„Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu studentů Pedagogické fakulty je nyní nejkritičtějším místem úzký chodník na mostě u Zimního stadionu. Výstavbou lávky přes Orlici, která povede za hasičským sborem, zabezpečíme příjemnější a především bezpečnější cestu,“ řekl Václav Svoboda, mluvčí hradeckého magistrátu.

„Prioritou jsou páteřní cyklostezky vedoucí centrem města. Dokončují se dostavby na Gočárově třídě a v plánu jsou i okrajové části Hradce. Jde o Svinary, Malšovu Lhotu a Stříbrný rybník. Důležitým místem je také Pouchov, kudy lidé jezdí na festivaly. I zde se v blízké budoucnosti chystá výstavba stezek pro cyklisty i chodce,“ dodal Václav Svoboda.

Nejžádanějším cílem cyklistů jsou rozsáhlé lesy sahající na jihovýchodě až k Hradci Králové. Při vyjížďkách na kole je možné se občerstvit u Stříbrného rybníka, zastavit se u romantického rybníku Výskyt, prohlédnout si Mazurovu chalupu a cestu třeba završit na ranči projížďkou na koni.

Plány města, mapu lesů a cykloturistickou mapu Královéhradecko – Pardubicko – Chrudimsko je možné zakoupit v Informačním centru v Hradci Králové. Rozsah cykloturistické mapy je zřejmý už z jejího názvu. Upozorňuje na zajímavá místa v okolí Hradce Králové. Především na Hrádek u Nechanic, bojiště na Chlumu, pevnostní město Josefov, Kunětickou Horu, Hrochův Týnec, Slatiňany, Sečskou přehradu a další.

Pro cyklisty jsou k dispozici webové stránky s plánovačem tras, možností občerstvení a přespání.

Vše je možné najít na adrese www.nakole.cz.

Čím dál větší počet cyklistů využívá služeb Českých drah. Umožňují přepravu jízdního kola jako spoluzavazadla, nebo formou úschovy během přepravy. V obou případech nabízejí jednorázovou a celodenní variantu přepravního dokladu.

„Zájem je v sezoně obrovský. Za jízdu jedním vlakem zaplatíte za kolo navíc jen pětadvacet korun, ale majitel musí kolo naložit i vyložit sám, navíc za ně nese během cesty zodpovědnost. Ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru, je možné využít služby úschovy během přepravy, kde je kolo pod dozorem zaměstnance. Cena je v tomto případě o pět korun dražší,“ uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Celková částka však záleží na vzdálenosti a na počtu osob. Celodenní jízdenka do míst celé České republiky pro dvě osoby s koly stojí pět set šedesát korun. Ale pokud vyrazíte ve dvou například do Rokytnice v Orlických horách a večer pojedete zpět, budou stačit tři sta dvacet čtyři koruny. „Zájemcům o víkendové cestování do Orlických hor nabízíme přímý spoj z Hradce Králové v 6.05 hodin a cestu zpět v podvečerních hodinách spěšným vlakem,“ dodal Petr Pošta.

Hradecko je cyklistikou proslulé. Podle policistů by však lidé neměli podceňovat povinnou výbavu kol, do které patří na příklad odrazky, osvětlení, zvonek a další. Pavlína Kubečková (pk)