Ano, Hradci Králové se zatím ta nejhorší zpráva vyhýbá.

Kvůli požití pančovaného alkoholu tady dosud nikdo nezemřel. A to se počet obětí jedovatého pití vyšplhal 
v Česku během středy už na celých šestnáct.

Přesto se vlna strachu vlila i do hradeckých ulic. „Vzhledem k počtu obětí se jedná o katastrofu, která je navíc svou plíživostí a plošným rozsahem zákeřná a hůře kontrolovatelná," přiznal primátor Zdeněk Fink, že ani Hradec nemůže být klidný.

Proto jsou ve střehu také instituce, které mohou pomoci problém zahnat do kouta: republiková policie, hygienická stanice, obchodní inspekce, celní ředitelství a zemědělská a potravinářská inspekce. „Všichni velmi úzce spolupracují," ujistila Magdalena Vlčková, tisková mluvčí magistrátu.

Zvláštní úkol si pak do své režie vzali městští strážníci. Zjednodušeně řečeno varují ty, jichž by se nebezpečí pozření drinků „vylepšených" metylalkoholem bezprostředně dotýká.

„Komunikujeme hlavně 
s těmi občany, kteří jsou bez domova a přebývají na odlehlých místech a svou životní situaci mnohdy řeší za pomoci alkoholických nápojů," vysvětlil ředitel strážníků Miroslav Hloušek. „Jim strážníci vysvětlí rizika spojená s požitím metylalkoholu. Věnují se také občanům, kteří se pohybují v denních i nočních hodinách na ulici," doplnil.

„Lidé by měli být maximálně opatrní při svých nákupech a požívání alkoholických nápojů, ať už jsou kdekoliv. Opatrnost je však na místě nejen v těchto, ale i v příštích dnech," přidal se k varování šéfa strážníků také primátor Fink.

Když je levné 
smrtící…

Poznámka Jiřího Fejgla:
Henry Ford, bard mezi americkými podnikateli, proslul nejen tím že v Detroitu postavil automobilovou supertovárnu, ale také výrokem, který platí i po mnoha desítkách let: „Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci."

Jeho teze byla čistě materialistická. Koupím si něco levného – a tudíž méně kvalitního – vydrží mi to kratší dobu a budu muset utratit peníze za další věc. Boty, oblečení, auto, vlastně cokoli, 
tenhle zákon je neměnný.

V Česku posledních dnů však jeho slova dostávají drsný náboj. Už nejde o peníze, už jde o život. A to (bohužel) není nějak přehnaně řečeno. Levný alkohol, tedy pančovaný všemožnými sajrajty, totiž zabíjí. Ve středu odpoledne měl na kontě šestnáct obětí, což zřejmě nebude konečné číslo.

Protizbraň je přitom jednoduchá – podle vzoru Henryho Forda. Levné v tomto případě totiž znamená nebezpečné.