Měsíc a půl po původním termínu předala stavební firma Strabag městu Riegrovo náměstí před hlavním železničním nádražím. Generální rekonstrukce za zhruba 180 milionů korun má však podle vedení radnice stále řadu vad na kráse.

„Některé úseky jsou nekvalitně zadlážděné, je to vidět zejména u laviček a mříží. Druhou část dlažby snad museli dělat amatéři. Ani plocha u parčíku není podle našich představ. Musí se to předělat,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

Společnost Strabag nedostatky na dlažbě uznala a slíbila brzkou opravu. Část problémů podle vedení firmy zavinil jiný dodavatel.

„Při rekonstrukci náměstí byly výrobcem laviček omylem dodány kamenné kruhovité lavičky, které mají jiný poloměr, než požaduje architekt stavby. Dohodli jsme se, že vyrobí a dodá nové lavičky do konce března 2009,“ uvedla mluvčí firmy Strabag Miroslava Köhlerová.
Nedodělky však podle radnice nebrání k využití plochy pro městskou dopravu.

„Většina náměstí je provozuschopná. Po kolaudaci čekáren a dalších staveb, což by mělo být do dvou týdnů, najedou k zastávkám první autobusy,“ řekl Josef Malíř.

Po odstranění nedostatků bude následovat kolaudace povrchů na náměstí. Podle odhadu vedení radnice by rekonstrukce mohla definitivně skončit do Vánoc.

„Pak nastoupí další fáze, a to vyčíslení penále za překročení termínu. Podle smlouvy jde o 150 tisíc korun za den,“ dodal náměstek primátora.
Strabag nejprve tvrdil, že za zpoždění může částečně město. Dnes se k pokutě odmítá vyjádřit. „Žádné penále nám dosud nebylo naúčtováno, proto o něm nebudeme spekulovat,“ řekla Köhlerová.

Radnice chce jít kvůli penězům i k soudu. Ten už řeší spor Strabagu s dopravním podnikem o 80 milionů korun za stavbu nádraží.