Hned ve dvou městech Královéhradecka zastupitelstva rozhodla, aby tu kvůli větší bezpečnosti a veřejnému pořádku začali zkraje letošního roku sloužit městští strážníci. Ve Smiřicích, kde zatím strážníky neměli, budou dva a v Třebechovicích, které se k této službě vracejí po čtrnácti letech, pak čtyři.

„Někdy to bylo neúnosné a myslím si, že se nám vynaložené prostředky vrátí zpět. V podobě klidu v ulicích,“ řekl Deníku starosta Smiřic Luboš Tuzar. Podle něho se stávalo, že po diskotékách byly v ulicích města vysypané koše, zohýbané nebo ulomené dopravní značky.

Jak dodal, první ze strážníků nastoupil již nyní v lednu, druhý se připojí začátkem února. „Měli jsme trochu potřebného štěstí, protože jsou to zkušení strážníci a již proškolení, takže nemusíme čekat delší dobu, než začnou na klid a pořádek ve městě dohlížet,“ vysvětloval Tuzar. Provozní náklady zatím odhaduje na 850 tisíc korun ročně. Podle smiřického starosty oba strážníci budou sloužit ve směnách a v různých denních a nočních, jak bude potřeba. Služebna je přímo na městském úřadě, k dispozici budou mít auto a také jízdní kola.

„Auto je určeno k výjimečným případům. Raději bychom strážníky viděli, jak procházejí ulice pěšky nebo je případně projíždějí na kolech. Jde spíš o to, že další části Smiřic, například Trotina nebo Rodov, jsou od města vzdálené dva až tři kilometry,“ doplnil Luboš Tuzar.

Vlastní strážníky od ledna mají také Třebechovice pod Orebem. Městská policie tu již byla, ale v roce 1998 ji město zrušilo. V uplynulých šesti letech tu pomáhaly hlídky městské policie z Hradce Králové.

„Strážníci zde vloni například řešili více než deset stížností, dva správní delikty proti živnostenskému zákonu. Zajišťovali například stěhování betléma, výpravčímu pomáhali s neukázněnými cestujícími. Z těch závažnějších namátkou jeden případ výskytu drog, trestný čin týrání psa či více než třicet přestupků na úseku ochrany před alkoholem. Celkem jsme evidovali za uplynulý rok 298 událostí,“ dodal k výkonu hradeckých strážníků v Třebechovicích pod Orebem Miroslav Hloušek, ředitel Městské policie Hradec Králové. Příjmy z pokut v Třebechovicích pod Orebem dostávala krajská metropole. V loňském roce to celkem bylo o 38 700 korun.

„Šlo o služby tak jednou v týdnu a zjistili jsme, že to už jednoduše nestačí. Roste tu agresivita některých skupin, je tu i otázka podezření s nabízením drog,“ řekl již dříve starosta Třebechovic pod Orebem Jiří Němec.

Zatímco krajské metropoli za půjčování strážníků ročně město platilo 480 tisíc korun, nyní radnice odhaduje, že za čtyři strážníky ročně vydá zhruba dva miliony korun. „Zatím se jedná opravdu jen o odhady, v případě klidu a větší bezpečnosti ve městě bychom rozhodně neměli na peníze hledět nebo na nich nějak šetřit. Hlavně nám záleží na tom, aby byl ve městě klid a pořádek. Zákonitě počítáme s tím, že se noví strážníci nebudou věnovat jen samotnému centru města. Zapomínat nemohu ani na čtyři místní části: Krňovice, Nepasice, Štěnkov a Polánky,“ uvedl třebechovický starosta Němec.

Zatím jsou v Třebechovicích pod Orebem k dispozici dva městští strážníci, další dvojice prochází školením. Služebnu mají v Tyršově ulici v tzv. „Simonově vile“, kde jsou zároveň rehabilitace či ordinace lékařů.

„Počítáme s tím, že všichni čtyři začnou sloužit v březnu naplno. Chceme, aby byli v ulicích vidět, takže většinou budou chodit pěšky. Počítáme také s tím, že jim koupíme kola a částečně budou využívat také auto. To ovšem jen v nutných případech, například při odchytu zatoulaných psů,“ doplnil starosta Třebechovic Jiří Němec.