Přesto jim však nadváha i obezita stále hrozí. Největší potíže mají žáci se snídaněmi a svačinami. Čtvrtina dětí z Hradecka si raději ranní pokrm odpustí. Přitom podle odborníků je první jídlo dne tím nejdůležitějším. „Snídaně je základem pro celý den.

Rodiče by se měli snažit naučit dítě snídat. Neměli by ho však nutit násilím nebo ho držet u stolu. Pro dítě by se měla stát snídaně radostí,“ říká Lenka Svobodová, poradkyně pro výživu a pohyb z Hradce Králové.

Ruku v ruce s pravidelnou a zdravou stravou, kterou podle průzkumu dodržuje 60 procent hradeckých školáků, jde také pohyb. S tím už jsou v poslední době žáci na štíru.

„Dítě by mělo mít pravidelnou pohybovou aktivitu dvakrát či třikrát týdně. Dobrým způsobem motivace jsou různé kroužky. Příkladem by měla jít i celá rodina,“ říká Svobodová.

Mladá generace však dává přednost spíše počítačovým hrám než sportu. Přes dvě hodiny denně u něj prosedí 52 procent žáků z regionu.

„Pro děti je důležité zvýšit energetický výdej aktivitami ve volném čase. Je potřeba, aby byl pohyb spojen s příjemným prožitkem. Děti si tyto pozitivní emoce jinak nahrazují, například prostřednictvím počítačových her. Únava a příjemný pocit je totiž srovnatelný s pohybem nebo sportovním utkáním po stejně dlouhou dobu. Ale účinek na zdraví je výrazně horší,“ uvedl Martin Matoulek z První lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Současně s pravidelným jídelníčkem by měli rodiče své ratolesti naučit jíst celozrnné potraviny a vyvarovat se pokrmům rychlých občerstvení.

„Dítě vidí ve své rodině vzor. Pokud se jeho rodiče stravují hamburgery, pak nevidí důvod, proč by nemělo taky,“ dodala Svobodová.

DĚTI Z HRADCE KRÁLOVÉ JEDÍ NEJZDRAVĚJI Z CELÉ ČESKÉ REPUBLIKY

Většina českých dětí ve věku 11 až 15 let pravidelně sportuje, 55 % z nich se věnuje sportovním aktivitám dokonce více než dvakrát týdně. U královéhradeckých dětí je to ještě o tři procenta více. Dvě třetiny z nich navíc dávají přednost zdravým jídlům, čtvrtina si pak neopomene dát ke svačině nějaké ovoce nebo zeleninu. Vyplývá to z dotazníkového průzkumu mezi 220 dětmi z Hradce Králové, který proběhl v závěru roku 2008. Anketa byla součástí zastávek druhého ročníku Jízdy kuchařů YesNeYes, jež se konala v rámci celostátního edukačního projektu Žij Zdravě financovaného Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR.

Mezi nejoblíbenější sporty královéhradeckých dětí patří především fotbal, plavání, cyklistika, lyžování a bruslení. Velmi oblíbenou pohybovou aktivitou je také tanec. Svůj volný čas tráví děti ale stále častěji u počítače. Přes dvě hodiny denně u něj prosedí 52 % dětí z Hradce Králové. „Pro děti je důležité zvýšit energetický výdej aktivitami ve volném čase. Je potřeba, aby se do tohoto snažení zapojila celá rodina a aby byl pohyb spojen s příjemným – emotivním – prožitkem. Děti si tyto pozitivní emoce jinak nahrazují například prostřednictvím počítačových her. Únava a příjemný pocit po 3hodinovém hraní je totiž srovnatelný s pohybem nebo sportovním utkáním po stejně dlouhou dobu. Ale účinek na zdraví je výrazně horší!“ uvádí MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.

Celých 75 % dotazovaných dětí z Hradce Králové uvádí, že dává přednost zdravým jídlům. Přesto mezi nejoblíbenějšími pokrmy figurují především pizza, tradiční česká kuchyně, ale i zelenina, zeleninové saláty a ovoce. Takřka čtvrtina královéhradeckých dětí vůbec nesnídá, na obědy do školní jídelny nechodí 16 % z nich. „Pro dnešní dobu je bohužel typické, že stále někam spěcháme – nemáme čas snídat, svačit apod. Místo nedělního oběda vezmeme děti raději do některého řetězce fast-foodů. Nemůžeme se tedy divit tomu, že velká část adolescentů nesnídá či neobědvá nebo konzumuje zcela nevhodné potraviny, což samozřejmě přispívá ke vzniku obezity,“ varuje MUDr. Jitka Housová, Ph.D. z III. Interní kliniky VFN a 1. LF UK.

75 % královéhradeckých dětí dává přednost zdravým jídlům (60 % celá ČR)
60 % královéhradeckých dětí si myslí, že jí zdravě (50 % celá ČR)
30 % královéhradeckých dětí drželo, drží nebo se chystá držet dietu (30 % celá ČR)
14 % královéhradeckých dětí má pocit, že má nadváhu (20 % celá ČR)
53 % královéhradeckých dětí jí 3 – 5x denně (57 % celá ČR)
24 % královéhradeckých dětí ráno nesnídá (24 % celá ČR)
16 % královéhradeckých dětí nechodí na obědy do školní jídelny (19 % celá ČR)
11 % královéhradeckých dětí si vezme po ránu ovoce nebo zeleninu (10 % celá ČR)
58 % královéhradeckých dětí pravidelně sportuje více než 2x týdne (55 % celá ČR)
52 % královéhradeckých dětí tráví u počítače denně více než dvě hodiny (43 % celá ČR)
16 % královéhradeckých dětí vůbec nesportuje nebo pouze v rámci tělesné výchovy (16 % celá ČR)

Zdroj: Dotazníková anketa Žij Zdravě mezi 220 dětmi ve věku 9 – 15 let ze dvou základních škol v Hradci Králové, prosinec 2008

Další informace naleznete na internetových stránkách www.YesNeYes.cz a www.ZijZdrave.cz.


Pro více informací kontaktujte AMI Communications, tel.: 234 124 112
David Vondruška, e-mail: david.vondruska@amic.cz

O PROJEKTU ŽIJ ZDRAVĚ
Projekt Žij zdravě, financovaný z fondu prevence VZP ČR, je celostátní edukační kampaň, jejímž cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o obezitě jako vážném celospolečenském problému, přispět ke změně chování českého obyvatelstva a napomoci k dodržování tzv. Rovnice zdravého života, která říká: lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít. Součástí projektu je internetový portál www.ZijZdrave.cz plný užitečných rad odborníků, celostátní výzkum veřejného mínění věnovaný problematice nadváhy a obezity, jídelníčky pro základní školy, reklamní kampaně nebo pravidelné měsíční newslettery zaměřené především na zdravé stravování. Dětem je určena Jízda kuchařů YesNeYes po českých základních školách a internetové stránky plné zábavy i poučení www.YesNeYes.cz.

Projekt Žij Zdravě vznikl v roce 2007 za podpory Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.