Co rozhoduje při nákupu potravin? Jak zdravě se lidé stravují? Je určujícím faktorem cena, či kvalita jídla? Od všeho zřejmě trochu. Rozvrstvení obyvatel je pestré a nedá se jednoznačně říct, že Češi jedí zdravě nebo nezdravě. Podle projektu Food jedí Východočeši nejzdravěji z celé České republiky.

Zdravé jídlo podle průzkumu upřednostňuje skoro každý druhý člověk v Královéhradeckém i Pardubickém kraji. Průzkum se uskutečnil v druhé polovině roku 2010. Odpovídalo více než 10 tisíc respondentů . Průzkum jasně prokázal, že zdravou stravu ve východních Čechách volí zejména ženy „I muži kvalitní a zdravé jídlo upřednostňují častěji, než je v tuzemsku běžné. Zajímavá je i skutečnost, že v obou východočeských krajích je ve srovnání s dalšími kraji méně „gurmetů“, tedy lidí, kteří milují delikatesy a za jídlo jsou ochotni utrácet i vyšší finanční částky,“ uvedla Daniela Pedret, marketingová ředitelka společnosti Edenred. Ale i tak lidé u nás mají ve stravě pořád co dohánět. Důležité je umět dobře sestavovat jídelníček. Ten správný by měl zohledňovat mnoho faktorů. „Optimální jídelníček má každý člověk volit podle svého metabolického nastavení, jako je hodnota tak zvaného bazálního metabolismu. Dále by měl zohlednit své cíle, jako jsou redukce a udržování váhy. Významnou roli hraje také rodinná anamnéza,“ prohlásila poradkyně pro výživu Lenka Svobodová,

Zdravou výživu lze pořídit i v Hradci

V poslední době se u nás hojně objevují obchody se zdravou výživou. Několik jich má i Hradec. „ Bio potraviny z mého pohledu nejsou nálepkou. BIO je pro mě označení produkce z ekologického zemědělství, za níž je poctivá práce mnoha lidí, kteří přemýšlejí o svém životě z hlediska trvale udržitelného života. Navracejí půdě život, krajině rozmanitost, potravinám kvalitu, obchodu poctivost,“ řekla Jana Lukešová z hradeckého obchodu Bazalka.

Strava, kterou pozřeme, je velmi důležitá nejenom pro zasycení, ale i výživovou hodnotu. Jídlo nám může být prospěšné a škodlivé zároveň. „Jak již kdysi dávno řekl Hippokratés: 'Jídlo je našim lékem.' Stejně to platí i obráceně. Každý z nás má jiný práh citlivosti na nevyvážené zatěžování svého organismu, takže nelze obecně popsat důsledky nevyvážené stravy na jednotlivce,“ doplnila Lukešová. Správný jídelníček by měl obsahovat kvalitní české potraviny. Obecně platí jíst pomaleji, nejlépe v sedě a nikoli do prasknutí.

Evropa a my: Kde se jí zdravěji

Bohužel platí, že země bývalého východního bloku mají nepsanou nálepku velkých popelnic Evropy. U nás stále nejsou vládou striktně zakázány některé škodlivé látky, jež by v zemích od nás na západ neuspěly. U velké skupiny lidí pořád platí, že nejlevnější znamená nejlepší.

A globálně řečeno, český trh dostává, oč si říká, na základě křivky nabídky a poptávky. Z různých srovnávacích testů vyplývá, že některé potraviny, které se prodávají u našich západních sousedů, u nás vůbec nejsou k mání.

Vyvážený jídelníček

Doporučené potraviny
celozrnné produkty zelenina
málo tučné maso
odtučněné sýry
náhražky masa na bázi vaječného bílku
kvalitní rostlinné oleje
chlazené mořské ryby niklo mrazené
rybí tuk

Nedoporučené potraviny
hamburgery
hranolky
smažená jídla
potraviny z automatů
sladká jídla…