Kosmická stezka a nová kometa
Planetární stezka je u hradecké hvězdárny už dva roky. Teď k ní přibyla galaktická stezka, která na trase dlouhé 9,5 kilometru zobrazuje jedenáct nejznámějších nebeských objektů naší galaxie, Mléčné dráhy, a jedné sousední, Velké Magellanovo mračno. Objekty jsou v měřítku jedna ku 180 biliardám kilometrů.

A tak například hvězdokupa Plejády je v tomto přepočtu vzdálena 23 metrů od hvězdárny, centrální Černá díra 1,4 kilometru a Velké Magellanovo mračno devět a půl kilometru od hlavní budovy, „Sluneční soustavu, od Slunce až po Neptun, tady máme zmenšenou na mikroskopických 0,05 milimetru, tedy na průměr lidského vlasu. Jednomu světelnému roku, tedy vzdálenost, kterou světlo letící rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu urazí za jeden rok, odpovídá na galaktické stezce pět centimetrů. Jen v naší galaxii je přes sto miliard hvězd,“ vysvětlil astronom Karel Zubatý.

Jako zajímavost připomněl, že návštěvníkům mohou ukázat také cizí galaxii souhvězdí Andromedy. „Co se týká struktury, je velice podobná naší a je od nás vzdálena asi dva miliony 240 tisíc světelných let,“ dodal.

Uvedl, že na obloze lze nyní dvě hodiny po půlnoci vidět novou kometu C/2007 Loneos, která bude nejjasnější 28. října. „Její pozorování nad Hradcem však ztěžuje světelné znečištění oblohy a také dorůstající Měsíc,“ upřesnil astronom.

Přehled a seznam zástávek Galaktické stezky