Boj za práva rostlin a živočichů v lokalitě Na Plachtě v Hradci Králové tentokrát ekologům nevyšel, sídliště se zhruba 440 byty se má čile k světu. První tři bytové domy by dokonce měly být nahrubo hotové už během října. „Děláme všechno proto, aby se lidé mohli stěhovat během příštích letních prázdnin. Aby noví majitelé, kteří mají děti, se mohli už před začátkem školního roku v klidu usadit," říká nadšeně vedoucí projektu Petr Kulhánek. Pro ekology a další aktivisty je však rostoucí čtvrť v těsné blízkosti přírodní památky spíše velkým zklamáním. Developerovi oponovali mnohým, naposledy hrozbou světelného znečištění. Námitku ale krajský úřad, který má lokalitu v péči, smetl ze stolu. Podobným protestům totiž už čelil.

„Kraj už jednou tuto záležitost posuzoval a stejně jako v roce 2009 došel k názoru, že tento projekt nemůže mít významný vliv na uvedenou přírodní památku," uvedl už dříve Michal Friček z kanceláře hejtmana.

Developer budující Rezidenci Na Plachtě se navíc v nejbližších týdnech chystá zahájit prodej dalších zhruba 40 bytů z druhé etapy výstavby. Zájem je velký, těch z první „várky" už zbývá pár.