Až do odvolání platí kvůli extrémnímu suchu na celém území Hradecka přísný zákaz odběru povrchových vod a vod ze studní a vrtů. Vyhlášku vydal královéhradecký magistrát s ohledem na doporučení Povodí Labe. Opatření se nevztahuje na užívání pitné vody ani čerpání vody pro potřeby osobní hygieny a případné odběry ve veřejném zájmu.

Dodržování vyhlášky budou ve všech 81 obcích na Hradecku kontrolovat pracovníci vodoprávního úřadu. V Hradci také strážníci městské policie. „Budeme obcházet domy a lidem připomínat, že odebírat vodu nesmí. V případě porušení vše zadokumentujeme a ve správním řízení to bude řešit odbor životního prostředí," upřesňuje ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Přímo policie rozdávat pokuty nesmí – podle zákona by ale fyzické osobě mohla při porušení hrozit finanční sankce až 50 tisíc korun.

Podobný zákaz Hradecko nepamatuje v hluboké historii. Povodí Labe ve svém zdůvodnění přiznává, že situace je mimořádná a vývoj hydrologické situace z dlouhodobého hlediska nepříznivý. „Z průběžného měření je zřejmé, že hladiny podzemní vody, především mělčího charakteru, se pohybují pod hranicí sucha. Ve srovnání s předchozím měsícem hladiny podzemních vod v měsíci červnu klesaly a pokles je zřejmý i ve srovnání se stejným měsícem v roce 2014," píše se ve zprávě.

O zákazu vědí

Datovými schránkami dorazila informace o zákazu čerpání povrchové vody také do všech dotčených obcí. „Víme o tom. Vyhláška přišla sice až v pátek po pracovní době, ale udělali jsme opatření. Vyhlásili jsme informaci místním rozhlasem a v pondělí vyvěsíme zákaz také na úřední desce města. Není to ale moc příjemné. Spousta lidí zde má své vlastní studny, které jsou plné vody. Když nebudou moci zalévat, uschne jim úroda na zahrádkách," vysvětluje Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem.

(Více o tématu čtěte již nyní v Hradeckém deníku na straně 3 nebo odpoledne na našem webu.)