Mezi školy, kde skládali žáci přijímací zkoušky nejlépe, patřilo tradičně Gymnázium Josef Kajetána Tyla v Hradci Králové. „Na tuto školu jsem měl dobré ohlasy a dnes můžu potvrdit, že jsem tady spokojený,“ vysvětluje volbu Tobiáš Chládek. Přiznává, že v 9. třídě ještě neměl o svém budoucím povolání jasno, a tak zvolil právě gymnázium.

„Přípravu na přijímačky jsem příliš nehrotil,“ říká dnes šestnáctiletý student prvního ročníku: „Jednou týdně jsme měli přípravu na přijímačky z češtiny a matematiky a k tomu jednou týdně jsem chodil na soukromé doučování z matematiky. K tomu jsem si vyzkoušel přijímačky nanečisto,“ vzpomíná Tobiáš. K přijetí mu pomohlo i 9. místo v krajském kole zeměpisné olympiády. „V přijímacím řízení jsem skončil kolem 50. místa. Kdybych ty body z olympiády neměl, tak bych skončil kolem hranice přijetí,“ dodává mladík.

Přijímací zkoušky. Ilustrační foto.
Přijímačky v plném proudu. Víme, z jakých škol Hradecka je žáci zvládají nejlépe

Gymnázium známé pod zkratkou GJKT skončilo podle unikátních dat pocházejících od Cermatu mezi středními školami Hradecka druhé. Státní přijímací zkoušku z českého jazyka tady zvládli uchazeči v průměru na 78,2 procenta, z matematiky pak 60,8 procenta. V minulém roce se na prestižní gymnázium hlásilo kolem 330 dětí, přijato pak bylo do 5 tříd 155 z nich. Letos si ho jako první volbu vybralo 314 dětí, celkem se pak hlásí 466 dětí.

Za státní přijímací zkoušku z češtiny a matematiky mohou uchazeči získat maximálně po 50 bodech. Loni v průměru získaly 69 bodů. O přijetí pak rozhodují ještě další kritéria. „Za dlouhodobou aktivitu, což je třeba ZUŠ, skaut, nebo sport letos dáváme až 6 bodů, za úspěch v soutěžích a za jazykové certifikáty 12 bodů, za školní přijímací zkoušku z angličtiny 15 bodů a za prospěch na základní škole mohou získat 2 body,“ vysvětluje zastupující ředitel gymnázia Tomáš Měkota. Váha jednotných přijímaček z češtiny a matematiky je tak zhruba dvoutřetinová.

Kritéria pro přijetí na hradecké GJKT vysvětluje zastupující ředitel gymnázia Tomáš Měkota:

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Vysoké nároky na studenty se podepisují i v úspěšnosti přijetí na vysoké školy. Na některou z nich se dostane prakticky každý student. „Nemáme zprávu úplně od všech, ale ze zpětné vazby od dětí, která nám ji dají, se zhruba 70 procent se dostane na vysokou školou, kterou chtěly nejvíc,“ dodává Tomáš Měkota.

Vůbec nejlépe zvládly přijímačky děti na Biskupském gymnáziu

Vůbec nejlépe se dařilo na jednotných přijímačkách dětem, které se hlásí na Biskupské gymnázium v Hradci Králové. Tady se ale už platí školné – ročně 9600 korun. V září otevřou v prvním ročníku dvě třídy po 25 studentech. „Dětí se nám letos hlásí zhruba 260 a z nich víc než 80 procent má naše gymnázium na prvním místě,“ nahlíží do čísel ředitel Biskupského gymnázia, církevní ZŠ, MŠ a ZUŠ Hradec Králové Jiří Vojáček.

Děti, které na biskupské gymnázium dělaly v posledních letech státní přijímačky, tady získaly 78,9 procenta za češtinu a 63,9 procenta za matematiku. „Jednotné přijímačky mají pro nás váhu pro přijetí přes 80 procent. Teoreticky mohou děti získat za češtinu a matematiku 100 bodů, dalších 10 za vysvědčení a 10 za mimoškolní aktivity,“ vysvětluje Jiří Vojáček.

První ostrý test na čas v matematické přípravce na přijímací zkoušky z matematiky na Církevní ZŠ si děti zkusily v polovině února.
Proč se u přijímaček z matematiky daří nejlépe žákům z Církevní školy v Hradci?

Třetí pak ve srovnání skončila další soukromá škola - První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové. Většina dětí tady studuje šestileté gymnázium. Na čtyřletém letos otevírají jednu třídu pro 22 dětí, hlásí se 95 zájemců. „Státní přijímací zkouška má váhu 60 procentní váhu. Dalšími kritérii jsou poslední tři vysvědčení ze základní školy, pak soutěže a olympiády a doklad o složení mezinárodní zkoušky z anglického jazyka,“ vysvětluje zástupkyně ředitele PSJG Jana Burešová. Škola nabízí celkem 10 jazyků. Kromě těch tradičních i japonštinu, čínštinu nebo arabštinu. „Děti od nás jsou ale úspěšné například v mezinárodních přírodovědných soutěžích, dodává ředitel školy, kde se platí roční školné 52 tisíc korun, Ladislav Bartůška.

Přijímací testy - střední školy v okrese Hradec Králové

Název školy český jazyk (%) matematika (%)
Biskupské gymnázium 78,9 63,9
GJKT 78,2 60,8
PSJG HK 74,1 52,1
Gymnázium N. Bydžov 69 52,6
SPŠ stavební, lyceum 66,6 60,5


Podle čeho řadíme školy: Čísla u jednotlivých škol ukazují, jakých výsledků při přijímačkách průměrně dosáhli všichni uchazeči o studium na dané škole. Čím vyšší číslo, tím lepší průměrný uchazeč. Čísla zahrnují přijaté i nepřijaté žáky. Jde o průměr z přijímaček na čtyřleté studijní obory (nezahrnují tudíž např. šestiletá a osmiletá gymnázia)

Data Deník získal od projektu prijimacky.ai, který je zpracoval na základě oficiálních dat z Cermatu.