Po říjnových komunálních volbách v loňském roce to hradeckým zastupitelům chvíli trvalo, než si ze svých řad zvolili vedení města. Povedlo se tak až na poněkolikáté 28. prosince 2010. Dnes je tomu přesně 100 dní, co se nové osazenstvo čela hradeckého magistrátu snaží vést město. V politice bývá prvních sto dní ve funkci „dobou hájení“. Na sklonku loňského roku do primátorského křesla vyneslo dvacet hlasů hradeckých zastupitelů Zdeňka Finka z Hradeckého demokratického klubu. Vznikla koalice složená ze zástupců ODS, Hradeckého demokratického klubu (HDK), Volby pro město (VPM), TOP 09 a Doma v Hradci. Koalice v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu disponuje celkem 21 hlasy, v opozici je v komunálních volbách vítězná ČSSD, KSČM a Změna pro Hradec.

Na to, jak jim to vedení jde, jsme se ptali jednak jich samotných, ale slovo jsme dali právě také opozici. Předvolební programy téměř všech stran napříč politickým spektrem hlásaly hlavně otevření radnice veřejnosti a touhu po prošetření sporných záležitostí, kterých se minulé vedení podle nich dopustilo. V tomto směru se nové vedení poměrně snaží, což připouští i někteří z řad oponentů. Například podle poslankyně a zastupitelky Hany Orgoníkové ale k velké změně nedošlo. „Jde stále o hájení vlastních zájmů a ne zájmů města, což je nám líto,“ uvedla.

Uplynulý čas od ustavujícího zasedání zastupitelstva je však podle slov vedení radnice i jejich oponentů příliš krátký na konkrétní závěry. Většina vedení byla naprostými nováčky, museli se s chodem úřadu nejprve seznámit. Z jejich vyjádření však vyplývá, že se do toho pustili s vervou a několik „starých případů“, jako například sporný pronájem nebytových prostor sdružení Civitas per populi, parkovací systém, sklad oceli v Březhradě, se snaží řešit.

Jak jste vy sami spokojeni s novým vedením hradeckého magistrátu za uplynulých sto dní? Diskutujte !!!

„Snažím se o otevřenou radnici,“ říká primátor Zdeněk Fink

Co všechno se povedlo za uplynulých sto dní změnit? Především jsem se změnil sám. Z člověka unaveného dlouhým a neproduktivním vyjednáváním o možné koalici, v člověka unaveného prací. A to je pro mne opravdu pozitivní změna. Jinak nemohu říct , že jsem něco sám změnil. Snad jen to, co člověk dokáže šířit sám kolem sebe . Ve spolupráci se všemi náměstky, zaměstnanci magistrátu , na které dohlédnu, se snažím o otevřenou, dobře pracující radnici. Ne vše se daří. Bylo by mi nesmírně trapné mluvit o konkrétních krocích a úspěších. Ony totiž skoro žádné nejsou. Ani nemohou být, je to příliš krátká doba. Myslím, že více změn bude patrných tak od července. Ale celá filozofie změn nebo úspěchů je mi tak trochu proti mysli. Prostě dali jsme se na to a musíme všichni poctivě pracovat s maximální odpovědností, neuhýbat v názorech, nevyvlékat se z nutných rozhodnutí. Zavedl jsem primátorské středy jednou za 14 dní odpoledne a lidé chodí a svěřují se. Mám z jejich důvěry dobrý pocit. Připomíná mi to práci v ordinaci. Bylo dokončeno koaliční prohlášení. Uvidíme , jak ho dokážeme naplnit. Snažíme se dát do pořádku Itegrovaný plán rozvoje města, kde se mnohé zaspalo. Zmizel vrak lodi Čechie, ale to nebyla moje nebo naše zásluha. Máme rozbité chodníky, ulice, resty zejména v drobných investicích. Není se , zatím, čím chlubit. Zeptejte se mě za rok. Budu–li ještě primátorem , rád vám odpovím.