Deváťáci  si tak mohli vybírat. Někteří již šli cíleně za „svou" školou, další jen obcházeli stánky a zatím rozhodnuti nebyli.

„Kdepak, myslím, že mám ještě dost času. Teprve si vybírám a zdejší nabídka je ta nejlepší příležitost," tvrdil Jan Řapka z Hradce Králové.

To Filip Vondráček a Ondřej Hladík z Chlumce nad Cidlinou měli jasno. Ondřej chce být instalatérem a Filip zase autotronikem. „Řemeslo má přece zlaté dno," shodla se dvojice, která mířila ke stánku hradecké SOŠ a SOU ve Vocelově ulici.

„Holky, nebuďte hloupý, jíst se bude pořád," doplnila zase skupinu kolem stánku hradecké hotelové školy jedna z dívek. „Tys někdy zažila barmanský kurz, já tedy ne. Asi to zkusím," vysvětlovala ostatním.

A střední školy se doslovapředbíhaly. Jedna nabídla kadeřnické služby, další jízdu s traktorem na trenažéru, zdravotnická škola zase měření tlaku…

„Největší zájem je o maturitní obory, vede fotograf," uvedl Jaroslav Hrůza ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie v Hradci Králové. Mezi zdravotníky převládá zájem o zubní techniky a na  SOŠ a SOU Vocelova se hlásí stále více dívek do oboru ekonomika a provoz dopravy.

Každá ze škol ještě v letácích upozorňovala  na dny otevřených dveří. Děti totiž mají zatím čas rozmyslet si, co vlastně chtějí v budoucnosti dělat – do příštího března. Pak už je přihlášky do školy, ať už střední s maturitou nebo s vyučením, neminou.

S Leonardem do Německa nebo Finska
„Měli jsme štěstí. Dostali jsme se do projektu Leonardo, takže dvanáct našich studentů z oborů kolem aut pojede do Finska a dalších čtyřiadvacet ze stavebních oborů pro změnu do Německa. Je to cenná zkušenost. Na vlastní kůži si všichni vyzkoušejí, co obnáší práce v zahraničí bez  příkras. Poznají zdejší podmínky, jiné požadavky i mentalitu. Jak se budou místní dívat na jejich práci, to záleží jen na nich samotných," říká Jiří Krenčík ze SOŠ a SOU Vocelova v Hradci Králové.