Na místním fotbalovém stadionu se výprava sešla se svými protějšky z Pardubického kraje, Pardubic a se starosty dotčených obcí. Společně pak podepsali memorandum, ve kterém podporují výstavbu cyklostezky Mechu a perníku, která povede z Hradce Králové přes Vysokou nad Labem, Bukovinu, Dříteč a Němčice až do Pardubic.

„Připravujeme dokumentaci k územnímu řízení, kde jsou řešeny i určité problematické věci, jako je například prostor u Bukoviny. Až toto bude hotové, zažádáme o územní řízení, které je nutné pro případné dotace. Určitě bychom chtěli zahájit výstavbu cyklostezky od našeho města do Vysoké nad Labem, která by mohla být jakousi iniciační fázi. Není to jen o financích, ale i o výkupu pozemků. K tomu účelu chceme založit svazek obcí ,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Celá stavba je rozdělena do několik etap a podle slov přítomných by celá cyklostezka mohla být hotová do pěti let. „Nevidím důvod, proč by do dvou let neměla být hotová část do Vysoké nad Labem,“ prohlásil primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Předběžně se počítá s tím, že stavba téměř devatenáct kilometrů dlouhé cyklostezky, která se pod Kunětickou horu napojí na stávající trasu, by měla stát 130 až 140 milionů korun. „Jsou to zatím opravdu jen předběžně odhadnuté náklady. Předpokládáme, že se sníží, až vyhlásíme výběrové řízení na firmu, která stavbu zajistí,“ řekl Deníku náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Stezka bude sloužit nejen k rekreační jízdě, ale využijí jí také lidé při cestě do zaměstnaní. „Z pohledu obce bude cyklostezka úžasná, protože dojet bezpečně do Hradce a zpět po silnici je adrenalinový sport hraničící s velkou odvahou,“ uvedl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák.
Přibližně dvacet kilometrů dlouhý úsek mezi sousedními krajskými městy se stane součástí plánované dálkové mezinárodní cyklotrasy Labská stezka, která povede podél Labe z Krkonoš až do německého Hamburku a dál k Severnímu moři. Z Pardubic by podle slov hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France mohli turisté v blízké době dojet až na Kuks.

„Memorandum podepsali důležití lidé, takže doufám, že se za pár let potkáme zde ve Vysoké na pivu a řízku při kolaudaci stavby,“ zakončil náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.