Největší problémy má na Rychnovsku Městská policie v Kostelci a Týništi nad Orlicí. „Nejčastěji se potýkáme s cizinci. Často nám vyhrožují ještě před tím, než vůbec vysvětlíme, o co jde. Straší ukrajinskou mafií, že nepřežijeme my nebo dokonce naše rodina,“ uvedl velitel Městské policie v Kostelci Petr Černohorský.

V Týništi nad Orlicí nedávno strážníkům vyhrožoval opilý Mongol. „Museli jsme ho vyvést z vlaku, kde pohoršoval, a zavolat mu záchrannou službu. Nadával nám a vyhrožoval, že si zaplatí pár Ukrajinců, a ti nás zmlátí,“ popsal situaci velitel týnišťských strážníků Martin Štěpánek.

Přestože výhružky znějí děsivě, strážníci si z nich těžkou hlavu nedělají. „Je pravda, že situace poslední dobou graduje, ale už jsme si zvykli. Těžké to může být pro nově příchozí. My spíš vtipkujeme, kolikrát jsme za tuhle službu už mrtví,“ vysvětlil Černohorský.

Strážníci přitom prakticky nemají šanci se proti podobným útokům bránit. Útočník by mohl dostat pokutu, pravděpodobně by ji však stejně nezaplatili. „Dávat jim pokutu nemá vůbec smysl. Například cizinec, co nám vyhrožoval minule, způsobil zpoždění vlaku. Musela se kvůli němu přivolat sanita, a on neměl ani zdravotní pojištění. Ani tohle nikdy nezaplatí, natož pokutu,“ popsal situaci Štěpánek.

Podle příslušníků městské policie je případů vyhrožování tolik, že by ani neměli čas se jimi zabývat. „Bylo by to příliš složité z hlediska administrativy a dokazování. Navíc, nikdy své výhružky nesplnili. Pokud je strážník napaden pouze slovně a ne fyzicky, mávneme nad tím rukou,“ podotkl Petr Černohorský.

Přestože v podobných případech častěji figurují cizinci, ani čeští občané nebývají výjimkou a často se nezdráhají strážníka slovně napadnout.

(Lucie Kudláčková)