Stolpersteine neboli Kameny zmizelých připomenou oběti holocaustu s posledním bydlištěm v Hradci Králové. „Iniciativa Kameny zmizelých vyjadřuje úctu obětem holocaustu formou položení pamětních kamenů do dlažby v blízkosti jejich posledního bydliště. V Hradci Králové bude takto připomenuto několik rodin,“ informovalo Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které se na projektu podílí.

Pokládka pamětních kamenů se uskuteční 2. října na adresách Velké náměstí čp. 151 a Ulrichovo náměstí čp. 762.

Ještě předtím mají Hradečáci možnost se o tragických osudech rodin dozvědět více informací na besedě. Hosty komponované besedy budou Alžběta Langová ze Státního okresního archivu Chrudim, ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek a historička Muzea východních Čech v Hradci Králové Zdeňka Kulhavá. Beseda se koná 25. září od 17 hodin v přednáškovém sále muzea. Vstup je zdarma.

Stolpersteine

Kameny zmizelých vycházejí z projektu německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Do jejich mosazného povrchu jsou vyryty jména obětí s rokem narození, datem a místem deportace a jejich osudem. Obvykle se umisťují do dlažby před posledním místem bydliště. V Královéhradeckém kraji již jsou kameny zmizelých například v Chlumci nad Cidlinou, Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce, Jičíně či Trutnově.

Na projektu se kromě muzea podílí Magistrát města Hradec Králové, Státní okresní archiv Hradec Králové, Státní okresní archiv Chrudim a Židovská obec v Praze.