepsala jako Michaela Špindlerová z Pardubic.

I východočeští odborníci se k nápadu Stehlíkové postavili zády, nic podle nich řešit nebude a je zbytečným výkřikem do tmy.

Jako roští v lese

„Od paní ministryně je tohle jen populistický krok a úlitba. Ve Spojených státech amerických se liberální výchova také neosvědčila, děti byly nezvladatelné a sami Američani od tohoto způsobu ustupují a přiklání se k demokratické výchově. Pokud návrh vstoupí v platnost, nebude se stejně dodržovat,“ uvedl pro Deník královéhradecký psycholog Vladimír Täubner.

Tresty až časem

Smysl návrhovaného zákona navíc zpochybňuje i to, že za jeho porušení by zatím nehrozily tresty. Podle právníků tak bude jen „zaplevelovat“ náš právní řád. Postihy ve formě pokut by jeho součástí měly být až později.
„Každý zákon by měl obsahovat sankci, jinak postrádá význam. Otázkou je, zda třeba nařízená návštěva rodinné či psychologické poradny sankcí je, a otázkou ještě závažnější, jaká bude vynutitelnost tohoto postihu,“ pochybuje královéhradecká advokátka v rodinném právu Dagmar Klásková.

Pro někoho však může být podle ní sankcí už jen nařízená návštěva úřadu. Co se však týče navrhovaného zákazu fackování vlastních dětí, je jako matka proti.
„Ten zákon je zcela nesmyslný. A pochybuji, že jím ministryně Stehlíková dosáhne toho, co si od normy slibuje,“ dodala advokátka.

Psycholog Vladimír Täubner lehké tělesné tresty také brání. „Malé dítě nechápe důsledky svých činů. Určité vzorce chování musí přijmout ještě dřív, než je jim schopné rozumět. Proto nějaké sáhodlouhé vysvětlování rodičů není opravdu na místě a míjí se naprosto účinkem,“ dodal Täubner.

Eva Rothová
Kamil Dubský