Žaloba ke správnímu soudu, stížnost premiérovi i žádost o pomoc veřejné ochránkyně lidských práv. Přesně těmito kroky se hradecká střední škola High School Sion brání proti rozhodnutí kraje. Ten v minulých dnech zamítl rozšíření kapacity školy ze současných 200 na 480 a schválil pouze 40 nových míst, což je – dle vyjádření Sionu – pro školu likvidační.

Přerušení studia

Pokud do věci nezasáhne ministerstvo školství, kam nyní míří zástupci školy i kraje, a počet žáků nenavýší, má škola jen dvě možnosti: nepřijímat po dobu dvou až tří let žádné studenty, což by ovšem vedlo k jejímu zániku, nebo přerušit dálkové studium. „To znamená, že by žáci zasypali svými žádostmi ministerstvo školství a žádali by, aby vyřešilo jejich vzdělávání. Jde totiž o učitelky, které ze zákona potřebují doplnit vzdělání vzhledem ke své profesi," myslí si ředitel Křesťanského centra Sion, které školu zřizuje, Denis Doksanský.

Porušili zákon?

Radní pro školství Táňa Šormová oponuje argumentem, že škola porušila zákon, když si množství žáků navýšila bez souhlasu. Ve školním roce 2014/2015 jich totiž měla víc, než její kapacita umožňovala. Další navýšení počtu žáků školy odmítá s odkazem na demografický vývoj, kdy řada krajských středních škol doslova bojuje o přežití a na pořadu dne je jejich slučování. „Mě osobně přesvědčili, že navyšovat ne," vyjádřila se už dříve radní Šormová.

Spor o „dálkaře"

Soukromá církevní škola nadlimitní počty žáků přiznává, ovšem podotýká, že k nim došlo kvůli liknavosti ministerstva, které o navýšení kapacity žádalo už před dvěma roky. „Paní radní nedává přesné informace, realitu trochu posouvá. Ke 30. 6. 2015 máme 203 žáků, takže jsme o tři žáky nad limit, což je jen drobné navýšení. Celý spor se týká hlavně dálkového studia, protože i kdybychom řešili pouze denní studium, tak i s počtem žáků, které jsme přijali od září, bychom měli 177 žáků. Pouze tehdy, kdybychom přičetli dálkové studenty, tak bychom byli nad limity," vysvětluje Denis Doksanský.

„Dálkaři" by počet žáků v novém školním roce navýšili na 257. „Je to absurdní. Počty dálkových studentů přeci nijak nezasahují do kapacit krajských škol," žasne ředitel centra.

Více než 60 uchazečů o dálkové studium neví, zda do školy letos na podzim nastoupí či ne

Studenti s transparentem na zasedání krajského zastupitelstva.Hradec Králové - Více než 60 uchazečů o dálkové studium nyní čeká několik týdnů nervozity. Oficiálně přijati jsou, zda ale do školy skutečně nastoupí, rozhodne ve správním řízení ministerstvo. Jasněji by mělo být nejdéle do 1. září.

Dálkový obor Předškolní a mimoškolní pedagogika, který hodlala škola Sion letos otevřít, je jediným svého druhu v kraji. Čtyřleté studium je zakončeno maturitou a nastoupit do něj mohou i lidé bez středoškolského vzdělání.

„Jsme jediní v kraji a jedni z mála v České republice, kteří tuto formu studia nabízí. Jezdí k nám lidé od Chebu až po Valašské Meziříčí," potvrzuje ředitel centra Sion Denis Doksanský. Podobné vzdělání v kraji nabízí například hradecká soukromá obchodní akademie. Dvouleté studium zde ale dálkově mohou absolvovat pouze držitelé maturitního diplomu, bez středoškolského vzdělání lze studovat jedině v denní formě, což je pro pracují takřka nemožné. „V příštím školním roce budeme mít zhruba 34 dálkových studentů, kteří obor zakončí maturitní zkouškou," informovalo Deník vedení soukromé „obchodky".

Pedagogiku pro mateřské školy nabízí také Univerzita Hradec Králové – a to i v kombinované formě. Jde ale o bakalářské studium, na které bez předchozího středoškolského vzdělání nelze navázat.

„Kraj de facto nutí žáky, aby namísto škol, na které by chtěli jít studovat, si museli vybrat krajské školy, na které nechtějí. To je nesprávné a nespravedlivé," míní ředitel centra Denis Doksanský a dodává, že navýšení limitu počtu žáků stát nic nestojí. Sion je totiž nestátní zařízení, která na rozdíl od těch krajských dostává finance za reálný počet žáků, bez ohledu na kapacitu.

Vedení církevní školy Sion nyní doufá, že ministryně školství Kateřina Valachová rozhodne v jeho prospěch a kapacitu navýší bez ohledu na stanovisko kraje, jež nemusí být pro stát závazné.