Konec uzavírek?

Původně měly tamní opravy zabrat pouze dva měsíce, stavbaři ale nestíhali, a tak se otevření posunulo o pět týdnů – do neděle 5. října.

„Mohu potvrdit, že od pondělí 6. října se zastávka Adalbertinum zpřístupní řidičům i MHD. Neprůjezdná zůstane část třídy ČSA směrem k pivovaru. To ale bylo plánované od úplného začátku. Tento úsek by se měl otevřít do konce roku," vysvětlila tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Uzavírkám a souvisejícím objížďkám ve městě tedy zatím definitivně neodzvonilo. Nálepky staveniště by se tedy východočeská metropole měla zbavit někdy v zimě.

Linek se vrátí pět

Otevřením Mostecké ulice se uleví nejen řidičům, kteří museli centrum města objíždět, ale i cestujícím MHD.

Na své původní trasy se totiž vrátí rovnou pět frekventovaných spojů, a to linky číslo 2, 6, 11, 14 a 17.

Pondělkem se také otevře Jižní ulice na Slezském předměstí, kde se od prvního července opravovala kanalizace.Linka číslo 33, která zajíždí do Pod Strání, tam díky konci uzavírky nepatrně upraví trasu.

Některé objížďky zůstanou. Lince 18 a 19 se  změní jízdní řád, „třiatřicítce" upraví trasu

Hradec Králové - Vzhledem k rekonstrukci zbytku třídy ČSA některé objížďky zůstanou. Pro cestující se ale de facto nic nezmění, autobusy totiž budou jezdit tak, jak jsou lidé od začátku prázdnin zvyklí. Konkrétně půjde o linky číslo 16, 16Š, 23, 23Š, 27, 33 a noční autobusy číslo 53 a 54. „U těchto spojů se objízdné trasy nemění. Dál budou jezdit ze zastávky Zimní stadion na Komenského, poté na Soud a  Pospíšilovu třídu," potvrdil Deníku Leo Sedláček ze střediska hradecké MHD.

Rekordní opravy
Rozsáhlé letní opravy v krajském městě zasáhly kromě centra i okrajové části. Prvním červencovým dnem se začalo kopat například v Malšovicích, Slezském předměstí nebo v Labské kotlině. Úplně se také uzavřela nejvytíženější zastávka MHD ve městě – Adalbertinum. Tu dočasně nahradila zastávka mezi Komenského a Magistrátem města nazvaná jednoduše Soud. O tom, že letní opravy byly opravdu rekordní, svědčí i fakt, že změny se dotkly drtivé většiny spojů MHD. Lidé si ale podle Leo Sedláčka z DpMHK stěžovali jen minimálně: „Při letošních výlukách, jsme nezaznamenali větší negativní ohlasy směrem k dopravnímu podniku. Myslím, že se nám daří veřejnost správně informovat," řekl.

Vznikne nová objížďka pro 18 a 19

Novou objízdnou trasou budou od pondělí jezdit linky 18 a 19. Jejich trasa se prodlouží o zprůjezdněné Adalbertinum, přes Pražský most se ale budou vracet zpátky na Muzeum. Pokračovat pak budou přes Magistrát města, Soud a Komenského směrem na Třebeš.

Oběma linkám také pracovníci dopravního podniku upraví jízdní řád. Klíčová je pro lidi především „devatenáctka", která dopravně obsluhuje areál hradecké fakultní nemocnice. Veškeré informace budou přehledně vyvěšeny na autobusových zastávkách i webových stránkách www.dpmhk.cz.

Kde tedy od pondělí dál počítat s uzavírkami a objížďkami? Nadále zavřená zůstane část třídy Československé armády kolem krajského soudu a pivovaru. Zhruba do půlky listopadu se rovněž bude opravovat silnice mezi městskou částí Svinary a Nepasicemi. Další prodloužení oprav hlásí také most přes řeku Orlici na Gočárově okruhu blízko Malšovic. Stavbaři tam pracují už od konce března a dopravu tam brzdí nařízená třicítka. Uzavřen je navíc celý levý jízdní pruh.

Michaela Zumrová