V té chvíli měli feťáci mnoho názvů. Poběží tudy dítě, které nemá ještě rozum, uvidí oranžovou stříkačku a bude si myslet, že je to hračka. A je na problém zaděláno," vypráví svoji zkušenost s povalujícími se injekčními stříkačky v krajském městě Vladimír Petráň z Hradce Králové.Volat strážníky

Pokud kdekoliv uvidíte ležet injekční stříkačku, tak neváhejte zavolat na městskou policii. Rozhodně s ní nemanipulujte sami. Vystavujete se tak riziku, že se nakazíte virem HIV, žloutenkou či jinými krví přenosnými nemocemi. „Strážníci na území města nalezli nebo byli občany upozorněni na 553 volně ležících injekčních stříkaček. Bezprostředně v blízkosti dětských hřišť bylo za letošní rok nalezeno šest injekčních stříkaček. Hradec Králové patří v celorepublikovém průměru k bezpečným městům," říká Eva Čížková, mluvčí Městské policie Hradec Králové.

Nejen v průběhu letních měsíců hradečtí strážníci kontrolují dětská hřiště a pískoviště, a to především proto, aby se předešlo možnému nebezpečí, které dětem hrozí při manipulaci s injekční stříkačkou nebo jiným zdravotně závadným materiálem. Kontrolují se dětská hřiště a parky v centru i v okrajových částech města. Případně nalezené injekční stříkačky hlídky umísťují do speciálních kontejnerů, v nichž jsou pak odborně likvidovány.

K další již tradiční letní akci patří kontrola zaparkovaných vozidel. Vykradených automobilů v poslední době přibývá, a tak strážníci vyrazili do ulic s akcí nazvanou Auto není trezor. „V místech, kde parkuje větší množství vozidel, a která skýtají zlodějům určitou anonymitu, například na parkovištích u nákupních center, u koupališť a na velkých sídlištích, upozorňují řidiče na nebezpečí krádeží," dodává Eva Čížková.

Schovejte si cennosti

Viditelně odložené cennosti totiž lákají zloděje. Lidé si neuvědomují, že auto není trezor a parkoviště působí jako anonymní nepřehledné místo. Nejlepší prevencí krádeží je nenechávat ve vozidle viditelně odložené věci. „Není nic neobvyklého, když se při kontrolách nacházejí ve vozidlech viditelně odložené kabelky, kufříky, batůžky a tašky. Nejednou na palubní desce leží peněženka, mobilní telefon, navigace, ale i finanční hotovost. To všechno láká zloděje," upozorňuje Eva Čížková.

Strážníci nepřítomnému řidiči, který si ve vozidle viditelně odložil cennosti, vloží za stěrač letáček s upozorněním na nebezpečí krádeže. Majitelé vozů by si měli uvědomit, že škoda způsobená rozbitím okénka, či poškozením zámku je často větší, než hodnota ukradených věcí.

OČIMA JANA PRUŠKY

Feťáci pryč!

Jak se může ocitnout injekční stříkačka v písku na hřišti, kde si hrají malé děti? Tam, kam je rodiče dávají v domnění, že v ohrádce se jim nemůže nic stát.

Když už si musí tito lidé píchat takové svinstvo, tak ať to dělají někde schovaní a hlavně tím neotravují život ostatním. Možná trochu sobecký názor, ale nerad bych se nakazil nějakou nepěknou nemocí. A natož, aby po doktorech muselo běhat nějaké malé dítě, které by si následky neslo celý život.

Proto dávám klobouk dolů před prací strážníků, kteří riskují své zdraví a zbavují město tohoto plevelu. Svoji zásluhu určitě mají i různá centra pro drogově závislé, která injekční stříkačky vyměňují.

A vy milí feťáci, pokud si chcete ničit život, je to vaše rozhodnutí, ale náš život nechte na nás a běžte pryč…