„Stoletých lidí bylo k poslednímu prosinci na Hradecku deset,“ uvedl Pavel Jelínek ze statistického úřadu v Hradci. Přímo v krajské metropoli přesáhly magickou hranici sta let dvě ženy.

Jednou z nich je Helena Kovářová, která letos v srpnu oslaví 102 let. „Maminka žije střídavě u mě a v chlumeckém Domově důchodců V Podzámčí,“ řekla její dcera Helena Stránská. „Její život se obešel bez nepříjemných zvratů, až na jednu výjimku. Velmi ji zasáhlo, když musela sledovat pohřeb její tehdy třiačtyřicetileté dcery. Není asi nic horšího, než přežít své vlastní dítě.“

„Oba její sourozenci se dožili vysokého věku. Sestra zemřela v sedmaosmdesáti a bratr v pětadevadesáti letech. Maminka jedla celý život velmi střídmě. Byla ale výborná kuchařka a všechny recepty si zapisovala, takže budou zachovány pro další generace,“ říká dcera.

Starat se o stoleté lidi bývá podle ředitelky domova Jany Šimečkové jednodušší, než o nemocného sedmdesátníka. „Helena Kovářová je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Když na ni mluvíme, tak vnímá. Rozhodně ví, o čem je řeč.“

Sociální pracovníci se shodují, že na Hradecku jsou lidé plni sil i ve vysokém věku. „Hradec je město, které se o své seniory dokáže dobře postarat. Mám na mysli kvalitní pečovatelské služby, ale i další organizace, které pro ně plánují různé aktivity. Díky tomu u nás žije více než 600 osmdesátiletých lidí,“ dodal mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Pavlína Kubečková